VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poplatek za odpad ve Frenštátě pod Radhoštěm nezvýšili

Poměrně dlouhou diskusi vedli frenštátští zastupitelé při projednávání vyhlášky, která také stanovuje výši poplatku za svoz a likvidaci komunálního odpadu. Poplatek nakonec zůstal stejný.

25.11.2015
SDÍLEJ:

Zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm. Ilustrační foto.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Frenštát pod Radhoštěm je na Novojičínsku městem, kde již nějakou dobu platí lidé za likvidaci komunálního odpadu nejvíce, v letošním roce je to 600 korun na poplatníka.

Při posledním zasedání zastupitelstva, minulý čtvrtek, dostali zastupitelé k projednání návrh finančního odboru, který vypočetl výši tohoto poplatku na 630 korun. Zastupitele Roberta Halamíčka zajímalo, co vedlo ke zvýšení poplatku, podobně jako další zastupitele. Zastupitel Čestmír Mikeska připomněl, že už když se po změně zákona zvyšoval poplatek z 500 na 600 korun, vycházelo se ze skutečných nákladů, které byly 642 korun na jednoho poplatníka. „Nakonec to zůstalo na šesti stech korunách. Nelíbí se mi neustálé zvyšování a opět opakovaně se ptám, zda se udělal nějaký audit, zda byla nějaká jednání s dodavatelskou firmou. Nechápu, že v jiných městech tuto částku mají podstatně nižší. Nesouhlasím s tím. A dělá mi problém i stávajících šest set korun," nechal se slyšet Čestmír Mikeska.

Vedoucí finančního odboru frenštátského městského úřadu Ivana Obšilová upozornila, že částka 630 korun odpovídá nákladům: „Když bylo těch šest set korun, tak to pouze bylo dorovnání do úrovně, aby město nedoplácelo. Do té doby totiž zákon umožňoval maximální poplatek ve výši pět set korun."

Zastupitel Jan Břuska mimo jiné poznamenal, že je čas zamyslet se nad tím, jak město bude řešit likvidaci odpadu do budoucna. „Myslím si, že je to vytahování peněz z kapes obyvatel a taky městských peněz," řekl Jan Břuska.

Místostarosta Frenštátu pod Radhoštěm Pavel Mička zopakoval, že 630 korun jsou skutečné náklady na jednoho poplatníka. Dodal, že město již zadalo výběrové řízení na svoz odpadu, jenže to zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, když uznal námitku jednoho z účastníků. „Takže nám nezbývá než znovu vypsat výběrové řízení," dodal místostarosta.

„Dotovat svoz domovního odpadu je cesta do pekel a my bychom se k tomu neměli snížit. Vyprodukovaný odpad by si měl každý zaplatit. Třicet korun, to jsou tři malé hořčice nebo jedno pivo za rok navíc," netajil se názorem zastupitel Karel Míček.

Robert Halamíček nato vyslovil obavy, že pokud se zvýší poplatek za likvidaci odpadu, obyvatelé změní přístup k separaci a budou si říkat, že nemá smysl separovat, když se zdražuje. I proto zastupitel Halamíček podal protinávrh, aby výše poplatku zůstala na 600 korunách a ve zpravodaji se lidem podalo vysvětlení, že v případě, že budou nedostatečně separovat odpad, může přijít v příštím roce zvýšení poplatku.

Jeho návrh těsně neprošel, jenže zastupitelé se neshodli ani na původním návrhu vyhlášky s poplatkem ve výši 630 korun. Po přestávce se zastupitelé k problematice vrátili a po drobných úpravách schválili návrh Roberta Halamíčka s výší poplatku 600 korun.

Autor: Ivan Pavelek

25.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení