VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozůstalost z Oder obohatí zámek Raduň

Odry - Zajímavou pozůstalost po sobě zanechali dva zesnulí z Oder a Luboměře. Vlastnili totiž starožitné předměty, které však po smrti majitelů nenašly žádného dědice.

22.8.2008
SDÍLEJ:

Státní zámek RaduňFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

Podle českého právního řádu se tak starožitnosti staly předmětem odúmrtí a pracovníci novojičínského Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) pozůstalost předali Národnímu památkovému ústavu.

„Státu připadly starožitné předměty, jako psací stůl, šicí stroj značky Singer, mísa na ovoce, porcelánová soška Madony, dřevěné kříže, porcelánová nádobka na svěcenou vodu, mosazný svícen a čajová souprava,“ upřesnila Jana Rennerová, mluvčí ÚZSVM a dodala, že součástí pozůstalostí je také zemědělský povoz, takzvaný žebřiňák, a proutěné koše či kočárky.

Podle Josefa Svobody, ředitele Odloučeného pracoviště ÚZSVM Nový Jičín, se podobné věci dědily takzvaně z babičky na babičku a dříve se běžně dávaly dětem na hraní. Dnes jsou však cenné a mají pro region historickou hodnotu.

„Tyto starožitnosti většinou slouží jako součást expozicí, kde se lidé dozvědí, jak se žilo třeba ve dvacátých nebo třicátých letech,“ informoval Svoboda. Oderské a luboměřské starožitnosti nyní obohatí depozitář zámku Raduň na Opavsku, kde budou cennosti umístěny. (pis)

Zámek v Raduni získal nové předměty, umístí je do pokojů služebnictva

Raduň - Kromě drobných předmětů denní potřeby z první poloviny 20. století jsou to například starožitný psací stůl, šatní skříně, šicí stroj, porcelánová Madona, dřevěné kříže, proutěné kočárky i žebřiňák. „Moc se nám hodí už proto, že vypovídají o prostředí služebnictva, které se v poslední době snažíme návštěvníkům přibližovat,“ říká raduňská kastelánka Eva Kolářová. Šicí stroj bude umístěn v pokoji komorné, dřevěné kříže uvidí návštěvníci v ložnicích panstva a porcelánovou Madonu na nočním stolku kněžniny společnice. Psací stůl bude stát v pokoji tajemníka knížete. Šatní skříně doplní inventář pokojů služebných nebo najdou své místo v hostinském pokoji.

„Z nabídky jsme si vybrali také sadu hezkých skleniček, malovaných emailovými barvami. Žebřiňák jsme převzali v dezolátním stavu, ale opravíme ho a postavíme k sýpce. Rekonstrukce čeká i dva hodně poškozené proutěné kočárky, jeden pro dítě a druhý pro panenku, z konce 19. století. Oběma navíc chybí korby, ale jsme schopni je sami vyrobit,“ konstatuje Eva Kolářová.

Raduňský zámek je unikátní právě tím, že návštěvníkům ukazuje i pokoje, které panstvo nepoužívalo. V současné době je v přízemí zámku přístupný dětský pokoj, pokoj kněžniny společnice a pokoj komorné. Otevření dalších místností závisí na postupu generální opravy střechy, která za plného provozu potrvá nejméně čtyři roky.

Letos v září bude zahájena v severním křídle zámku a s dokončením je počítáno koncem příštího roku. Pokud všechno půjde podle plánu, mohla by v roce 2010 začít příprava k instalaci i zpřístupnění podkrovních pokojů pro zámecký personál a hostinských pokojů pro méně významné hosty. „Doufáme, že během rekonstrukce střechy nedojde k žádným nečekaným problémům, které by záměr odsunuly na pozdější dobu. Po roce 2010 by se rekonstrukce střechy měla přesunout na jižní křídlo a na průčelí,“ dodává kastelánka Kolářová. Podstatné je, že ani při tak náročné opravě nezůstane zámek pro návštěvníky zavřený.(jih)

22.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení