VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přenechávali poselství příštím generacím

Mankovice /FOTOGALERIE/ - Připomínku současné doby vložili v pátek dopoledne představitelé Mankovic do opravené báně tamního kostela. Učinili tak to, co někdo udělal už zhruba osmdesát let před nimi.

7.5.2011
SDÍLEJ:

Poselství příštím generacím uložili v pátek 6. května představitelé Mankovic do tubusu, a ten umístili do nové báně místního kostela.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Mankovický kostel Navštívení Panny Marie je již od roku 2006 v rekonstruk­ci. Nyní jej čeká poslední fáze, která se týká opravy věže kostela. Právě báň kostela vydala své tajemství v podobě schránky obsahující poselství příštím generacím. V pátek 6. května dopoledne mankovický starosta Miroslav Švajda s místostarostou Jaroslavem Hrabovským a místním farářem Petrem Kuníkem vložili do vyrobeného tubusu poselství současné generace těm příštím.

Dokumenty ze tří století

V tubusu postupně skončila Pamětní listina farnosti Mankovice popisující také rekonstrukci kostela, která se uskutečnila téměř po osmdesáti letech. Dále do něj zástupci obce vložili znak Mankovic, pohlednici obce, mince, odznaky a tužku se znakem Mankovic, páteční vydání Novojičínského deníku, informace o dění v obci za posledních osm desítek let a kopie původních písemností, které tam naši předci vložili v roce 1928. Nejstarší z těchto dokumentů byl z roku 1871. Dokumenty obsahovaly například čísla popisná v obci před rokem 1928, seznam žáků místní lidové školy, katastrální údaje a další informace. „Je tam také seznam farářů, kteří tady kdy kázali, složení současného zastupitelstva obce, spolky, tehdejší i současné ceny pšenice, chleba a másla, vzkaz do budoucnosti a seznam zemřelých za druhé světové války,“ upřesnil starosta Švajda.

Místostarosta Hrabovský uvedl jako zajímavost, že rok poté, co naši předci vložili schránku do věže, postihla obec velká vichřice, která poškodila střechu a okna na kostele. Střechu pak místní lidé opravovali až někdy v pětapadesátém roce. V opavském archivu se prý také dozvěděli, že do roku 1945 nebylo o obci nic napsáno. „A také, že od jednapadesátého roku bylo zakázáno psát do kroniky o kostele,“ připomněl minulé časy Hrabovský.

Starosta s místostarostou přenesli tubus a materiály na odpočívadlo nedaleko kostela, kde je začali kompletovat. Mezitím Milan Polcik, Marek Žucha a Jiří Ovesný z firmy Stavitelství střechy Hranice na vrcholku kostela chystali vše na instalaci báně a kříže. Jeho konec by měl být ve výšce 28,7 metru. „Ten kříž je původní, jen jsme ho nechali opravit,“ řekl Polcik. Výšky prý jim nevadí. „Jsme zvyklí, navíc tady máme blízko hřbitov,“ rozesmál se Polcik s pohledem upřeným pod sebe.

Majitel hranické firmy Milan Hajlman doplnil své zaměstnance s tím, že na kostelech a dalších sakrálních památkách dělají poměrně často. „V současné době děláme na Potštátě, ve Všechovicích a tento. Letos nás ještě dva kostely a dvě fary čekají. V okolí jsme dělali kostely v Odrách, Tošovicích, na Pohoři nebo ve Spálově,“ vypočetl Hajlman a upřesnil, že počet kostelů, na kterých dělali, je určitě vyšší jak třicet. „Ale děláme všechno, novostavby i další objekty,“ poznamenal Hajlman.

Věž podle něj byla v tak špatném stavu, že ji museli sundat a podle starých prvků nechali vyrobit nové. „Vše se pospojovalo do dílů a nahoře se to složilo dohromady. Jakmile dovolily klimatické podmínky, tak se to letos oplechovalo. Pak už se dodělá jenom fasáda a myslím, že příští měsíc by to mohlo být dokončeno,“ věří Hajlman.

Starosta Švajda s místostarostou vložili materiály do tubusu, uzavřeli jej a pokropili šampusem. Poté si připili s místními obyvateli, kteří se přišli podívat. Když už to vypadalo, že ke slovu přijdou pracovníci hranické firmy, ozval se farář Kuník, který se vracel od nemocných. Po chvilce se objevil s vydáním Katolického týdeníku. Opětovné otevření tubusu ještě využili zástupci města i dodavatelské firmy k tomu, aby do něj vložili své vizitky.

Pak už Marek Žucha s kolegou víko tubusu zavařili a odnesli jej zpět ke kostelu, kde jej po desáté hodině dopolední vložili do nové báně. Tam možná bude ležet dalších osm desítek let, než jej někdo objeví.

Autor: Ivan Pavelek

7.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení