VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prasata se budou mít lépe, na lidi zatím nedošlo

Velké Albrechtice - Děti Země prosadily lepší životní podmínky prasat ve velkochovu ve Velkých Albrechticích, hlásal nápis zprávy, kterou Děti Země rozeslaly do médií. V ní uvádí, že se účastnily řízení o vydání integrovaného povolení pro společnost Sugal, která velkochov provozuje, a navrhovaly zahrnout několik připomínek.

6.3.2009
SDÍLEJ:

Velkochovy prasat jsou ve Velkých Albrechticích dva. Navíc tam mají dva kuříny a lidi trpí kvůli zápachu. Ilustrační foto.Foto: Deník/Věra Růčková

I přesto, že kraj návrh Dětí Země zamítl, společnost je oslovila sama a dohodla se na splnění navrhovaných podmínek. „Hlavní výhodou je slaměná podestýlka nebo jiný poživatelný materiál, který budou mít prasata ve výkrmu k dispozici,“ uvedl mimo jiné Martin Hyťha z Dětí Země.Nadšení Dětí země ale již tolik nesklízí obyvatelé Velkých Albrechtic. Ti si totiž nejen s velkochovy užívají své. Zhruba před dvěmi roky byl v obci situace s pachovými emisemi tak špatná, že řada lidí uvažovala o přestěhování jinam. Původcem zápachu byly bioplynové stanice, a také dva vepříny a dva velkochovy drůbeže. „Je tu sice cítit smrad, ale už to není tak intenzivní jak předtím.

I když, někteří obyvatelé si pořád stěžují. Záleží totiž na počasí,“ zmínil se jeden z místních obyvatel Jan Winkler. Občas zápach produkuje bioplynka, jindy kuřín, pak zase vepřín. Iniciativa Dětí Země Winklerovi připadá úsměvná. „Kdysi jsme tady sepisovali petici kvůli kuřínu. Oni se tenkrát sami ozvali a my jsme mysleli, že kvůli nám. Jenže se zajímali jenom o to, jestli kuřata mají dvacet pět nebo čtyřicet pět centimetrů místa,“ řekl trochu rozezleně Winkler a dodal: „Kdybych byl mladší, tak bych tu nebydlel ani hodinu.“

To, že se situace se zápachem v obci trochu zlepšila, potvrdil i starosta Velkých Albrechtic Josef Magera. „Ale pořád to považuji za nevyhovující,“ poznamenal. O iniciativách Dětí Země si myslí i on své. „Na jednu stranu se zajímají o podmínky chovu prasat, ale o podmínky lidí se nezajímá nikdo. Kdysi jsem jim taky psal, protože jsem se dozvěděl, že budou účastníky jednání. Od nich přijel jeden člověk, ale neměl naprosto zájem se bavit o našich problémech. On měl nalajnované, že se zastane prasátek a ne u lidí,“ sdělil Magera a dodal, že v případě kuřína „ekology“ zajímalo, jestli drůbež není týraná. „Máme tady dva velkochovy prasat, dvě velkodrůbežárny a dvě bioplynové stanice a každé to zařízení něco produkuje. Aby někdo sečetl ty emise, tak to ne. To nikdo neudělal, ani když jsme je o to žádali. Stav je, jaký je, a my nevíme, jak s tím bojovat dál,“ povzdechl si starosta.

Martin Hyťha z Dětí země tvrdil, že se určitě zabývají i životními podmínkami lidí. „My jsme v minulosti byli v kontaktu s panem starostou z Velkých Albrechtic a hovořili jsme ohledně emisí. V průběhu řízení týkajícího se té drůbeže pak obec spíše uplatňovala námitky týkající se emisí a my jsme zase uplatňovali námitky, týkající se těch zvířat,“ vyjádřil se k záležitosti Hyťha.

Zároveň dodal, že se na ně obrací mnoho lidí i měst, kdy chtějí pomoci. „Kdyby se nám obyvatelé ozvali s tím, že vyvíjí aktivity, které se týkají dopadu na životní prostředí a potřebují nějakou pomoc, tak samozřejmě bychom s nimi nějak komunikovali a pokusili se jim pomoci. Vzhledem k tomu, že se nikdo neozval…,“ pokračoval Hyťha. K tomu, že se o problému bavili se starostou Velkých Albrechtic, řekl: „My jsme byli v takovém lehčím kontaktu. Asi dvakrát jsme si telefonovali a jednou jsme se viděli na ústním jednání. Ale z té naší komunikace nevzešly společné aktivity.“

Autor: Ivan Pavelek

6.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení