VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokud obec neposeče, bude trestat své lidi?

Šenov u Nového Jičína /AKTUALIZOVÁNO/ - O tom, že některé vyhlášky v obcích nevznikají snadno, svědčil průběh schvalování vyhlášky na zasedání zastupitelů Šenova u Nového Jičína.

1.12.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Již podruhé za sebou se zastupitelé zabývali návrhem obecně závazné vyhlášky o ochraně a údržbě veřejné zeleně. V úvodu projednávání starosta Šenova u Nového Jičína Vojtěch Hývnar (ČSSD) řekl, že po konzultaci s krajským úřadem dospěli k závěru, že seč si stanovuje zásadně obec, nikoliv zemědělský zákon. „Žádný zemědělský zákon neurčuje, kdy se má poséct první tráva, jak to tady minule říkal pan zastupitel Hub. Jediné, co to ošetřuje, je zákon o rostlinolékařství, a ten stanovuje jen sankce,“ doplnila starostu Anna Vohralíková z majetkoprávního úseku šenovského obecního úřadu. Ta také upřesnila, že termíny povinných sečí tak zůstávají podle původního návrhu vyhlášky, a to první seč do 30. června a druhá do 31. srpna příslušného kalendářního roku.

Zastupitel Jaroslav Nevrlý (KDU-ČSL) připomněl, že v návrhu vyhlášky jsou stanoveny nejméně dvě seče ročně. „Aby někdo nebral to, že máme stanoveny dvě seče ročně, jako dogma. Protože pokud bude pršet celé léto, může se stát, že před druhým sečením bude ta tráva metrová,“ vysvětlil Nevrlý, jehož připomínku nechali zastupitelé do vyhlášky zapracovat.

Zastupiteli Vladimíru Demeterovi (ODS) se nelíbilo, že se ve vyhlášce objevuje slůvko „musí“. „Proč tam je to slůvko? To slovo musí se mi nezdá,“ vrtěl hlavou Demeter. Starosta Hývnar odvětil, že to nebrání schválení vyhlášky, kterou ještě znovu zašlou ke konzultaci. Výskyt zmíněného slova objasnil zastupitel Karel Třetina (ČSSD). „Mě se nelíbilo, že tam původně stálo ,se provede´. To je podle mne zcela vágní pojem, který nikomu nic neukládá,“ vysvětlil Třetina a ihned se dotázal, proč je v závěru textu vyhlášky uvedeno, že její porušení není trestným činem.

„Protože pokud člověk ty pozemky neudržuje, můžeme s ním vést přestupkové řízení. Ale myslím si, že upozorňovat někoho, že to není trestný čin, když mu předtím říkám, že je to přestupek, je naprosto nelogické,“ dodal Třetina.

Starosta Hývnar na tom ale neviděl nic špatného. „Myslím si, že nejedná-li se o trestný čin za určitých podmínek, když ten člověk za to bude několikrát postihován, tak už to může přerůst, nebo ne?“ tázal se Hývnar. Třetina jen odvětil, že přestupkový zákon recidivu nezná.

Zastupitel Josef Hub (SNK) se ještě zajímal o to, jak se bude postihovat obec, která občas nestíhá udržovat vlastní pozemky. „Asi za to bude postižen zodpovědný pracovník,“ sdělil Hývnar. Poté se ještě zastupitelé shodli na tom, že závěr vyhlášky bude znít: „Porušení se posuzuje jako přestupek nebo jiný správní delikt.“, a její znění schválili.

Autor: Ivan Pavelek

1.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DUO NEJZKUŠENĚJŠÍCH! Letní posila kopřivnické Tatry David Stříž (vlevo) spolu s hrajícím asistentem Martinem Tomáškem, jenž hrával extraligu za Vítkovice a působil třeba i v ruském Novosibirsku.

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení