VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibylo pacientů s rakovinou

Nový Jičín - Nemocnice zaznamenala nárůst onkologických onemocnění. Jen za první čtvrtletí tohoto roku operovali zdejší doktoři více než sedm set pacientů s diagnózou rakovina.

9.5.2011 1
SDÍLEJ:

Nemocnice v Novém Jičíně.Foto: Deník/Adam Knesl

Podle nejnovější zprávy bylo v Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně během ledna, února a března operováno přesně 739 pacientů s onkologickými diagnózami. Oproti loňskému roku jde o více než pětiprocentní nárůst. „Nárůst onkologické operativy lze přičíst nejen vyššímu výskytu onkologických onemocnění v populaci, ale také tomu, že se na naše Komplexní onkologické centrum obrací stále více pacientů ze širokého okolí, kteří mají vyšší povědomí nejen o nemoci samotné, ale i o velmi schopných odbornících naší nemocnice,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Nykel.

I přes nepříliš pozitivní čísla zde zaznamenali také téměř pětiprocentní pokles, a to u onkogynekologických výkonů. To se však nedá říct o chirurgickoonkologických operací, kde největší zdravotnické středisko na Novojičínsku zaznamenalo nárůst o více než sedm procent. Ředitel Nykel k tomu poznamenal: „Pokles onkogynekologických operací je normální, není však možno říci, že došlo k celkovému poklesu pacientek s onkologickým onemocněním. Operuje se pouze vybrané spektrum diagnóz. O operabilitě rozhoduje indikační komise odborníků naší nemocnice dle typu a stadia onkologického onemocnění.“ I přes pokles se však novojičínská nemocnice řadí mezi pracoviště, kde se za rok uskuteční nejvíce onkogynekologických operací.

V boji se zákeřnou nemocí pomáhá lékařům také nejmodernější technika, kterou onkologické centrum disponuje. Například jako jediné pracoviště v České republice je využíváno ozařování v průběhu operace. „Intraoperační radioterapie je používána při operacích, a to i při miniinvazivních. Pacient je v průběhu operace převezen na ozařovnu, kde mu je zářením cíleně ošetřeno postižené místo, popřípadě jeho nejbližší okolí, a poté je v operaci pokračováno“ vysvětlil ředitel s tím, že tato metoda výrazně zvyšuje úspěšnost léčby nádorového onemocnění.

Přesto všechno stále platí, že jednou z nejdůležitějších podmínek pro uzdravení pacientů je včasná diagnostika. Možností se nabízí hned několik.

Ať už jde o krevní testy, tkáňové vyšetření nebo využití speciální techniky. „Každý z nás by si měl uvědomit, že rakovina si nevybírá. Proto je důležité při sebemenších obtížích konzultovat zdravotní stav s ošetřujícím lékařem, který určí, zda je vhodné odborné vyšetření,“ připomíná Tomáš Nykel a mluvčí novojičínské nemocnice Miroslav Fajkus na závěr dodává: „Spektrum operačních výkonů prováděných v Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně doplňují i robotické operace, které se využívají pouze u vybraných typů nádorových onemocnění. Robotickou chirurgii provádí novojičínská nemocnice jako jediné zdravotnické zařízení v Moravskoslezském kraji.“

Autor: Adam Knesl

9.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Domov pro matky s dětmi Salus má končit

Ilustrační foto

Tichá hostí tradiční Špačkův memoriál. Chybět nebudou ani Gulášové slavnosti

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Kopřivnický ovál hostí další plochodrážní závod

V polovině léta ožije kopřivnický letní stadion letošním druhým plochodrážním závodem. Po premiérovém plochodrážním přeboru ČR s mezinárodní účastí, na který do Kopřivnice dorazily téměř tři tisícovky diváků, se mohou příznivci tohoto sportu těšit na tuto sobotu 29. července od 13 hodin, kdy se koná závod, který se skládá ze dvou podniků mezinárodního mistrovství České republiky.

Jak budou vypadat krajské fotbalové soutěže?

Blížící se fotbalový soutěžní ročník 2017/2018 už zná obsazení soutěží spadajících pod Moravskoslezský krajský fotbalový svaz. V příští sezoně bude mít Novojičínsko v mužských soutěžích 17 zástupců a v mládežnických soutěžích ho pak bude reprezentovat 8 celků.

Spor o milion korun město nevyhrálo

Za nemravnou označil soud milionovou pokutu, kterou chtělo město Frenštát pod Radhoštěm po kupcích pozemku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení