VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podobu Dolní brány známe dnes hlavně z obrazů

Nový Jičín - /DOMY S HISTORIÍ/ I když si většina obyvatel Nového Jičína pojem Dolní brána spojí s nechvalně proslulou ulicí, takzvaná Dolní brána, která dnes již neexistuje, byla kdysi dominantou města Nový Jičín. Podoba dřívější dominanty je lidem dnes známá už jen z četných malířských vyobrazení města, které jsou uchovány ve sbírkách Muzea Novojičínska.

11.1.2012 2
SDÍLEJ:

I když si většina obyvatel Nového Jičína pojem Dolní brána spojí s nechvalně proslulou ulicí, takzvaná Dolní brána, která dnes již neexistuje, byla kdysi dominantou města Nový Jičín. Foto: Archiv

Podle informací Radka Polácha, pracovníka Muzea Novojičínska, byla Dolní brána vystavěna jako čtyřhranná věž z kamenného zdiva a opatřena vížkou, nacházející se při západní straně. „Střežila severní přístupovou cestu do města až do roku 1842, kdy byla na náklady městské obce zbourána. Dodnes však existuje uliční komunikace, kterou chránila,“ uvedl Polách s tím, že severní partie zmíněné komunikace byla v průběhu 20. století částečně sanována a několik budov změnilo buďto svůj dosavadní vzhled anebo přestalo úplně existovat.

Ulice, na které se Dolní brána nacházela a dnes je známá jako ulice 5. května, měla v minulosti dvacet dva domovních jednotek. „Mezi majitele domů se řadili přední měšťané jako Heinrich Preisenhammer, Hermann Schuster, Johan Nepomuk Baar nebo rodina Böhm. Zmíněný starosta města Heinrich Preisenhammer byl významnou postavou novojičínských dějin, která se velkou měrou zasloužila o vznik městského muzea a podporu kulturních a vlastivědných tradic města,“ doplnil informace Polách.

Názvy ulice dnes známé jako 5. května se často měnily. V roce 1879 dostala název po známém rodákovi z blízké Žiliny u Nového Jičína, Karlu Johannu svobodném pánu von Schwarz. „Nebylo to náhodou, poněvadž Karl Schwarz nejen že proslul jako známý stavitel železničních a vodních děl, ale taktéž byl jmenován čestným občanem Nového Jičína,“ uvedl Polách s tím, že termín Schwarzstrasse (Schwarzova třída) byl v letech 1939 až 1945 nahrazen názvem Strasse der S.A. (Třída SA), a to podle polovojenských složek Hitlerovy Třetí říše. Současného názvu se tato ulice dočkala až v roce 1945. Datum 5. května vyjadřuje datum příchodu Rudé armády do Nového Jičína.

Autor: Jana Hromočuková

11.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení