VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První dáma Ivana Zemanová ukončila návštěvu kraje v Kopřivnici

Zatímco první den své návštěvy kraje věnovala první dáma setkání převážně s dětmi, druhý den mířily její kroky k těm dříve narozeným.

26.11.2014
SDÍLEJ:

Setkání manželky prezidenta Ivany Zemanové s klienty Domova seniorů Slezská humanita v Orlové.Foto: Ivo Hercík

Orlová

Dopoledne se setkala s obyvateli Domova seniorů Slezská humanita v Orlové-Lazech, kde ji přivítala ředitelka Gerda Remešová: „Klienti se vás nemohli dočkat, a tak jsem jim hrála na klavír koledy."

První dáma si za doprovodu vrchní sestry Simony Temové prohlédla domov, obdivovala vystavené výrobky obyvatel domova.

Pak s ženskou částí osazenstva domova živě debatovala na ryze předvánoční téma – pečení perníčků, zajímala se, jak se jim v domově žije a kterým aktivitám se společně věnují. Od obyvatelek domova dostala manželka prezidenta háčkované zvonečky pro štěstí, perníkovou chaloupku a obyvatelé domova na oplátku převzali od Ivany Zemanové koš plný zdravých dobrot – domácích marmelád, zavařenin a jablek a dalších pochutin, které vyrostly a byly vyrobeny z ovoce a zeleniny rostoucí v lánských zahradách.

Na závěr návštěvy se manželka prezidenta osobně s každým klientem domova rozloučila a ředitelce domova popřála stále tolik energie, kterou zjevně předává obyvatelům.

Odry

Polední cesta pak vedla do Domova pro seniory v Odrách, kde ji obyvatelé přivítali silným potleskem. Společenská místnost, kde se všichni setkali, byla prozářena malými světélky a v místnosti tak vládla téměř vánoční atmosféra. Z náruče jedné z klientek se ozývalo polohlasné broukání. Právě u ní byl totiž „v péči" loňský dar Nadačního fondu Ivany Zemanové – robotický tuleň.

„Odbourává stres, rozvíjí komunikaci, dělá s lidmi zázraky," chválila si zdánlivě obyčejnou pomůcku ředitelka domova Miroslava Chodurová. Poté putoval tuleň, kterému dali jméno Ivo, doslova z náruče do náruče a nevyhnul se ani náručím první dámy či manželky hejtmana Martiny Novákové, která manželku prezidenta na její cestě krajem po oba dny doprovázela. Sociální pracovnice si pečlivě zapisují, jaké pokroky klienti s robotickým tuleněm dělají.

„Pomáhá hlavně lidem s onemocněním Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence. Má svůj pelíšek s levandulovou vůní, nikoho ještě nikdy nenazlobil. A lidé, kteří měli potíže s komunikací, se rozmluvili. Dávají mu lásku a on jim lásku opětuje," zhodnotila práci s neobvyklou pomůckou terapeutka. „Má nádherné velké oči s dlouhými řasami, je to takový terapeut v bílém kožíšku," usmívala se první dáma, která byla zjevně tím, že právě její dar lidem v domově pomáhá, potěšena.

Také klientům domova v Odrách předala manželka prezidenta koš s produkty ze zahrad v Lánech. „Děkujeme, že na nás myslíte," poděkovala na závěr návštěvy první dámy jedna z klientek domova.

Štramberk, Příbor, Kopřivnice

Po obědě v restauraci Hotel Štramberk věnovala svůj odpolední program muzeím. Jako první to bylo muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku. Aktuálně si mohla prohlédnout výstavu Cesta do pravěku spolu s ostatními návštěvníky muzea. Připomínkou na návštěvu města ji jistě budou proslulé štramberské uši, které dostala od vedení města.

Předposlední zastávkou se stalo město Příbor a Muzeum Sigmunda Freuda. Svůj dvoudenní program ukončila v Technickém muzeu Tatra Kopřivnice. „Jsme moc rádi, že paní Ivana Zemanová dodržela slib a náš kraj přijela navštívit, a i přesto, že má tak náročný program, stále zůstala sama sebou," zhodnotila návštěvu manželka hejtmana Martina Nováková.

Autor: Hana Porebská

26.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

FOTBALISTÉ Bílovce (v bílém) si musí na výhru počkat minimálně do neděle, kdy doma hostí Pustou Polom. 

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení