VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbor po dvaceti letech doopraví piaristický klášter

Příbor - Radnici v tom pomůže více než dvacet milionů korun, které před pár dny získala z Regionálního operačního programu. Poslední práce v budově začnou již za měsíc.

5.6.2011
SDÍLEJ:

Piaristický klášter. Ilustrační foto. Foto: Irena Nedomová

Pokud vše půjde podle plánu, přesně po dvaceti letech by měli objekt nejkrásnější příborské památky opustit stavbaři a měl by sloužit v plné míře občanům města. Poslední část rekonstrukce, započaté v roce 1992, začne již za pár týdnů.

Na závěrečnou akci padnou desítky milionů korun a drtivou většinu z nich získal Příbor ze čtvrtého kola evropských peněz na rozvoj středně velkých měst. Přesně jde o sumu jednadvaceti milionů korun, a na co přesně půjdou, sdělil Deníku vedoucí stavebního odboru Jaroslav Šimíček.

„Zahrnuje to první nadzemní podlaží západního křídla, kde bude zbudována obřadní síň, bude tam vybudované i centrum pro různá školení a jednání zastupitelstva. Tyto prostředky jsou určeny také na dokončení všech fasád,“ řekl a jedním dechem dodal:

„Věřím, že do čtrnácti dnů se nám podaří podepsat smlouvu se zhotovitelem a během jednoho měsíce se zahájí práce.“ Pokud nenastanou komplikace, bude barokní budova opravena v polovině příštího roku. Příborská radnice přispívá na tento projekt patnácti procenty uznatelných nákladů.

Historická budova v městské památkové rezervaci bude již příští rok konečně po mimořádně dlouho trvající rekonstrukci. V okolí by však měly být stavební stoje slyšet v budoucnu i nadále. Město by totiž rádo zvelebilo i přilehlé zahrady, a šlo by tak o poslední tečku v řadě oprav. Pokud může tento projekt něco zastavit, jsou to peníze.

„Nyní hledáme možnost, jak získat finanční prostředky,“ přiznává Šimíček. Jde o částku deset milionů korun a je možné, že ji Příbor získá opět z unijního měšce. Ten totiž ještě není úplně prázdný. „Původně jsme nyní chtěli uvolnit až čtyři sta milionů korun. Ale nesešlo se dost kvalitních projektů," vyjádřil se k poslednímu kolu přerozdělování peněz David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Ten poukazuje především na to, že sedmadvacet žádostí o dotaci musela rada vyřadit a ve čtvrtém kole jich podpořila dvaadvacet. Regionální rada má tak v plánu přerozdělit do roku 2013 ještě přes 300 milionů korun. „Města mohou přepracovat neúspěšné žádosti a odstranit nedostatky nebo připravit nové projekty. Dostanou ještě jednu šanci," potvrzuje Sventek, co se zbývajícími penězi.

V postupném rozdělování evropských peněz na rozvoj středně velkých měst se jednalo o čtvrté kolo hodnocení projektů. „Peníze jdou hlavně do potřebných a užitečných úprav městských prostranství, kulturních zařízení a služeb pro občany,“ uvádí David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. „Původně jsme nyní chtěli uvolnit až 400 milionů korun. Ale nesešlo se dost kvalitních projektů,“ poukazuje Sventek na 27 žádostí o dotaci vyřazených v hodnocení.

Se dvěma projekty uspěl Příbor. Dotaci 21 milionů korun vloží do rekonstrukce západního křídla 1. podlaží piaristického kláštera, suterénu a chodby, včetně nejcennější části kláštera, refektáře. Necelých 7 milionů pomůže městu vybudovat dvě parkoviště v centru města u Masarykova gymnázia.

Rozvoj středně velkých měst byl od roku 2007 podpořen dotací 1,3 miliardy korun. Do roku 2013 zbývá uplatnit přes 300 milionů korun. „Města mohou přepracovat neúspěšné žádosti a odstranit nedostatky, nebo připravit nové projekty. Dostanou ještě jednu šanci," potvrzuje Sventek, co se zbývajícími penězi.

Finanční prostředky jsou určené na ukončení stavebních budovy piaristické koleje. Zahrnujete to první nadzemní podlaží západního křídla, kde bude zbudovaná obřadní síň, bude tam vybudované i centrum pro různé školení, jednání zastupitelstva. Tyto prostředky jsou určeny také dokončení všech fasád.

Nyní hledáme možnost, jak získat finanční prostředky.

Pokud všechno půjde tak jak to máme naplánováno, tak v polovině příštího roku by to mělo být hotovo. Věřím, že do čtrnácti dnů se nám podaří podepsat smlouva se zhotovitelem a během jednoho měsíce se zahájí práce.

Město by mělo přispět patnácti procenty uznatelných nákládů.

Co se týká dotace na parkoviště, je to i na část stavby, kterou my vedeme pod názvem Dopravní infrastruktura v okolí Masarykova gymnázia. Ta stavba zahrnuje komplexní rekonstrukci křižovatky u letadla, kdy je tato křižovatka velmi frekventovaná a nebezpečná. Budou tam zastávky, nové přechody. Část, na kterou jsme dostali peníze, je to na jedno z míst, které vede do centra.

Na ulici Frenštátské jak je kolem sportovní haly, mateřská škola, až k zadnímu traktu prodejně potravin. 35 míst. Celá ta ulice projde rekonstrukcí a tam mimo jiné vzniknou dvě nová parkoviště. Bude tam umožněno parkovat i dvěma autobusům, což momentálně takové místo ve městě není a chybí nám.

Tady trošičku váháme s tím zahájením, protože, ač peníze jsou, ale protože se dokončuje obchvat, který by měl být hotov do konce letošního roku, tak je tu určitá úvaha počkat na zahájení těch prací do jarních měsíců roku 2012. Jde o to, abychom nemuseli ty firmy nutit v tom provozu, který tady momentálně máme

Autor: Adam Knesl

5.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Oblíbená akce se v rodišti Sigmunda Freuda koná již posedmé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení