VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Převzetí domova neujdou?

Odry - Jako politické rozhodnutí kraje, kterému nemohou čelit, vnímají zastupitelé Oder „nabídku“ Moravskoslezského kraje na převzetí zřizovatelských práv Domova Odry.

29.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radek Latislav

Jako tlak, jemuž nelze čelit, vnímají záměr Moravskoslezského kraje zastupitelé většiny měst, kterých se týká nabídka na převzetí zařízení pro obyvatele v důchodovém věku. Kraj jasně dává najevo, že pokud města zřizovatelská práva nepřevezmou, využije zařízení pro své potřeby. Městům se tak může stát, že nebudou mít kde umístit své obyvatele, již požádají o umístění v domově.

Naposledy se otázkou případného převzetí domova zabývali v Odrách. „Město samozřejmě má zájem starat se o seniory, ale ten stav, který je doposud, kdy je zřizovatelem kraj, nám vyhovuje. Proto rada města navrhuje, abychom tu zřizovatelskou funkci převzali až v nejzazší době,“ uvedl na zasedání zastupitelstva Pavel Matůšů, starosta Oder, a upřesnil, že oním datem by byl 1. leden 2014.

Důvody, proč města s převzetím váhají, jsou jednoznačné. „Domov je v dobrém stavu, ale máme obavy, abychom byli schopni dosáhnout na investice, které určitě v budoucnosti bude nutné do těchto objektů investovat,“ pokračoval Matůšů.

Daniel Rychlík, vedoucí odboru sociálních věcí úřadu Moravskoslezského kraje, řekl, že kraj jedná s městy o převzetí již několik let. „Senioři jsou součástí každé obce a jejich péče je ze zákona povinností obce. Kraj má malé kapacity pro osoby, o které se stará a kterým jsou poskytovány služby specifického charakteru. Chceme proto využít kapacity, které máme k dispozici, ale nejprve dáváme nabídky městům, zda chtějí ona tyto kapacity využít pro své seniory,“ uvedl Rychlík a zároveň dodal, že kdyby byla situace jiná, právě Domov Odry by si kraj rád nechal. „Protože je to zařízení, které sbírá ceny za poskytování kvality, a je to to nejlepší, co kraj zřizuje. Pokud zůstaneme zřizovatelem, budeme kapacity zaměřovat na skupiny, které nám zůstanou. A nebudou to typické skupiny seniorského věku,“ naznačil krajský úředník.

Na to reagovala zastupitelka Libuše Králová. „Politiku, kterou jste nasadili na malé obce, volíte tvrdou. Protože tu obec tlačíte do kouta tím, že řeknete: Jestliže nepřevezmete, tak vám tam nastěhujeme, co chceme my. Obec si nedovolí to nepřevzít. Považuji to za nechci říci nekorektní jednání, ale tvrdé,“ vyjádřila se Králová.

Starosta poznamenal, že se jedná o politické rozhodnutí kraje a Rychlík je jen úředník, který ho musí hájit. „To rozhodnutí asi nezměníme, musíme se na to připravit. Myslím, že provoz bude zajištěn, ale co se týče investic do oprav budov, určitě tam nějaké investice k tíži města budou,” upozornil Matůšů na určitá úskalí.

Oderskému starostovi dala za pravdu i současná ředitelka Domova Odry Miroslava Chodurová. „Taky mám trochu obavy z toho, že nejsou žádné garance dotace. Domov bude stárnout a bude určitě potřebovat finance. My jsme docela drahá služba,“ podotkla.

Matůšů na závěr řekl, že se město sice ještě může pokusit o nějaké kroky, ale že politické rozhodnutí kraje asi těžko zvrátí.

Zastupitelé pak vzali na vědomí, že je, město připraveno převezít domov jako zřizovatel nejdříve od 1. ledna 2014. Podobnou nabídku jako Odry dostala například města Nový Jičín, Frenštát pod Radhoštěm či Příbor. Také tam mají zastupitelé obavy z financování.

Autor: Ivan Pavelek

29.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení