VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté radí, jak se vyvarovat podvodníkům

Novojičínsko – Neotevírat dveře cizím lidem nebo neuchovávat větší peněžní hotovost v bytě. Takové rady dávají policisté seniorům. Právě ti totiž bývají častým terčem různých podvodníčků, zlodějů i násilníků.

5.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Starší lidé si často neuvědomují svou zranitelnost, která může spočívat v nemoci, osamělosti, citlivosti a hlavně důvěřivosti. Tyto lidi ohrožují různí podvodníčci, kteří hrají na „citlivou strunu“ seniorů a propracovanými příběhy si tak mohou vynutit jejich pomoc.

Policie zmínila několik rad, kterými by se senioři měli řídit. „Nikdy neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi. Cizí lidi si nikdy nevpouštějte do bytu, pouze ty, které dobře znáte, nebo se vám důvěryhodně prokáží a sdělí vám, proč přichází. Pokud vás někdo oslovuje jménem, ještě to neznamená, že vás zná,“ upozornila okresní policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková s tím, že je vhodné na jmenovce u dveří uvádět příjmení v množném čísle, například Novotní nebo v mužském rodu, a to zvláště v případě, žije-li v bytě žena sama.

Neotvírejte dveře cizím lidem

„Buďte opatrní, neotvírejte každému, kdo vás za dveřmi požádá o pomoc, například o možnost si zatelefonovat, či předání zásilky pro vašeho souseda. Situaci můžete řešit, i přes zavřené dveře. Pomoc zprostředkujete třeba přivoláním souseda nebo sanitky a podobně,“ dodala Michálková Šálková. Podstatnou zásadou je, mít vždy po ruce důležitá telefonní čísla.

Pro větší pocit bezpečí je dobré taktéž pořídit do dveří panoramatické kukátko, které umožňuje vidět široký prostor za dveřmi. S bezpečnostní se pojí také instalace pojistného řetízku, jenž umožní komunikovat s člověkem za dveřmi bez toho, aby byl obyvatel bytu vystaven většímu riziku.

Neschovávejte si peníze doma

Další cennou radou je, neuchovávat větší množství peněz v hotovosti nebo cenné věci u sebe doma, pokud se nenachází v trezoru. „Peníze si raději uložte na svůj účet a cennosti do bezpečnostní schránky v bance nebo v jiném peněžním ústavu. Své cennosti si raději vyfotografujte, po jejich případném odcizení vám tyto fotografie usnadní jejich identifikaci. Noste u sebe jen nezbytnou peněžní hotovost,“ rozvedla mluvčí. Obyvatelé by se nikdy před nikým neměli chlubit tím, kolik mají doma peněz, ani tím, jaké vlastní cennosti.

Nekalým živlům stačí jen nepatrná chvilka pozornosti seniora, kdy jde například pro telefon, či rozměnit „nešťastníkovi“ hotovost. Pokud se na prahu dveří objeví člověk, jenž působí jako zástupce firem, provádějících odečty energií a podobně, je vždy nejlepším postupem, vyžádat si služební průkaz. Skutečný pracovník nemá co tajit a na požádání průkaz jistě rád předloží. Bohužel, časté jsou případy, kdy pachatel vzbuzuje u obyvatele soucit a ten pak na svou důvěřivost a ochotu pomoci vpravdě dojede.

Více informací k tématu najdete v souvisejících článcích.

Autor: Věra Růčková

5.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení