VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První ročník Týdne mobility ustál na výbornou

Bílovec - Říká se, že všechno je jednou poprvé. Platí to i v případě větších měst, která absolvují první ročník celoevropských akcí. Na začátku bývají pochyby a nedůvěra, ale ani jedno se nepodepsalo na premiéře akce Týden mobility, kterou uspořádal Bílovec. Přidal se tak k dalším městům podporujícím čisté ovzduší a bezpečnost motorizovaných i nemotorizovaných účastníků dopravy.

25.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Událost se konala na místním náměstí a o návštěvníky neměla rozhodně nouzi. Hlavními spolupracovníky se stala státní a městská policie, které ochotně odpovídaly na otázky dětí i dospělých, a předvedly také několik technických vymožeností, nad nimiž žasly hlavně děti. „Úplně největší zájem byl o pouštění sirén a policejních majáčků. Po chvíli to vypadalo, jako by přijel cirkus. Zařádili si hlavně kluci,“ prozradil velitel Městské policie v Bílovci Pavel Kudela. „Děti si také vyzkoušely zacházení s odchytovou tyčí. Postavili jsme před ně maketu psa, kterou se pak snažily do tyčí zachytit. To jim šlo velmi dobře,“ dodal Kudela. Na náměstí policisté přistavili i obávanou červenou fabii, která slouží jako maskovací vozidlo pro silniční hlídky. Uvnitř je vybavena radarem a radiostanicí, umožňující strážcům zákona nenápadně sledovat řidiče, jestli dodržují pravidla silničního provozu.

Pro ty úplně nejmenší návštěvníky připravili pořadatelé skákací hrad a spoustu jiných atrakcí. Mimo ukázky místní policie proběhla také prezentace policie státní. Odvážné děti otestovaly své znalosti za přítomnosti mluvčí novojičínské policie Miroslavy Michálkové-Šálkové a Zbyňka Tomšíka z Okresního ředitelství Policie České republiky v Novém Jičíně. Odměnou za správné odpovědi týkající se dopravní tématiky jim byly propagační materiály.

Nechyběla ani řádná osvěta ve školách. Zajistila ji dvojice Kudela a Lukáš Smuda z obvodního oddělení police České republiky Bílovec. Během prvních tří dnů stačili navštívit tři základní školy, dvě v Bílovci a jednu ve Staré Vsi. „Při besedách jsme se zaměřili na témata související s Týdnem mobility. Dětem jsme vysvětlili, jak se bezpečně pohybovat po komunikacích, ať už jako chodci nebo cyklisté,“ informoval Kudela. Po těchto besedách následovala praktická ukázka dopravně bezpečnostní akce. Děti asistovaly policistům při kontrole vozidel, přičemž každý řidič, který dodržel rychlost a splnil všechny náležitosti, dostal od dětí obrázek s propiskou a samolepkou. „Žádné z projíždějících aut nepřekročilo povolenou rychlost ani jsme nezjistili jiné nedostatky. Dnes měly děti štěstí pouze na „hodné“ řidiče,“ popsal průběh akce praporčík Smuda.

První ročník se podle pořadatelů vydařil. „S účastí jsme spokojeni,“ sdělila starostka Sylva Kováčiková. „Akci Týden mobility bychom chtěli zopakovat i za rok,“ doplnila starostku Marie Velká, koordinátorka celé akce.

Autor: Věra Růčková

25.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení