VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibylo pacientů s rakovinou

Nový Jičín - Nemocnice zaznamenala nárůst onkologických onemocnění. Jen za první čtvrtletí tohoto roku operovali zdejší doktoři více než sedm set pacientů s diagnózou rakovina.

9.5.2011 1
SDÍLEJ:

Nemocnice v Novém Jičíně.Foto: Deník/Adam Knesl

Podle nejnovější zprávy bylo v Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně během ledna, února a března operováno přesně 739 pacientů s onkologickými diagnózami. Oproti loňskému roku jde o více než pětiprocentní nárůst. „Nárůst onkologické operativy lze přičíst nejen vyššímu výskytu onkologických onemocnění v populaci, ale také tomu, že se na naše Komplexní onkologické centrum obrací stále více pacientů ze širokého okolí, kteří mají vyšší povědomí nejen o nemoci samotné, ale i o velmi schopných odbornících naší nemocnice,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Nykel.

I přes nepříliš pozitivní čísla zde zaznamenali také téměř pětiprocentní pokles, a to u onkogynekologických výkonů. To se však nedá říct o chirurgickoonkologických operací, kde největší zdravotnické středisko na Novojičínsku zaznamenalo nárůst o více než sedm procent. Ředitel Nykel k tomu poznamenal: „Pokles onkogynekologických operací je normální, není však možno říci, že došlo k celkovému poklesu pacientek s onkologickým onemocněním. Operuje se pouze vybrané spektrum diagnóz. O operabilitě rozhoduje indikační komise odborníků naší nemocnice dle typu a stadia onkologického onemocnění.“ I přes pokles se však novojičínská nemocnice řadí mezi pracoviště, kde se za rok uskuteční nejvíce onkogynekologických operací.

V boji se zákeřnou nemocí pomáhá lékařům také nejmodernější technika, kterou onkologické centrum disponuje. Například jako jediné pracoviště v České republice je využíváno ozařování v průběhu operace. „Intraoperační radioterapie je používána při operacích, a to i při miniinvazivních. Pacient je v průběhu operace převezen na ozařovnu, kde mu je zářením cíleně ošetřeno postižené místo, popřípadě jeho nejbližší okolí, a poté je v operaci pokračováno“ vysvětlil ředitel s tím, že tato metoda výrazně zvyšuje úspěšnost léčby nádorového onemocnění.

Přesto všechno stále platí, že jednou z nejdůležitějších podmínek pro uzdravení pacientů je včasná diagnostika. Možností se nabízí hned několik.

Ať už jde o krevní testy, tkáňové vyšetření nebo využití speciální techniky. „Každý z nás by si měl uvědomit, že rakovina si nevybírá. Proto je důležité při sebemenších obtížích konzultovat zdravotní stav s ošetřujícím lékařem, který určí, zda je vhodné odborné vyšetření,“ připomíná Tomáš Nykel a mluvčí novojičínské nemocnice Miroslav Fajkus na závěr dodává: „Spektrum operačních výkonů prováděných v Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně doplňují i robotické operace, které se využívají pouze u vybraných typů nádorových onemocnění. Robotickou chirurgii provádí novojičínská nemocnice jako jediné zdravotnické zařízení v Moravskoslezském kraji.“

Autor: Adam Knesl

9.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Inline hokejisté Nového Jičína (v tmavém) obhájili bronzové medaile.

Extraligový Nový Jičín slaví po roce bronz

Mladí novojičínští plavci obhájili titul mistrů ČR

/FOTOGALERIE/ Starší žáci novojičínského plaveckého klubu si znovu vyplavali titul mistrů ČR ve štafetě! 

Bartošovice: Obec nechá zvětšit prostor nádrže v Hukovicích

Zvětšení akumulačního prostoru vodní nádrže pro potřeby protipožárního opatření v obci a k rekreačnímu rybolovu je účelem revitalizace nádrže v Hukovicích, místní části Bartošovic.

Z Ostravy do Prahy vlakem? Z šesti hodin jsou dnes tři

Rychlost a komfort cestování z Prahy do Ostravy a opačně po železnici se v minulosti výrazně zvyšovaly. Vzpomínáte ještě na časy, kdy cesta z Ostravy do Prahy trvala i šest hodin?

Závěrečný souhrn I. B třídy, sk. D: Derby rozsekl bývalý hráč Jeseníku Jurajda

Postupující Jistebník zakončil účinkování v soutěži bezbrankovou remízou na hřišti Tiché.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies