VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslanecké sněmovně se představila Popelka nazaretská

Odry, Praha /FOTOGALERIE/ - Studenti Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy svaté Anežky České z Oder přijeli do Prahy se svou hrou Popelka nazaretská. V obecenstvu seděli ministři, poslanci, senátoři i biskupové.

8.12.2009
SDÍLEJ:

Studenti Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy svaté Anežky České z Oder přijeli do Prahy se svou hrou Popelka nazaretská. V obecenstvu seděli ministři, poslanci, senátoři i biskupové.Foto: Archiv/škol

Poslanecká sněmovna ČR hostila minulý týden studenty Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy svaté Anežky České (SPŠ a SZŠ sv. Anežky České) z Oder. Nebylo to však setkání s politickou tématikou, naopak, divadelní představení Popelka nazaretská měla lidem připomenout poslání velkého příběhu Kristova života a také osud jednoho z významných literátů Václava Renče, autora díla.

Na představení se studenti připravovali dva roky a už druhým rokem ji hrají nejen ve své domovině, v Odrách, ale také v Ostravě, Opavě, Olomouci, Kroměříži, Zlíně, Brně a také i v Praze v poslanecké sněmovně, kam je letos pozvala Michaela Šojdrová. „Popelka nazaretská v poslanecké sněmovně byla nádherná. Děti znovu podaly úžasný výkon a byl to velký úspěch. Návštěva byla také obrovská. Poslanci museli udělat velkou propagaci, protože všichni hosté se ani nevešli do sálu. Byli tam i mnozí význační hosté, ministři, poslanci a senátoři napříč politickým spektrem, pan kardinál Vlk a biskupové. Bylo to moc milé,“ přiblížila den po představení ředitelka SPŠ a SZŠ sv. Anežky České Pavla Hostašová s tím, že pozvání přijali i Ivan a Václav Renč.

Představením měli studenti ve sněmovně uvést adventní čas. Těmto akcím se říká Adventní snídaně a odehrávají se v místnosti Státních aktů na popud poslanců a senátorům KDU-ČSL. „Hosté byli určitě spokojení, protože s námi zůstali ještě téměř dvě hodiny po představení, oproti původnímu pokynu, že po inscenaci musíme co nejrychleji odejít a vyklidit sál. Snad všichni nás přišli osobně pozdravit a věnovali se dětem, diskutovali a fotografovali. Ohlasy byly znovu nádherné, i ve sněmovně byly slzy v očích dojetí a ujištění, že pro mnohé to byl nejlepší zážitek z celé mnohaleté tradice této akce. Mnozí přicházeli několikrát a první setkání byly jen mlčky a beze slov s tím, že musí nechat vše doznít,“ dodala Hostašová.

Ve hře účinkuje sedm herců, které však doprovází mohutný sbor sedmdesáti zpěváků. Za dobu působení oderských studentů stačilo představení shlédnout mnoho významných lidí, mezi nimiž například Petr Prokop Siostrzonek, převoř břevnovského kláštera, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, olomoucký biskup Josef Hrdlička, biskup ostravsko-opavský František Václav Lobkowicz a další poslanci a představitelé veřejného života.

Oderské ztvárnění Popelky nazaretské vyniká nevšedním zpracováním básně, v níž se spojuje příběh Krista a básníka Renče. Představení mělo navázat na letošní výročí listopadové revoluce.

Autor: Věra Růčková

8.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení