VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bouřky opět zvedly hladiny toků na Novojičínsku

Novojičínsko – Očekávané přívalové deště přinášejí na Novojičínsku problémy. Na tocích Jičínka, Zrzávka a Grasmanka v Novém Jičíně byl vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity.

27.5.2014 AKTUALIZOVÁNO 27.5.2014
SDÍLEJ:

Lidé na Novojičínsku se v úterý odpoledne opět báli. Zejména v Novém Jičíně-Žilině, Mořkově a Životicích u Nového opět hrozily záplavy kvůli rozvodněné řece Jičínce.Foto: Deník/Ivan Pavelek

21.00

Hladiny vodních toků dál klesají. Podle předpovědi počasí by se však ještě na území okresu mohly vyskytnout srážky a hladiny by se opět mohly zvednout. Členové povodňové komise budou i v noci objíždět město a provádět pravidelné kontroly potoků a říček. Radnice vyzývá občany, aby sledovali stavy vodních toků a také aktuální informace v digitálním povodňovém plánu na webu města http://moravskoslezsky.dppcr.cz/web_8115/ a na stránkách Povodí Odry http://www.pod.cz/

19.20

O situaci s velkou vodou v regionu informovali vpodvečer hasiči. Ti v kraji zasahovali na dvaceti místech. 

"Největší problémy byly v Novém Jičíně a jeho místních částech (Žilina, Bludovice, Loučka) a v Životicích u Nového Jičína, kde dokonce vystoupila řeka Jičínka z břehů a musela být uzavřena silnice spojující Nový Jičín a Frenštát pod Radhoštěm. Hasiči varovali obyvatelstvo prostřednictvím sirén systému vyrozumění podél vodních toků Jičínka, Zrzávka a Grasmanka. Byl spuštěn signál varování „všeobecná výstraha – zátopová vlna". Tato oblast byla zasažena v roce 2009 bleskovými povodněmi, které způsobily obrovské materiální škody a vyžádaly si také oběti na životech a zraněné. Hasiči zasahovali nejvíce u odstraňování překážek na vodních tocích, kdy čistili propustě a mosty od naplavenin, které přinesla velká voda. Dále prováděli čerpání vody ze sklepů a níže položených míst, v několika případech prováděli odčerpávání vodních lagun a také usměrňovali tok vody tak, aby nedocházelo k ohrožení majetku občanů. Například v místní části Nového Jičína – Loučce museli hasiči najít a otevřít několik kanálových vpustí, aby voda rychleji odtékala. Jednalo se o vodu z polí, která zde natekla do prostor sídliště. Byl prováděn rovněž monitoring vodních toků. Celkem jsme zasahovali v několika desítkách případů na zhruba 15 místech na Novojičínsku, ostatní části kraje byly zasaženy minimálně. Mám hlášeny 3 události na Opavsku, 2 v Ostravě a 1 na Bruntálsku. Naštěstí nemám hlášeny žádné zranění ani oběti na životech," sumíroval mluvčí hasičů MSK Petr Holub.

17.00

Situace na všech vodních tocích se uklidňuje. Také Jičínka rychle klesá ze III. stupně a brzy se vrátí k normálu. Bouřky v nejbližší době v regionu nehrozí. 

15.59

V 15.40 poklesla hladina Jičínky na 305 cm. Z údajů vodohospodářů vyplývá, že ve velmi krátké době se průtok v korytu prudce zvýšil z 2,19 kubického metru za sekundu ve 12 hodin na tzv. desetiletou vodu, když v 15 hodin řekou protékalo 88,8 kubíku. 

15.31

Situace na vodních tocích se pomalu zklidňuje.

Horní tok Jičínky začíná klesat, předpokládáme, že v těchto minutách Jičínka na území města kulminuje. Silnice ze Žiliny do Mořkova je stále uzavřená, průjezdná je již ale silnice na Hodslavice.

14.54

Voda uzavřela silnici ze Žiliny do Mořkova. Uzávěra je od restaurace U Mola. Technické služby mají k dispozici pytle s pískem, v případě potřeby volejte na linky 556 768 230 nebo 731 136 430.

Ve 14.40 měla Jičínka 316 cm, přitom v 8 hodin ráno byla její hladina ve výšce 104 cm.

14.49

O akutální dění čerstvě informují hasiči:

"V souvislosti s bouřkami, které se v minulých dvou hodinách přehnaly nad Novojičínskem, zasahují (nebo zasahovali) zatím hasiči na deseti místech. Nejkritičtější je situace na toku řeky Jičínky v Životicích u Nového Jičína, Žilině, Novém Jičíně, kde byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity.

Dále je závažná situace na toku Grassmanka v místní části Nového Jičína–Loučce a na toku Zrzávka v místní části Nového Jičína–Bludovicích," sdělil Petr Holub, mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

14.35

O půl třetí se Novým Jičínem rozezněly sirény a informují o nebezpečí zátopové vlny. Voda v některých korytech jde rychle nahoru. Zrzávka v Bludovicích je již na třetím stupni. Stejně jako řeka Jičínka v místní části Žilina, která je těsně před svým vylitím a už v těchto minutách zatopuje blízké zahrady a sklepy. 

14.29

Povodňová komise města krátce po druhé hodině prostřednictvím radničních informačních kanálů vyzvala občany, aby si zabezpečili majetek, osobní věci i zvířata a případně i automobily odvezli na bezpečná místa.

„Vyčkávejte dalších pokynů povodňové komise města. V případě potřeby volejte na čísla: 556 768 230 nebo 731 136 430," sděluje povodňová komise směrem k občanů Nového Jičína a okolí.

Hustý déšť a zvýšená hladina potoků přináší i první škody.

„Do Straníku vezly technické služby 100 pytlů s pískem, opět zvedáme lávku v Žilině, v Bludovicích se sesunulo kousek svahu do potoka. na Tolstého ulici je zatopena chatka," informovala dnes krátce po čtrnácté hodině mluvčí města Nový Jičín Marie Machková.

Další problémy související s vodou jsou hlášené z Mořkova a Hodslavic. 

Autor: Adam Knesl, Simona Mikšová

27.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení