VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pracující důchodci na Novojičínsku? Důvodem jsou peníze

Novojičínsko - Zatímco firma při zaměstnání důchodce kromě zkušeností nic jiného nezíská, pracující senior si přivýdělkem pomůže.

14.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Miroslav Kucej

Lidé důchodového věku mají možnost se informovat na volná pracovní místa přímo na úřadech práce. Většinou se ale oně prý uchází jen pár jedinců. Zaměstnavatelé nemají podle zaměstnanců úřadu práce důvod žádat odůchodce. „Firmy, podniky či jiné instituce spíše požadují uchazeče, kteří splňují podmínky pro výkon dané profese. Pokud se člověk neregistrovaný na našem úřadu přichází informovat na volná místa, nedotazujeme se, zda je nebo není důchodce. Proto nevedeme žádnou statistiku, které by mapovala počet a požadavky důchodců došlých na úřad,“ uvedla Irena Blažková, vedoucí odboru poradenství pro zprostředkování a speciálního poradenství Úřadu práce vNovém Jičíně. „Počet těchto uchazečů by bylo možné určit jen odhadem, například podle kategorie dle věku. Vevidenci zůstávají převážně lidé pobírající rentu, například horníci, železničáři, vojáci, kteří zaměstnání nehledají. Mají však povinnost registrovat se na úřadech práce, aby mohli rentu pobírat,“ vysvětlila Blažková.

Několik zaměstnanců vdůchodovém věku zaměstnává například výrobce prádelenské techniky Primus Příbor. „Vsoučasné době jich je asi pět,“ řekla Jindřiška Malinovská zpersonálního oddělení firmy. Připustila, že senioři opráci zájem mají a pokud se jedná oodborníky, společnost je ráda zaměstná. „Vtomto regionu je to totiž sodborníky čím dál horší,“ dodala a připojila informaci otom, že pokud důchodce pracuje, finančně na tom vydělá pouze on. „My získáme odborníka, ale důchodce si přivydělá. Firma na tom nijak neušetří, daňové odpočty třeba kvůli zaměstnání člověka sdůchodem neexistují,“ upozornila Malinovská.

Na malý úvazek zaměstnává důchodkyni také Mendlova střední škola vNovém Jičíně. „Momentálně zaměstnávám důchodkyni na malinký úvazek, protože nám odešla velmi rychle a nečekaně kolegyně. Učí ale opravdu jen pár hodin. Jinak důchodce nezaměstnávám. Pokud by byla potřeba a žádného jiného kantora bych nesehnala, tak samozřejmě ano,“ uvedla ředitelka školy Renata Važanská stím, že to ale neznamená, že by kantor vdůchodu nebyl dostatečně kvalifikovaný. „Preferuji, že si každý zaslouží ten odpočinek, a proto spíš vítám, když odchází do důchodu,“ nastínila Važanská.

Podle ní je ale kolikrát problém najít kvalifikovaného učitele na některé předměty. „Začíná být problém saprobacemi, zvláště na matematiku a jazyky,“ doplnila. Jako zástup za nemocenskou zaměstnávají důchodce například na základní škole vHladkých Životicích. „Pro mě je to velká výhoda, že můžu důchodci zavolat a on mi sem přijde. Nevím, kdo jiný by mi tady na zástup takto přišel,“ poukázala Jitka Polášková ředitelka školy vHladkých Životicích.

Jedním zpracujících důchodců je iIvan Šajtar (69 let). Přiznává, že do práce chodí hlavně kvůli penězům. „Přivydělávám si kdůchodu ujedné firmy už několik let. Jedná se spíše ofunkci hlídače či vrátného. Pět dní vtýdnu pracuji a pak mám zase pět dní volno. Člověk si tak vydělá nějakou tu korunu navíc a taky nesedí jen doma,“ vysvětlil Šajtar.

Autor: Pavel Karban

14.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení