Prý jen pozitivní zkušenosti zatím mají s vybíráním poplatků v Nemocnici v Bílovci, která je od 1. ledna akciovou společností. „Jen v několika případech jsme zaznamenali, že pacienti nezaplatili. Jednalo se ale opravdu jen o pár jedinců,“ poukázal ředitel nemocnice Martin Rais a dodal, že peníze od pacientů vybírají vždy sestry, a to až po vyšetření. „Pokud je pacient hospitalizován, může zaplatit do osmi dnů na účet nemocnice.“

Dosavadní praxe je podle Raise vyhovující, proto s pořízením automatů nepočítá. „Navíc není jisté, zda je ústavní soud nezakáže, neboť pacient má platit až po vyšetření. Tím, že zaplatí nejprve přes automat, si péči předplácí, což je zřejmě v rozporu se zákonem,“ upozornil ředitel bílovecké nemocnice.

Na rozhodnutí soudu ohledně automatů čeká vedení Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně. „Zatím vybíráme poplatky normálně na ambulancích,“ potvrdil ředitel Radan Gocal. Pokud ale budou moci nemocnice automaty využívat, uvažuje o nákupu dvou přístrojů. Ředitel novojičínského „špitálu“ přiznal, že několik jedinců zaplatilo na pohotovosti v prvních hodinách tohoto roku jinou částku, než měli. „Už je ale všechny kontaktujeme a peníze vracíme,“ řekl a dodal, že žádný jiný problém během týdne v souvislosti s poplatky nezaznamenal. „Myslím si, že to je dobrý systémový krok. Můžeme diskutovat o jeho výši, ale zavedení poplatků jsem přivítal,“ uvedl Gocal a připojil informaci o tom, že od zavedení poplatků se počty ošetřených pacientů na jednotlivých odděleních takřka nezměnily.

Žádné komplikace s vybíráním peněz od pacientů nezaznamenal ani ředitel Městské nemocnice v Odrách Zdeněk Skařupa. „Nevím, jak to bylo přes víkend, ale zatím se nestalo, že by někdo nezaplatil,“ poukázal. „Máme vypracován jednoduchý informační leták pro pacienty, kde je uvedeno, jaké poplatky a v jaké výši se týkají našeho zdravotnického zařízení,“ připojil. Případné dotazy prý zdravotnický personál zodpovídá přímo v ordinacích.

Pacienti sice na státem zavedenou novinku nadávají, ale platí. „Poplatek mi nevadí. Očekávám ale, že když platím, bude lékařská péče na patřičné úrovni,“ prohlásila jedna z pacientek, která včera čekala na ošetření v novojičínské nemocnici.

Jednolůžkový pokoj s televizí, samostatnou toaletou a sprchou, případně vanou. Takový je podle mnohých pacientů pohled na nadstandardní služby v nemocnicích. Podle představitelů nemocnic v okrese ale nelze s tímto tvrzením zcela souhlasit.

„Sice se takový pokoj označuje jako nadstandard, ale je to vlastně zcela běžné,“ prohlásil ředitel největší nemocnice novojičínského regionu Radan Gocal.

Podle něj lze za nadstandard označit každou péči, kterou pojišťovny nehradí. „Dnes ale hradí všechno od operací srdce po běžné zákroky. Takže každá lékařská péče je tím pádem standardní. A to přesto, že děláme některé zákroky jako jediní v republice,“ upozornil.