VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případná koalice je zatím hodně vzdálená

Nový Jičín - Čím dál složitější se zdá být povolební situace v Novém Jičíně. Oficiální vyjednávání zatím nepřinesla příliš velký posun, navíc se objevují informace o neoficiálních pokusech vyjednávání.

26.10.2010
SDÍLEJ:

Radnice v Novém Jičíně. Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

Vedle oficiálních jednání vyjednávačských týmů se v Novém Jičíně vyskytly pokusy kontaktovat jednotlivé členy stran, které jsou v opozici. „Mám od některých členů novojičínské organizace informace, že byli jednotlivě osloveni. Cílem tohoto měla být podpora pro Ivana Týleho,“ uvedla Dana Váhalová, předsedkyně Okresního výkonného výboru ČSSD v Novém Jičíně a poslankyně. „Není to fér a nepřipadne mi to vhodné,“ dodala Váhalová.

O tom, že byli jednotlivě kontaktováni členové ČSSD, měl informace rovněž Břetislav Gelnar, zastupitel Nového Jičína za ČSSD. „Vím o dvou členech, které někdo kontaktoval. Myslím si, že vyjednávat by měly určené vyjednávací týmy,“ sdělil Gelnar.

Oslovili i komunisty

Mezi kontaktovanými novými zastupiteli byla například i Kateřina Konečná, současná poslankyně za KSČM. „Podle mě ti lidé zatím jen zkoušejí, jestli by to nějak šlo,“ řekla Konečná a upozornila, že ODS její stranu oficiálně neoslovila ani nijak jinak nekontaktovala. „Ti, co nás oslovili, nejsou její oficiální vyjednávači a možná to ani nejsou zastupitelé, spíše jsou jen napojeni na ODS,“ domnívá se Konečná.

Komunistická poslankyně dále poznamenala, že měla telefonát, který ale hned ukončila. „Co přesně mohli chtít, nevím. I když máme některá společná témata jak s ODS, tak i s jinými stranami, určitě bychom za žádnou cenu společně s ODS nepostupovali,“ ubezpečila Konečná.
Předseda novojičínské ODS Milan Šturm netajil, že o vyjednávačích, již oslovují jednotlivé členy ČSSD či KSČM, ví. „ODS je strana pevně strukturovaná a má svá pravidla. A je dáno, že vyjednávání vedou pouze určité osoby, které k tomu mají mandát,“ upozornil Šturm.

„Ten mandát určitě nemůže mít osoba, která ani v zastupitelstvu nesedí. To, že po Novém Jičíně krouží určité osoby a snaží se oslovovat především naše opoziční zastupitele, ale i potenciální koaliční zastupitele, a špiní nás před nimi a pomlouvají, je nám známo,“ pokračoval Šturm a zdůraznil, že ODS s tímto pokoutným vyjednáváním nemá nic společného. „Je za tím snaha uškodit ODS,“ myslí si Šturm. O tom, kdo v Novém Jičíně skončí v koalici či opozici, tak zatím není vůbec jasno. „Ta jednání nejsou úplně taková, jak bychom si představovali ve vztahu k volebnímu výsledku. Zatím jsme se posunuli k tomu, že jsme si ujasnili pozice se Stranou zelených a stranou lidovou, kde obě strany deklarují zájem vytvořit středopravou koalici, a na tomto pracují. Jediným, kdo zatím hledá svoji pozici v této budoucí eventuální koalici, je TOP 09, a i tam už nějakým způsobem zazněly nějaké konkrétnější věci, především termíny, kdy bychom mohli začít jednat. Bude to poté, co se Stranou zelených a lidovci sepíší požadavky vůči ODS, které chtějí, abychom je jako dominantnější subjekt eventuálně naplnili. Věříme, že to nebudou požadavky, které by vedly k tomu, že nebude moci být tato koalice uzavřena,“ popsal stav jednání starosta Nového Jičína Ivan Týle.

Zároveň naznačil, že z poznatků, které mají, s ODS prozatím nehodlá jednat ČSSD. „Pevně věříme, že ve čtvrtek se odpíchneme někam dále, do nějakého prostoru, který bude konkrétnější ve vztahu k možným koalicím, případně k tomu, zda vůbec bude možné tuto patovou situaci v Novém Jičíně nějak rozluštit,“ dodal Týle.

Podle něj byly první nástiny termínu ustanovení nového zastupitelstva 11. listopadu. „Ale v případě, že nedojde k tomu, že by jedna nebo druhá strana měla uzavřené koalice, takové, které by vedly k tomu, že zastupitelstvo bude úspěšné, tak samozřejmě zvážíme, zda ho neposuneme až k datu nejzazšímu, to znamená na patnáctého,“ uzavřel Týle.

Další vyjednávání o případné středopravé koalici v Novém Jičíně určitě nebude snadné. Právě TOP 09 drží potřebné dva mandáty. Nový zastupitel za TOP 09 Miroslav Kobsa nemůže se současným starostou najít společnou řeč. Důvodem jsou podle Kobsy mimo jiné i informace, které se objevily v jistém médiu, konkrétně vyjádření novojičínského starosty k současné povolební situaci v Novém Jičíně. „Zvažuji v tomto případě podání trestního oznámení na pomluvu,“ řekl Kobsa.

Autor: Ivan Pavelek

26.10.2010
SDÍLEJ:
Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení