VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problémy sídliště Sever mizí

Kopřivnice - Regenerace jedné z nejproblematičtějších zástaveb, sídliště Sever, opět o krok pokročí. Již během tohoto týdne totiž budou zahájeny úpravy jeho dalších částí.

18.8.2010
SDÍLEJ:

Panelový dům - ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Attila Racek

Již do své čtvrté etapy pokročí v tomto týdnu regenerace kopřivnického sídliště Sever. Na realizaci urbanistických, funkčních a prostorových úprav této problematické obytné zóny získalo město Kopřivnice téměř čtyřmilionovou dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj České republiky. Protože ale dotace pokryje zhruba jen sedmdesát procent nákladů, o zbylé finance se bude muset postarat samo město.

Další z etap renovace největšího sídliště v Kopřivnici má, konkrétně na ulici 17. listopadu, v prvé řadě vyřešit velmi problematické parkování. „Zejména před domy číslo popisné 1216 až 1220 a 1231 až 1232 je největším problémem nedostatečné a špatně organizované parkování,“ vysvětlil pracovník odboru rozvoje města Richard Petr. „Automobily jsou zde často odstavovány mimo vyznačená stání, na chodnících i na zelených plochách,“ doplnil Petr. Realizací projektu by, podle pracovníka odboru rozvoje města, mělo dojít k navýšení počtu parkovacích míst ze stávajících čtyřiceti na sedmdesát.

Zmizí nejen problémy s auty

Ovšem nejen parkoviště bude nákladný projekt řešit. Úpravy se dotknou také místní komunikace a dalších problémů panelové zástavby. „Mezi další úpravy bude patřit odvodnění nových parkovišť, doplnění veřejného osvětlení, doplnění zeleně, která prostor ulice oživí, a další,“ uvedl Petr. Z důvodu zachování šestimetrové šíře komunikace pro kolmé parkování dojde na některých místech i k posunu a předláždění chodníků. Podle předběžných plánů by hlavní stavební práce regenerace měly být z větší části hotovy do konce letošního roku. K sadovým úpravám, zahrnujícím i výsadbu zeleně, by pak mělo dojít nejspíš zkraje jara.

Regenerace v Kopřivnici největšího ze sídlišť probíhá již šest let. Do úprav, v mnoha ohledech nevyhovující, panelové zástavby se od roku 2004, kdy práce začaly, investovalo téměř třicet milionů korun. „Více než polovinu této částky pokryly dotace ministerstva pro místní rozvoj, které se městu podařilo získat v letech 2004, 2005 a 2008,“ informovala Lucie Petříčková, jež je tiskovou mluvčí kopřivnické radnice. Právě díky těmto prostředkům vznikly na Severu již desítky parkovacích míst, nové dětské hřiště, cyklostezka a krytá kontejnerová stání, byl doplněn mobiliář, obnovena zeleň a podobně.

O vzhledu problémové panelové zástavby však nerozhodovali pouze kopřivničtí radní. Do návrhů na zlepšení života na sídlišti Sever měli možnost mluvit také samotní obyvatelé.

Ještě před začátkem prací, tedy v roce 2003, se mohli jak sejít s pracovníky olomouckého ateliéru Bonmot na veřejné schůzi, tak své připomínky uvést v anketě, která mezi lidmi probíhala.

O tom, kdy začne další etapa regenerace, zatím město jasno nemá. Vše záleží na finančních prostředcích a úspěchu podaných žádostí. „Harmonogram úprav se odvíjí od důležitosti jednotlivých realizačních celků a od aktuální situace v daném roce. Po projektovém zpracování dalšího celku a následném schválení potřebné spoluúčasti z rozpočtu města požádáme opět o dotaci z ministerstva pro místní rozvoj,“ dodal Richard Petr s tím, že celkové náklady na regeneraci sídliště jsou předběžně odhadovány na 300 milionů korun.

Autor: Jana Hromočuková

18.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení