VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbor školku v Hájově neprodá

Příbor - Hájovská školka zůstává v pronájmu dosavadního provozovatele. Po týdnech pestrého vývoje tak k žádným změnám nedochází a město zatím objekt neprodá.

26.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jarmila Kuncová

Bouřlivá atmosféra panovala v podvečer ve čtvrtek 19. ledna v příborském kulturním domě, kde probíhalo zasedání zastupitelstva. Oproti jiným schůzím na něj zavítala početná skupinka rodičů a zároveň klientů soukromé školky v Hájově, kteří přišli podpořit současného provozovatele Václava Podstavka.

Dva rozdílné názory

Ti věřili, že po prosincovém odstoupení společnosti Aquazorbing od koupě nemovitosti schválí zastupitelé prodej druhé nejvyšší nabídce Václava Podstavka a rozpaky o budoucnosti předškolního zařízení vezmou zasvé. Tento bod se také do programu neúspěšně snažil zařadit Jiří Polášek (KSČM).

Když tento krok nevyšel, strhla se dvouhodinová debata o tom, zda zařadit prodej dosavadnímu provozovateli na březnové jednání zastupitelstva. Zastánci této cesty však neuspěli. Postavil se proti tomu příborský starosta Milan Strakoš (SNK-Příbor je náš domov), který si nechal zpracovat právní názor:

„Pokud by snad vzešel návrh, že po odstoupení vítěze z výběrového řízení by mělo být zastupitelstvem rozhodnuto o prodeji nemovitosti druhému zájemci v pořadí, pak toto řešení nepřichází v úvahu, neboť zákon o obcích toto řešení nezná a tuto variantu neumožňuje,“ řekl starosta s tím, že by městu hrozily žaloby i trestní řízení.

„Jediná cesta je vyhlásit nové výběrové řízení,“ dodal. Podle starosty vzešel z výběrového řízení pouze vítěz a nebylo dané pořadí, komu by byla školka prodána jako druhému, případně třetímu zájemci.

Proti tomu se však ohradil Jiří Polášek, který se s kauzou obrátil na úředníky ministerstva vnitra. „Při vyhlašování výsledků řízení bylo konstatováno, že vítězem je vyšší nabídka a pořadí tím bylo stanoveno. Podmínky splnili oba dva (zájemci o koupi poz.red.).

V momentě, kdy první odstoupil, je možné určit vítěze druhého v pořadí. Neexistuje žádná právní norma, která by nařizovala určovat pořadí ve výběrovém řízení… Pokud trvá zájem druhého v pořadí, je možné prodat,“ seznámil všechny přítomné s názorem ministerského právníka zastupitel Polášek.

Mohlo město školku prodat?

Preferoval tak, a nejen on, pokračovat dále v procesu výběrového řízení s tím, že by se školka prodala druhé nejvyšší nabídce, kterou podal Václav Podstavek. S postojem osloveného právníka v ruce si stojí za tím, že pořadí bylo automaticky stanoveno a není tak problém hájovskou školku prodat druhé nabídce v pořadí.

Pak se strhla dlouhá a emotivní debata o tom, který právní názor je rozhodující. Zastánci pokračování ve výběrovém řízení žádali zabývat se tímto bodem na dalším zastupitelstvu, nakonec však bezúspěšně. Jednohlasně totiž odhlasovali návrh Radka Jurečky (SNK-Příbor je náš domov), kterým zrušili již dříve schválené výběrové řízení. Do diskuze se zapojill také rodiče, kteří jsou z celé situace ohledně mateřské školy velice znepokojeni. „Jsme jako rukojmí. Stojíme si za prací pana Podstavka,“ řekla mimo jiné jedna z nich.

Nájem zůstává

Výsledek je nakonec takový, že mateřská škola v Hájově i nadále zůstává v nájmu Václava Podstavka a nájemní smlouva se měnit nebude. Tu má na dobu neurčitou. „To je sice fajn, ale další aspekt je ten, že v budoucnu budu velice zvažovat další investice. Jestli budu investovat do nemovitosti, která mi nepatří, kterou horko těžko po dnešní zkušenosti koupím. Tak je otázka, jak to dále rozvíjet, to opravdu nevím, to teď nedokážu říct,“ vyjádřil se pro Deník Podstavek a na závěr dodal: „Když necítím většinovou podporu zastupitelů, tak nemám moc nápadů, jak dál.“

Na počátku všeho byl projevený zájem Václava Podstavka, který v září 2007 otevřel v Hájově, místní části Příbora, soukromou mateřskou školu, o odkup nemovitostí souvisejících se školkou. Město zveřejnilo záměr a dokonce schválilo převod této školky Podstavkovi, jako provozovateli. Ten ale po několika měsících couvl.

Město opětovně zveřejnilo záměr prodeje s tím, že o budoucím vlastníkovi rozhodne výběrové řízení. To se uskutečnilo, na běžné poměry ale zcela nezvykle, přímo na jednání zastupitelstva Příbora ve čtvrtek 15. prosince. Tři vybraní členové komise rozbalili v sále dvě obálky, přičemž starosta Příbora Milan Strakoš v průběhu vyhodnocování několikrát došel až k jejich stolu a posléze dokonce zastupitelům roznesl letáčky, které členové komise vyndali z jedné z obálek.

Letáčky byly propagačním materiálem vize fungování školky jednoho ze zájemců, společnosti Aquazorbing, jejímž jednatelem je bývalý zastupitel Rudolf Korčák. Většina jich nakonec hlasovala pro společnost Aquazorbing, která měla nabídku asi o 550 tisíc korun vyšší než konkurent Václav Podstavek.

Obrat nastal 29. prosince, kdy přišel na příborskou radnici dopis od Rudolfa Korčáka, ve kterém oznamuje, že odstupuje od svého záměru. Zajímavý ja také obrat osadního výboru v Hájově. Ten původně prodej školky podpořil, ovšem jakmile podnikatel Korčák od záměru ustoupil, v lednu svůj názor jeho členové otočili. „Neprodat“, odhlasovali.

Autor: Adam Knesl

26.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

FOTBALISTÉ Bílovce (v bílém) si musí na výhru počkat minimálně do neděle, kdy doma hostí Pustou Polom. 

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení