VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté dětem představili svou práci a poslání

Odry /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Šedivá budova Obvodního oddělení Policie ČR v Odrách ožila v úterý 12. května dětským smíchem. Konal se zde totiž Den otevřených dveří, na kterém policisté ukázali žákům oderských základních škol svůj arzenál, vybavení služebních vozidel i to, jak by si speciálně cvičení psi poradili s prchajícím pachatelem.

12.5.2009
SDÍLEJ:

Žáci základních škol v Odrách měli možnost navštívit Obvodní oddělení Policie ČR Odry, která pro ně uspořádala Den otevřených dveří. Děti si mohly na chvíli vyzkoušet, jaké to je být strážcem zákona.Foto: Deník/Věra Růčková

Nutno dodat, že největší ohlas u dětí vzbudila právě ukázka těchto zadržovacích metod se psy. Den otevřených dveří si vzal na starost policista Pavel Šustek. „Na Komenského škole v Odrách pořádáme akci Ajax, program pro druhé třídy, kde děti každý měsíc navštěvujeme a vysvětlujeme jim určitá pravidla chování. Dnes jsem děti pozval sem, kde jsme jim, kolegové a já, ukázali naše oddělení a činnosti, které provádíme,“ vysvětlil Šustek.

Jako první se na obvodní oddělení dostavila Základní škola Pohořská Odry. Po úvodním slově, kterého se chopil Šustek, následovaly děti policisty do útrob budovy. Tam jim strážci zákona nejprve předvedli práci s vysílačkami. Poté se žáci přesunuli do druhé místnosti, kde už na ně čekaly zbraně, jako byly například policejní obušky a jeden exemplář samopalu škorpion. Nejen, že si děti mohly tyto předměty prohlédnout, ale důvěřiví policisté jim je také svěřili do rukou. Osazenstvo první skupiny z Pohořské školy tvořili žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, a to od prvního do osmého ročníku. „Děti jsou zvědavé a jsou nadšeny ze setkání s něčím, co tak běžně nevidí. Bohužel, někteří už mají své zkušenosti s policií,“ dopnila Miroslava Zátopková, vychovatelka ve školní družině školy na Pohoři. Podle ní působí akce na žáky nejen po své atraktivní stránce, ale i preventivně.

Další škola, která se přišla podívat na policisty v akci, byla Základní škola Komenského v Odrách, tedy alespoň děti, chodící do nejnižších ročníků. „I když jsou to malé děti, myslím si, že takhle lépe pochopí naši práci a také, že až jednou budou dospělé, budou snad i ukázněnější. Když uvidí teď toho psa, jak dokáže chytnout zloděje, budou si to pamatovat,“ sdělil Šustek. A právě na policejní psy se děti nejvíce těšily. Policejní psovod dětem představil belgického ovčáka Toníka a jeho výcvik. Jeho ukázka spočívala také v komunikaci s dětmi, které vymýšlely nejrůznější dovednosti, jenž by, podle nich, měl pravý policejní pes zvládat. Pravda, dřepy, poprosit a válet sudy Toníkovi moc nešlo, za to se na psovodův povel vrhal na prchajícího zloděje s chladnokrevnou přesností.

Mimo tyto akce na děti čekala ještě ukázka práce s radarem na stojánku i maskovaného jako úplně obyčejná červená škoda Fabia. Projíždějící řidiči byli sice občas lehce vyplašení, když viděli dopravní policisty okolo radaru a občas i rozblikané majáčky, ale jak jedna z učitelek poznamenala: „Tak pomalu tady snad ještě nikdo nejel,“. Akce sklidila u dětí velký úspěch a zároveň jim ukázala přívětivou i hrozivou tvář policie.

Autor: Věra Růčková

12.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Inline hokejisté Nového Jičína (v tmavém) obhájili bronzové medaile.

Extraligový Nový Jičín slaví po roce bronz

Mladí novojičínští plavci obhájili titul mistrů ČR

/FOTOGALERIE/ Starší žáci novojičínského plaveckého klubu si znovu vyplavali titul mistrů ČR ve štafetě! 

Bartošovice: Obec nechá zvětšit prostor nádrže v Hukovicích

Zvětšení akumulačního prostoru vodní nádrže pro potřeby protipožárního opatření v obci a k rekreačnímu rybolovu je účelem revitalizace nádrže v Hukovicích, místní části Bartošovic.

Z Ostravy do Prahy vlakem? Z šesti hodin jsou dnes tři

Rychlost a komfort cestování z Prahy do Ostravy a opačně po železnici se v minulosti výrazně zvyšovaly. Vzpomínáte ještě na časy, kdy cesta z Ostravy do Prahy trvala i šest hodin?

Závěrečný souhrn I. B třídy, sk. D: Derby rozsekl bývalý hráč Jeseníku Jurajda

Postupující Jistebník zakončil účinkování v soutěži bezbrankovou remízou na hřišti Tiché.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies