VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijde Žerotínský zámek o svou ohradní zeď?

Nový Jičín - Prostranství novojičínského Žerotínského zámku před hotelem Praha by se v budoucnu mělo dočkat velkých úprav. Jednou z variant je i zbourání zámecké zdi, což se nelíbí památkářům i zdejšímu muzeu.

23.6.2010 2
SDÍLEJ:

Žerotínský zámek v Novém Jičíně.Foto: Archiv/MÚ Nový Jičín

Město na rekonstrukci lokality v tomto roce vyhradilo pět milionů korun, ovšem práce se zřejmě posunou o jeden rok. Radnice sice nakonec dospěla ke kompromisu s odborem životního prostředí v otázkách zachování zeleně, další otázkou však je osud ohradní zdi se vstupní branou. Jednou z variant je její demolice a otevření celého nádvoří od ulice Lidická.

„Byla to jedna z variant řešení. Tato záležitost byla projednána s národním památkovým ústavem, který vydal negativní stanovisko,“ sdělil Deníku Jiří Raška, vedoucí stavebního úřadu. Památkáři své stanovisko obhajují tím, že zeď má v celé zámecké zástavbě své historické místo a je nedílnou součástí této kulturní památky. „Zámek nebyl směrem k hotelu Praha nikdy otevřen. Až do roku 1974 byla před severním průčelím zástavba a ohradní zeď v různých formách uzavírala vnitřní dvůr již od renesance, prakticky až doposud,“ obhajuje zachování současného stavu Jiří Dudek z ostravského národního památkového ústavu.

Rozhodnou zastupitelé

Jestli se rekonstrukce prostranství před hotelem Praha odloží na rok 2011, rozhodnou tento čtvrtek novojičínští zastupitelé. Rada na svém posledním jednání na začátku června tento krok doporučila. „Rada města k tomu zaujala takové stanovisko, že ten projekt stále není dokonalý, takže ukládá dále jednat zejména s muzeem, jež je majitelem hradební zdi, o případných změnách v této lokalitě,“ informoval místostarosta Milan Šturm. „Já osobně si myslím, že velkým přínosem, jak co se týče muzea, tak co se týče nás jako občanů, by bylo právě odstranění zdi, která dneska tento prostor uzavírá,“ rozvedl Šturm a jedním dechem dodal: „Momentálně bojujeme s památkáři a s dalšími orgány, které tvrdí, že ta zeď je pro ně naprosto nepostradatelná, historická a krásná.“ Zeď by měla podle místostarosty nahradit kovaná mříž, jež by nebránila ve výhledu od ulice Lidické.

A co si o problému myslíte vy? Hlasujte v anketě, kterou najdete vpravo nahoře.

Kdo je vlastníkem hradební zdi?

Samotná zeď stojí na pozemcích města, ovšem neexistuje jednotný názor, kdo vlastní ji samotnou. „Zeď patří k budově zámku, takže je vlastníkem muzeum, potažmo Moravskoslezský kraj,“ řekla ředitelka Muzea Novojičínska Sylva Dvořáčková. Jiný názor má však vedoucí stavebního odboru Raška: „Jisté je, že pozemek pod zdí patří městu. O tom, komu patří zeď, by se asi vedly dlouhé soudní spory, protože nelze říct automaticky, že je majetkem toho, komu stojí na pozemku. Pokud by došlo na lámání chleba, tak by se musela podat asi nějaká žaloba na určení vlastnictví, ale o to v tuto chvíli nikdo nemá zájem.“

Muzeum Novojičínska, stejně jako památkáři, preferuje zachovat současný ráz. Památkář Dušek navíc dodává: „Tím, že zámek nikdy nebyl v této části pohledově otevřen od hotelu Praha, tak i ty fasády nejsou pohledové. Ty ostatní mají nějakou osovost, symetrii a dekorativní prvky. Vybouráním zdi by bylo narušeno vizuální působení kulturní památky a autenticita areálu zámku.“

Osud ohradní zdi v severní části Žerotínského zámku tak zatím zůstává nevyřešen. Návrhy však již dále nepočítají se současným betonovým bazénkem, který by měl být nahrazen modernějším vodním prvkem.

Autor: Adam Knesl

Prospěje zbourání ohradní zdi této lokalitě?

Ano

50 %

Ne

50 %

Nevím

0 %

Je to jedno

0 %

Hlasovalo: 6

Anketa byla ukončena

23.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aneta a Tomáš Johnovi, Studénka, datum svatby: 5. 5. 2017
3

Hlasujte pro Svatební pár Novojičínska. Je tady 7. kolo

Ilustrační foto.

Chcete koupit parcelu na dům od města? Téměř nemožné. Situace se má ale zlepšit

Jeseník zrušil dobrovolné hasiče a prodal zbrojnici

Požární zbrojnici prodalo v červnu před dvaceti roky obecní zastupitelstvo Jeseníku nad Odrou.

Mladíkovi ve Frenštátě petarda zdevastovala ruku

Vážným zraněním a odvozem do nemocnice skončila víkendová rodinná oslava ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jednomu z účastníků explodovala v ruce petarda.

Podvodníci slibovali seniorům peníze za reklamní poutače na plotech

Muži neváhali sáhnout k násilí. První byl již odsouzen, druhému hrozí až dvanáct let.

OBRAZEM: Jeseník si podmanilo Pobřeží Kocoviny

/FOTOGALERIE/ Tradičním turnajem v Jeseníku nad Odrou odstartovala v sobotu letní série turnajů v malé kopané na Novojičínsku. 12. ročník oblíbeného turnaje, jehož se tentokráte zúčastnilo pouze 13 družstev, nakonec ovládl celek Pobřeží Kocoviny.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies