VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povolební personální kolotoče

Novojičínsko - Loňské podzimní komunální volby na Novojičínsku si nejednou vysloužily příměr podivné. Během pár dnů došlo ke změnám garnitur a zvratům, jež málokdo čekal. Na některých místech navíc podivná situace pokračuje.

26.10.2011
SDÍLEJ:

Břetislav Gelnar (stojící), krátce po zahájení zasedání zastupitelstva v Novém Jičíně odešel ze zdravotních důvodů. K pokusu o jeho odvolání z funkce starosty, jak se v Novém jičíně šuškalo, tedy nedošlo. Ilustrační foto.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Změn, které se na politické scéně ve městech či obcích na Novojičínsku v současnosti odehrávají není vůbec málo. Týkají se starostů, místostarostů či dokonce celých zastupitelstev.

Tou nejčerstvější je rezignace studéneckého místostarosty Milana Stillera (Dvacet jedna pro Studénku). Ačkoliv je ve své funkci necelý rok, rozhodl se k 31. říjnu tohoto roku funkci místostarosty města opustit. „Na začátku měsíce října jsem obdržel rezignaci pana místostarosty Milana Stillera na tuto funkci, a to k poslednímu březnu příštího roku,“ sdělil studénecký starosta Ladislav Honusek na dosud posledním zasedání zastupitelstva, které se uskutečnilo ve čtvrtek 20. října.. Na tvářích mnoha zastupitelů se v tu chvíli objevil překvapený výraz. O ten nepřišli ani vzápětí, jelikož starosta rozhodl o tom, že přestože Stiller post místostarosty opustí až za několik měsíců, zastupitelé jeho nástupce zvolí již letos. A to přímo na čtvrtečním zasedání. „Na ministerstvu vnitra jsme si ověřili možnost postupovat s předstihem. Jelikož to je v souladu s platnou legislativou, rozhodli jsme se volbu nového místostarosty zařadit do dnešního programu zastupitelstva,“ vysvětlil Honusek (Občané pro město).

Na post byl navržen dosavadní člen rady města Studénky Miroslav Fabian (Dvacet jedna pro Studénku). Před jeho zvolením se zastupitelé hlasitě dožadovali vysvětlení, proč nynější místostarosta odstupuje. „Chtěl by znát důvody, které vedou pana Stillera k rezignaci,“ dožadoval se vysvětlení zastupitel Karel Polák (KSČM). Místostarosta Stiller reagoval na dotazy stručně: „Jak jsem uvedl v dopise adresovaném panu starostovi, je to z osobních důvodů. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat“. Přestože ani přinejmenším nečekaná rezignace ani brzká volba nového místostarosty nešla mnohým takzvaně pod fousy, nakonec byl za nového místostarostu zvolen již zmíněný Miroslav Fabian. Došlo tak ke kuriózní výměně postů. Na místo, které se po Fabianovi uvolní v radě města totiž příští rok nastoupí, tentokrát už jen jako radní, Milan Stiller.

Na Novojičínsku nejde v letošním roce o první volbu místostarosty. Se stejnou situací se museli před měsícem potýkat také v Kopřivnici. Tam ale byla nová volba způsobena náhlou smrtí třetího místostarosty města Aloise Janka (KDU-ČSL). Na jeho místo zastupitelé zvolili Jaroslava Šulu (KDU-ČSL), který je shodou okolností také člen rady města.

Také v Bílovci už od voleb došlo ke změnám na postu místostarosty. V červnu odstoupil kvůli osobním důvodům Tomáš Bárta (ODS), jehož v radě zastoupil Vít Gola (ODS). A stále hlasitěji se hovoří o tom, že by mohlo dojít také ke změně na postu nevyšším v Novém Jičíně. Například z řad příznivců tábora ODS šla zpráva, která se stala téměř veřejnou, že na zasedání konaném ve čtvrtek 20. října padne návrh na odvolání Břetislava Gelnara (ČSSD) z funkce starosty. Nestalo se tak. Starosta zahájil zasedání, představil novou tajemnici a poté se omluvil a opustil jednací sál kvůli zdravotním důvodům. Po městě i okolí se stále více hovoří o tom, že právě ty budou důvodem, kvůli kterým zřejmě Břetislav Gelnar toto volební období nedotáhne ve funkci starosty do konce.

Zásadní změny ve vedení se ale nevyhýbají ani obcím. V Kujavách se v sobotu 22. října uskutečnily dokonce nové volby do obecního zastupitelstva, což bylo v okrese vůbec poprvé minimálně od roku 1989. Ty způsobila hned několikanásobná rezignace dosavadních členů.(jah, vru, ipa)

26.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení