Prvními městy na Novojičínsku, kde se udály změny ve věci policejních služeben, byly Frenštát pod Radhoštěm a Studénka. Obě oddělení se nastěhovala do nových prostor prakticky vcentru měst. To frenštátské dnes sídli vedle polikliniky, ve Studénce jsou policisté včásti objektu Penny marketu. Přestavbou a modernizací prošlo i policejní oddělení vPříboře. Nyní se dočkali vNovém Jičíně. „Návštěvníky policejní služebny uvítá nová recepce, jejíž součástí je i místnost s dětským koutkem a přebalovacím pultem. Nechybí ani LCD obrazovka s důležitými informacemi pro občany,“ sdělil okresní policejní ředitel Dalimil Sypták a dodal, že zřízení policejní recepce vyšlo na 2,8 milionu korun.

Určitě by si zasluhovali lepší prostory bíolovečtí policisté a není to tak dávno, kdy se o podmínkách policie hovořilo také ve Fulneku na tamním zasedání zastupitelstva. Tehdy se o ne příliš vhodných podmínkách ochránců zákona zmiňoval starosta Josef Dubec. Služebna je vpatře jednoho zdomů vbloku nedaleko náměstí.

Otázkou Policie české republiky a její služebny se zybývali nedávno také na zasedání zastupitelstva města vOdrách. Zastupitelé totiž projednávali zřízení městské policie. „Jsem jednoznačně pro zřízení, ale podle mne je to až druhý krok. Jako první vidím přesun Policie České republiky do centra města,“ připomněla dlouholetý problém Oder zastupitelka Libuše Králová.

Služebna obvodního policejního oddělení se totiž nachází až na úplném okraji Oder směrem na Fulek vbudově bývalého ústředí Zemědělského družstva Odersko. Tuto skutečnost obyvatelé Oder kritizovali již před deseti lety, například kvůli vyřizování občanských průkazů. Od té doby hovoří o možnostech přesunu služebny více do centra. Nyní je to hlavně zdůvodu nárůstu vandalismu a jiných nešvarů ve městě.

Šance na přesun se objevila, když město vyhrálo vdlouhodobém sporu o budovu nedostavěného kina, která leží nedaleko náměstí. Budovu prodalo před dvěma roky zájemci, který uváděl, že by v ní mimo jiné vytvořil prostorty i pro policejní oddělení. „Asi se vletošním roce rozhodne. Město schválilo tento projekt a prodalo objekt stím, že je smlouva o smlouvě budoucí o přesunu policie do tohoto objektu. Nemohu říci, zda to bude stoprocentní řešení. Bylo by to ideální, protže město by do toho nemuselo dát žádné finanční prostředky. Ale nemohu říci, zda se toto naplní,“ uvedl kproblematice starosta Oder Pavel Matůšů a dodal, že existují i jiné možnosti, ale ty by stály město dvacet až třicet milionů korun, možná více.

Starostu ještě doplnil tajemník oderské radnice, že město oslovil formou dotazníku vrámci projektu P 1000 ministr vnitra. „Uvedli jsme, že proti práci policie nemáme větší výhrady, ale proti umístění služeby a jejímu vybavení výhrady máme velké. To je absolutně nedůstojné prostředí pro kohokoli, kdo stou policic musí znějakého důvodu jednat,“ zmínil se Mlčoch.

Zástupce policejního ředitele krajské správy pro ekonomiku René Tichý přiznal, že konkrétní informace o tom, v jakém prostředí policisté v Odrách pracují, nemá. „Vůči vedení správy by měl mít hlavní slovo příslušný okresní policejní ředitel. Určitě se tím budeme zabývat. Odry je poměrně malé oddělení ve srovnání s ostatními. Postupujeme od těch největších, kde je největší koncentrace veřejností s policisty, a poté se v hierarchii dostáváme až na ty menší policejní služebny,“ vyjádřil se kzáležitosti Tichý a slíbil, že letos by se měla dočkat policejní služebny Kopřivnice.

Na Novojičínsku mělo tabulkově sloužit kprvnímu dni letošního února 351 policistů. „Chybí jich osm, dalších sedmnáct je momentálně ve škole,“ upřesnil současnou situaci Vlastimil Bordovský zokresního policejního ředitelství. Současný podstav plicejní ředitelství řeší operativně. „Uskutečňují se přesuny policistů podle konkrétních potřeb,“ uzavřel Bordovský.

Ellen Weissbrodová, Ivan Pavelek