VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příborská radnice bude šetřit, rozhodli zastupitelé

Příbor - Město Příbor přepíná na úsporný režim, a jde tak o reakci na ekonomickou krizi, která panuje napříč kontinenty. Provozní výdaje města by se měly zmenšit v rozsahu desíti procent.

23.6.2009
SDÍLEJ:

Úsporná opatření „dorazila“ také do Příbora.Foto: Archiv/Deník

Šetření městských financí řešila poslední schůze příborských zastupitelů, kde byl tento bod do programu zařazen na žádost komunistického zastupitele Jiřího Myšky. Nešlo o žádnou novinku, neboť se tímto nepříliš oblíbeným, ale nutným tématem zabývala již některá města, další se v blízké době chystají.

Přiborský starosta Milan Strakoš doporučil, aby se úspory týkaly pouze provozních výdajů jak samotného městského úřadu, tak příspěvkových organizací. Na druhou stranu nechtěl škrtat již v rozpočtu schválené akce a také ty, které jsou rozpracované nebo se na nich v současné době pracuje. Starosta zároveň zdůraznil, že finanční problémy některých měst se odvíjejí podle toho, jak mají rozpracovaný rozpočet. „My máme rozpočet naplánovaný tak, že jsme vycházeli ze situace loňského roku. My jsme nenavyšovali výdaje co se týče daní, takže daňový vývoj nás tak nezasahuje,“ sdělil Strakoš s tím, že daňový výnos Příbora za prvních pět měsíců tohoto roku byl, oproti předpokladům, přibližně o tři a půl procenta nižší. V dnešní době se některé radnice potýkají s problémy právě proto, že daňové příjmy nadsazovaly, ovšem očekávané finance se v městských kasách neobjevily.

Proti úsporným opatřením nebyly větší výhrady, jen by se podle některých představitelů města neměly finance škrtat tam, kde je pohyb cen nejasný. Například sociálně demokratický zastupitel Bohuslav Majer žádal, aby se nesnižoval tok peněz na energie. „Nevíme, jaký bude vývoj,“ apeloval na schůzi Majer.

Zastupitelé nakonec odhlasovali usnesení, podle kterého se v rámci zpracování třetí změny rozpočtu města sníží provozní a spotřební výdaje městského úřadu a jednotlivých příspěvkových organizací v rozsahu desíti procent. „Samozřejmě by se to netýkalo žádných jiných nákladů, jako mezd nebo plánované údržby,“ ubezpečil Strakoš. Zároveň se úsporné opatření musí projednat s vedoucími a řediteli příspěvkových organizací města. Ti, pokud nebudou schopni úspory realizovat, musí zdůvodnit proč. Starosta však připomněl, že příspěvkové organizace mají často naplánované vyšší náklady, než ve skutečnosti potřebují. „Ředitelé si během roku dělají rozpočtové změny sami a peníze následně použijí někde jinde nebo je přivedou do fondu,“ dodal Milan Strakoš.

Třetí změnu rozpočtu města budou příborští zastupitelé schvalovat začátkem července.

Autor: Adam Knesl

23.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VIKTORIE TOMČALOVÁ, Nový Jičín, nar. 19. 6. 2017, 50 cm, 3,39 kg. Nemocnice Nový Jičín.
16

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Ilustrační snímek.

Pro záběry do nové filmové komedie zamíří filmaři také na Novojičínsko

Kompostéry: město se spojí s dalšími

Kvůli velkému zájmu o kompostéry se město Odry spojí s dalšími obcemi. Jinak by asi v žádosti o dotaci neuspělo.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Obnovená premiéra ploché dráhy se blíží. Pořadatelé poodkryli startovní listinu

Několikaměsíční úsilí plochodrážního klubu v Kopřivnici o zachování ploché dráhy dopadlo úspěšně a už tuto neděli 25. června čeká kopřivnický letní stadion obnovená plochodrážní premiéra, když se uskuteční Přebor České republiky s mezinárodní účastí a 2. Memoriál Michala Matuly.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies