VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodňové úklidy přinesly i nálezy exotických zvířat

Bartošovice /FOTOGALERIE/ - Deštivé červnové počasí pořádně zaměstnalo také pracovníky Záchranné stanice v Bartošovicích. Do jejich péče se dostal například i exotický had, kterého odnesla nedávná ničivá povodeň.

15.7.2009
SDÍLEJ:

V deštivém období letošního června se příjem Záchranné stanice v Bartošovicích zdvojnásobil. Útočiště zde našel například exotický had – korálovka, který byl nalezen na, povodní poničené, zahradě. Kuriózní byl také nález bílé sojky obecné.Foto: Jan Kašinský

Na nepříznivé počasí doplatila především ptačí mláďata, která neměla ještě dobře vyvinuté opeření. „Snadno promoknou a zůstanou na zemi, kde jen obtížně osýchají,“ přiznal vedoucí stanice Petr Orel. Vyhráno v dešti nemají i dospělí jedinci, jenž velmi těžce shánějí potravu pro svá mláďata.

Jakmile se nad naším územím 19. června zatáhla mračna, příjem zvířat do stanice se více než zdvojnásobil. „V první dekádě června jsme jich přijali čtyřicet osm, ve druhé padesát jedna a ve třetí to bylo sto dvanáct. Celkem se do stanice tedy dostalo dvě stě jedenáct zvířat,“ rozvedl Orel s tím, že již tradičně bylo nejvíce poštolek obecných, a to přes sedmdesát. V souvislosti s povodní zaznamenali ve Stanici pro záchranu živočichů v Bartošovicích pouze jeden příjem, ovšem, o to vzácnější. Dva dny po bleskové záplavě byl na jedné ze zaplavených zahrad u Nového Jičína nalezen exotický had – korálovec. Tento pestře zbarvený užovkovitý had, volně žijící na americkém kontinentu, není jedovatý a je velice populární mezi chovateli hadů.

V červnu nešlo o jedinou zajímavost v Bartošovicích, kuriozitou byl příjem mladé bílé sojky. Podrobnosti sdělil vedoucí stanice: „Byla nalezená ve společnosti dalších mláďat a dospělých ptáků. Měla sice čistě bílé peří, ale modré oči. Nejednalo se tedy o klasického albína, ale spíše o vadu, nazývanou leucismus.“ Tato genetická porucha má za následek výskyt pigmentu pouze v duhovce a kůži, ne však v srsti zvířete. „Sojka měla od počátku problémy s koordinací pohybu v otevřeném prostoru a celkové chování nebylo normální. Mohlo to souviset s tím, že takto zbarvení živočichové mívají ještě další – i vnitřní, zdravotní defekty,“ doplnil Petr Orel.

Přelom jara a léta znamená pro stanici neustávající proud zvířat, především ptáků, kteří poprvé opustí hnízdo. Velmi často končí jejich první letecké pokusy na zemi a začíná tak kritické ptačí období. Stávají se lehkou kořistí lišek, kun, dravých ptáků, koček či psů. Také člověk jim start do života neulehčuje. Kapacita bartošovické záchranné stanice se rychle plní, což znamená náročnost jak pracovní, tak finanční. „Jedeme od rána do večera, včetně sobot, nedělí a svátků,“ uzavřel vedoucí stanice.

Autor: Adam Knesl

15.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení