VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příborští slaví, konečně to vyšlo!

Sedmkrát byl Příbor v celorepublikovém finále soutěže o nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městské památkové rezervace. Letos zvítězil.

23.4.2016
SDÍLEJ:

Příbor se stal Historickým městem roku 2015. Foto: Pavel Nedoma

Příbor se zúčastnil soutěže mnohokrát, sedmkrát postoupil do celorepublikového finále jako vítěz krajského kola, dvakrát, jak sdělila kronikářka města Irena Nedomová, městu vítězství uniklo jen těsně. To bylo v letech 2003 a 2013. Letos to vyšlo. Když ve Španělském sále Pražského hradu zaznělo, že titul Historické město roku 2015 získává Příbor, osmičlenná výprava z rodiště psychoanalytika Sigmunda Freuda propukla v jásot, bez ohledu na to, v jakém prostředí se právě nacházela.

„Nějaké náznaky sice byly, protože se mnou domlouvali čas na vystoupení v televizi, ale mysleli jsme si, že obvolávají všechny tři finalisty. Poté, co nás všech čtrnáct ocenili diplomy, jako vítěze krajských kol, vyzvali zástupce tří měst Jičína, Litoměřic a Příbora. Přiznám se, že když jsem slyšel Příbor, tak mi zatrnulo a padla na mě tréma," sdělil pro Novojičínský deník starosta Příbora Bohuslav Majer.

Vzpomínali na bývalého starostu

Příborský starosta také vzpomenul svého předchůdce, loni zesnulého Milana Strakoše. „Je to i jeho velká zásluha. On tomu dal ten trend a určitou strategii. My teď navazujeme zahradami piaristického kláštera," doplnil Bohuslav Majer.

Podobné pocity jako starosta prožívala při vyhlášení také místostarostka Příbora Dana Forišková. „Byla jsem napjatá. A když jsem slyšela P, pak ř, všechno ze mě spadlo a v ten moment jsem si vzpomněla na Milana Strakoše je to jeho zásluha. Milane, snad se na nás díváš, zasloužíš si to," řekla místostarostka krátce po vyhlášení pro příborskou televizi, jejíž redaktorka a zároveň kronikářka města Irena Nedomová připomněla rok 2013.

„Tehdy jsem byla moc smutná. Po dokončení rekonstrukce kláštera v hodnotě osmdesáti milionů korun jsme tak očekávaný titul nezískali. Zklamáni jsme byli na Hradě tenkrát všichni. Byli jsme jen kousek od vítězství mezi prvními třemi. Tehdy nám pan starosta Strakoš řekl: Nebojte se, my si jednou pro toto ocenění přijedeme. Teď si uděláme roční přestávku, přihlášku nebudeme podávat a pak bude dokončena zahrada. Pak se přihlásíme. A měl pravdu. Podařilo se zahradu revitalizovat, přihlásit a zvítězit!" míchala projevy radosti i smutku v jednom Irena Nedomová.

Titul Historické město roku 2015 získal Příbor nejen za obnovu piaristické zahrady v loňském roce, ale také za stálou péči o památky a za jejich využití. „Komise složená ze zástupců organizátorů soutěže Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, ministerstva kultury i ministerstva pro místní rozvoj a Českého národního komitétu ICOMOS ocenila také návrat k tradicím, jako jsou svěcení palem, veselení o pouti sv. Valentina, metání metel či masopoustní pruvody a další akce," doplnila Irena Nedomová.

Za vítězství v soutěži město získalo jeden milion korun, které bude investovat do památek. „Bude záležet hlavně na rozhodnutí zastupitelů města, kam ty peníze půjdou. Myslím si, že něco z toho by mohlo jít na příborskou faru a část na varhany v kostele svatého Valentina," uzavřel starosta Příbora Bohuslav Majer.

Autor: Ivan Pavelek

23.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení