VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prázdniny jsou i obdobím úrazů, je třeba je nepodcenit

Novojičínsko - Žáci a studenti základních i středních škol již stříhají pomyslný metr, za pouhých dvanáct dnů jim začínají letní prázdniny. Dva měsíce prázdnin jsou však i časem zvýšeného počtu dětských úrazů.

20.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Děti zvládají cestování za novými zážitky relativně dobře, stojí za to si však připomenout, na co by se při takové cestě k moři nemělo zapomenout. Naprostou nutností je mít vždy u sebe dostatek tekutin a dostatečný přísun energie v podobě lehké stravy. Ta totiž, podle slov lékařů, nezatěžuje tolik trávicí aparát. Malí cestovatelé jsou také mnohem náchylnější na kinetózu – nemoc z pohybu. „Tento stav je dán tím, že do mozku dítěte přichází dvě rozdílné informace o tom, že se pohybujeme,“ říká primář dětského oddělení novojičínské nemocnice Miroslav Kobsa a pokračuje: „Jednu informaci dodává takzvané vnitřní ucho, jednu oči. Pokud tedy například ditě při jízdě čte, vnitřní ucho dodává informaci, že se pohybujeme, ale oči upřené na písmenka informují o něčem jiném. Pak dochází k projevům nevolnosti, bolesti hlavy a zvracení.“ V autobuse by proto náchylné dítě mělo sedět vpředu a pozorovat krajinu, v letadle nad křídlem. „Toto rušení mozku je možné vyřadit tím, že zavřeme oči a spíme,“ poznamenal primář.

Létání děti snášejí velmi dobře, problém však může nastat při překročení více časových pásem. Nejsou vyloučeny problémy s aklimatizací v novém prostředí nebo narušení denního rytmu. Pro nejmenší děti je lepší volit kratší letové vzdálenosti.

Táborové hry, turistické výšlapy, jízda na kole či in-line bruslích nezřídka končí nešťastným pádem. Není však od věci bolestivý zážitek co nejvíce eliminovat. „Pád často souvisí s pohybem v nerovném terénu, proto volíme poměrně volné oblečení a dostatečně pevnou, ale i pohodlnou obuv,“ připomíná Miroslav Fajkus, tiskový mluvčí Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně, s tím, že je vhodné nosit s sebou v batohu základní lékařské vybavení, ať už jde o náplast nebo čistý obvaz. Není pak problém ošetřit různé odřeniny. Ovšem podvrtnutí kloubu či podezření na zlomeninu patří vždy do rukou lékaře. „Poraněnou končetinu nikdy nedáváme do původní podoby. Snažíme se ji laicky zafixovat v takovém stavu, v jakém se nachází,“ radí dětský lékař Kobsa. V případě poranění hlavy s poruchou vědomí je třeba první pomoc přenechat záchranářům. „Vždy se snažíme v klidu sdělit dispečinku, co se stalo, jakým způsobem, o koho se jedná a co ze svého, byť laického, pohledu na poraněném pozorujeme. Ještě před příjezdem odborné lékařské pomoci dostaneme kvalifikované rady, co zatím dělat, i do čeho se zatím nepouštět,“ sdělil Miroslav Fajkus. „Prvotní příznaky poranění centrálního nervového systému mohou být u dětí velmi nevýrazné a mohou často klamat, že se vlastně nic nestalo. Problém je, že v prvopočátku na dítěti vlastně nic nepozorujeme,“ dodal. Proto je lepší žádný pád nepodcenit a při jakékoliv pochybnosti vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Autor: Adam Knesl

20.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení