VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Převzetí domova neodsouhlasili

Frenštát pod Radhoštěm - Také Frenštát pod Radhoštěm je jedním z měst, která oslovil Krajský úřad Moravskoslezského kraje s nabídkou převzetí domova pro seniory. Zastupitelé města zatím nerozhodli.

14.9.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Nabídku od kraje na převzetí domovů dostali v Novém Jičíně, Odrách, Příboře a Frenštátě pod Radhoštěm. Právě frenštátští zastupitelé měli o tom, zda převezmou Domov Hortenzie, rozhodnout minulý čtvrtek. Starostka města Zdeňka Leščišinová v úvodu připomněla, že podle zákona o obcích by se obec měla o své občany postarat.

Řada zastupitelů ale vyslovila obavy z finanční náročnosti při provozování domova. „Finanční výbor doporučil odročit tuto věc do doby, než bude projednán rozpočet. Je to velký zásah do budoucna, kdy se zavazujeme, že dvacet pět let budeme toto zařízení provozovat,“ upozornil vedoucí finanční komise Vladimír Kuchyňka a doporučil vrátit se k věci až po projednání rozpočtu na příští rok.

Také zastupitel Milan Bureš varoval, že provozování domova bude zatěžovat rozpočet města po dobu mnoha let. „I když jsem si vědom toho, co četla paní starostka ze zákona o obcích, myslím si, že mnohem větší a bohatší města budou zřizovatelskou roli těžko přebírat,“ poznamenal Bureš a dodal, že jej překvapuje, že by se měli zastupitelé k případnému převzetí vyjadřovat již nyní, když k samotnému převzetí by mělo dojít až v roce 2014. „Těch rizik s tím spojených je tolik, že si neumím představit, že bych pro to nyní zvedl ruku. Obávám se, že město na to nebude mít. Je plno věcí, které nemáme vyřešené. Nemáme revitalizované školy a tak dále,“ zmínil se Bureš, jenž způsob nabídky kraje považuje za nátlak. Kraj totiž mimo jiné uvedl, že pokud města zřizovatelské povinnosti nepřevezmou, kraj naloží s domovy tak, jak bude potřebovat.

Kuchyňka opět nabádal, aby o této záležitosti zastupitelé jednali až v lednu.

Starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová řekla, že odpověď kraji by měla jít do konce roku. K názoru Kuchyňky se připojil i zastupitel Karel Míček. Další zastupitel, Pavel Orlík, připomněl, že město již nyní spravuje tři domovy s pečovatelskou službou a domov pro seniory bude další zátěž.

„Co se stane, když do konce roku nerozhodneme? Bude konec světa? Potřebujeme dostatek podkladů. Je možnost, aby kraj pomohl obci, pokud se město dostane do obtíží s financováním?“ položil Míček několik otázek. Vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Daniel Rychlík mu ale odvětil, že na to, aby se vyjadřoval k případnému dofinancování provozu krajem, nemá mandát.

Zastupitel Bureš se ještě dotázal, zda se o převzetí domova nemůže jednat až po jeho rekonstrukci, která bude stát kolem padesáti milionů korun.

Nakonec se zastupitelům podařilo najít kompromisní řešení, které zatím vyhovuje oběma stranám.

Zastupitelé odsouhlasili, že zastupitelstvo města deklaruje svůj zájem jednat o případném převzetí zřizovatelských funkcí Domova Hortenzie od Moravskoslezského kraje v roce 2013.

Autor: Ivan Pavelek

14.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení