VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijel pravnuk Františka Palackého

Václav Macháček-Rieger, pravnuk Františka Palackého, navštívil Novojičínsko i se svou manželkou Hanou.

14.7.2016
SDÍLEJ:

Pravnuk Františka Palackého Václav Macháček-Rieger (vpravo) s manželkou Hanou a kastelánem zámku Kunín Jaroslavem Zezulčíkem.Foto: archiv Jaroslava Zezulčíka

„Manželé navštívili nejprve rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích, prohlédli si město Nový Jičín, provedl jsem je expozicí věnovanou generálu Laudonovi a v Novém Jičíně navštívili také Žerotínský zámek. Dvě noci strávili na zámku v Kuníně, ve kterém slavný předek Václava Macháčka-Riegra studoval," uvedl pro Deník kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík.

Na zámku si Václav Macháček-Rieger s manželkou prohlédli mimo jiné také výstavu Dědictví rodiny Schindlerů, která byla na zámku nedávno zahájena a která obsahuje také řadu vzácných dokumentů a předmětů z majetku slavné kunínské hraběnky Marie Walburgy, které se s další tisícovkou předmětů nedávno vrátily po 145 letech z Rakouska do Kunína.

Pravnuk Františka Palackého se ale neomezil pouze na pobyt na zámku. „S manželkou si udělali vyjížďku na kolech po okolí, při které si zajeli až k jistebnickým rybníkům," pokračoval Jaroslav Zezulčík a doplnil, že Václavu Macháčkovi-Riegrovi se na Novojičínsku velice líbilo a zanedlouho by se měl na zámku v Kuníně objevit znovu.

„Chystá se tady s manželkou i dcerou na Hradozámeckou noc koncem srpna. Součástí Hradozámecké noci jsou živé obrazy, návštěvníky zámku provádějí malé děti a mezi vystupujícími nebude chybět ani malý František Palacký s hraběnkou," upřesnil Jaroslav Zezulčík.

KASTELÁN PŘISLÍBIL POMOC

Kunínský kastelán rovněž sdělil, že od Václava Macháčka-Riegra dostali pozvání na jeho zámek v Malči. „Dohodli jsme si vzájemnou spolupráci, my jsme Václavu Macháčkovi-Riegrovi přislíbili pomoc při budování Památníku Františka Palackého v Malči."

Z historických pramenů Jaroslav Zezulčík zjistil, že Františka Palackého přivedl, jako devítiletého, na zámek Kunín o Vánocích v roce 1807 jeho otec Jiří, učitel v Hodslavicích. Chtěl, aby se malý František naučil německý jazyk.

„Jeho talentu si povšimla slavná kunínská hraběnka Walburga a chlapce uvedla do své zámecké školy. František Palacký zde náležel mezi nejlepší žáky a byl zapsán do zlaté knihy zdejšího vzdělávacího ústavu," podotkl Jaroslav Zezulčík a poznamenal, že sám František Palacký později napsal, že to byl: „krásný jarní čas života mého".

Hraběnku Walburgu na zámku navštívil také v roce 1823 před svým odchodem do Prahy.

Palackého pravnuk Václav Macháček-Rieger je majitelem zámku a letního sídla rodiny v Malči v podhůří Železných hor, které se Riegrům vrátilo v devadesátých letech při restituci. Kromě zámku je také majitelem domu svého slavného předka v Palackého ulici v Praze.

Tam se roku 1827 mladý začínající vědec a historik František Palacký přiženil do rodiny majitele domu. Za manželku pojal Terezii Měchurovou. Jejich dcera Marie si za manžela vzala známého českého politika a vlastence Františka Ladislava Riegra, který byl císařem povýšen do baronského stavu a stal se majitelem zámku v Malči, kam často zajížděl František Palacký a pracoval na svých Dějinách národa českého," připomněl kastelán kunínského zámku.

Jaroslav Zezulčík rovněž upozornil, že za rodinou Riegrů do Malče jezdíval Antonín Dvořák, který tam zkomponoval i několik drobných skladeb. Riegrova dcera Marie napsala libreta k operám Antonína Dvořáka Jakobín a Dimitrij.

„Její sestra Libuše si vzala za manžela významného národohospodáře Albína Bráfa a právě ona se nejvíce zasloužila o to, aby v domě Františka Palackého v Praze vznikl jeho památník," uzavřel Jaroslav Zezulčík s tím, že památník otevřený v roce 1931 od roku 1961 spravuje Národní muzeum.

Autor: Ivan Pavelek

14.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení