VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příborská radnice bude šetřit, rozhodli zastupitelé

Příbor - Město Příbor přepíná na úsporný režim, a jde tak o reakci na ekonomickou krizi, která panuje napříč kontinenty. Provozní výdaje města by se měly zmenšit v rozsahu desíti procent.

23.6.2009
SDÍLEJ:

Úsporná opatření „dorazila“ také do Příbora.Foto: Archiv/Deník

Šetření městských financí řešila poslední schůze příborských zastupitelů, kde byl tento bod do programu zařazen na žádost komunistického zastupitele Jiřího Myšky. Nešlo o žádnou novinku, neboť se tímto nepříliš oblíbeným, ale nutným tématem zabývala již některá města, další se v blízké době chystají.

Přiborský starosta Milan Strakoš doporučil, aby se úspory týkaly pouze provozních výdajů jak samotného městského úřadu, tak příspěvkových organizací. Na druhou stranu nechtěl škrtat již v rozpočtu schválené akce a také ty, které jsou rozpracované nebo se na nich v současné době pracuje. Starosta zároveň zdůraznil, že finanční problémy některých měst se odvíjejí podle toho, jak mají rozpracovaný rozpočet. „My máme rozpočet naplánovaný tak, že jsme vycházeli ze situace loňského roku. My jsme nenavyšovali výdaje co se týče daní, takže daňový vývoj nás tak nezasahuje,“ sdělil Strakoš s tím, že daňový výnos Příbora za prvních pět měsíců tohoto roku byl, oproti předpokladům, přibližně o tři a půl procenta nižší. V dnešní době se některé radnice potýkají s problémy právě proto, že daňové příjmy nadsazovaly, ovšem očekávané finance se v městských kasách neobjevily.

Proti úsporným opatřením nebyly větší výhrady, jen by se podle některých představitelů města neměly finance škrtat tam, kde je pohyb cen nejasný. Například sociálně demokratický zastupitel Bohuslav Majer žádal, aby se nesnižoval tok peněz na energie. „Nevíme, jaký bude vývoj,“ apeloval na schůzi Majer.

Zastupitelé nakonec odhlasovali usnesení, podle kterého se v rámci zpracování třetí změny rozpočtu města sníží provozní a spotřební výdaje městského úřadu a jednotlivých příspěvkových organizací v rozsahu desíti procent. „Samozřejmě by se to netýkalo žádných jiných nákladů, jako mezd nebo plánované údržby,“ ubezpečil Strakoš. Zároveň se úsporné opatření musí projednat s vedoucími a řediteli příspěvkových organizací města. Ti, pokud nebudou schopni úspory realizovat, musí zdůvodnit proč. Starosta však připomněl, že příspěvkové organizace mají často naplánované vyšší náklady, než ve skutečnosti potřebují. „Ředitelé si během roku dělají rozpočtové změny sami a peníze následně použijí někde jinde nebo je přivedou do fondu,“ dodal Milan Strakoš.

Třetí změnu rozpočtu města budou příborští zastupitelé schvalovat začátkem července.

Autor: Adam Knesl

23.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na pacienty při onkologických zákrocích čeká díky novému monitoru vitálních funkcí vyšší bezpečnost.

Na pacienty dohlíží nová technika

Asi dvacítka chlapů, hlavně hasičů, se v sobotu v podvečer v centru Bernartic nad Odrou chopila žebříků, stojek, provazů a pustila se do stavění máje.
21

V Bernarticích nad Odrou už stojí máj

Motorkářům a strojům žehnal farář

Kolem pěti desítek motorkářů se objevilo v sobotu v pravé poledne v Bílovci, aby se tam v kostele svatého Mikuláše zúčastnili požehnání a na Slezském náměstí následného žehnání motorek, které provedl bílovecký farář Lumír Tkáč.

Hledaného muže našli mrtvého v potoce

Pravděpodobně obětí velké vody se stal pětasedmdesátiletý muž z Příbora. V pátek 28. dubna odešel z domu, poté už o sobě nedal vědět.

Po městě mají jezdit elektrobusy

Velké změny čekají městskou hromadnou dopravu v Novém Jičíně. Ještě letos má její provoz převzít společnost Arriva Morava. Cestující se mohou těšit na nové ekologické autobusy.

U příležitosti výročí vystaví na zámku listiny Marie Terezie

Letos v květnu uplyne dlouhých tři sta let od narození významné panovnice Marie Terezie.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies