VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prvňáčci se pustili do vlastní pohádky

Nový Jičín – První pohádkový příběh, který na stránkách Novojičínského deníku odstartoval nový projekt Novojičínské děti píší pohádky, pochází z hlav prvňáčků ze Základní školy Komenského 68 v Novém Jičíně. Příběh o koni z pohádkové země vznikal pod dohledem paní učitelky Jitky Žákové. Ta si nápady a spolupráci svých žáčků při psaní pohádky nemůže vynachválit.

4.4.2012
SDÍLEJ:

Třídní učitelka Jitka Žáková při psaní pohádky se svými žáky.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Na zpracování pohádkového příběhu, na jehož začátku děti dostaly čtyři slova vztahující se k městu Nový Jičín, měli prvňáčci týden. Ačkoliv zpočátku nebylo jisté, zda tak malé děti zadaný úkol za několik dní zvládnou, nakonec se ukázalo, že když je někde nadšení, jdou věci samy. „Když jsem přišla do své třídy a oznámila dětem, že budeme v následujících dnech psát pohádku, kterou si samy vymyslí a dají dohromady, byly nadšené,“ přiblížila atmosféru ve třídě učitelka ze Základní školy Komenského 68 Jitka Žáková.

Hned další den se v první třídě rozjely práce na pohádce. „Děti ji dávaly dohromady společně. „Vypadalo to asi tak, že jsem jim řekla, jak by měla taková pohádka vypadat a co v ní bude muset být, tedy zadaná čtyři slova – kůň, náměstí, klobouk a generál. Poté jsme si sedli do kruhu a děti začaly vyslovovat první představy o ději a postavách. Společně jsme vybrali to, co se stalo nosným tématem naší pohádky, tedy příběh koně z pohádkové země. Tento nápad vzešel od jedné z holčiček,“ popsala začátky třídní učitelka.

K příběhu koně putujícího z pohádkové země do země lidí se přidal příběh generála, který bydlí na novojičínském náměstí. Když měly děti vymyšlené hlavní postavy, přišla na řadu zápletka. S tou už musela pomoci paní učitelka.  „Nejtěžší bylo vymyslet nějakou zápletku, co by se mohlo s koněm či generálem stát. Zatímco vymýšlení postav bylo zcela v režii dětí, k nějakému posunu v ději jsem je už musela trošku navádět,“ uvedla Jitka Žáková a pokračovala: „Aby nad tím děti samy přemýšlely, dávala jsem jim otázky ve stylu: co se mohlo generálovi stát? Děcka přicházely s nápady, až jich nakonec bylo tolik, že jsme hlasovali pro ten, který se jim líbí nejvíc.“

Konec pohádky O Kopýtkovi a generálovi je, tak jak to u správných kouzelných příběhů bývá, dobrý. I když, jak řekla paní učitelka Žáková, kdyby ve třídě nevládlo hlasování, mohlo vše být jinak. „Učíme se, že pohádka musí mít dobrý konec. Všechno k němu směřovalo až do doby, než pár kluků přišlo s nápadem, že by chtěli změnit to, že bitva nebyla a strany se usmířily bez boje tak, že se bitva odehrála,“ smála se třídní učitelka. Nakonec ale i tady zafungovalo hlasování a nápad s bojem neprošel. „Většina žáků totiž byla pro dobrý konec,“ dodala Jitka Žáková.

Autor: Jana Hromočuková

4.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení