VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptačí chřipka by znamenala likvidaci drůbeže

Velké Albrechtice /AKTUALIZOVÁNO/ - Stovky tisíc mrtvých kuřat a přísná veterinární opatření. Tak by to vypadalo, kdyby se někdy v odchovně drůbeže ve Velkých Albrechticích objevila ptačí chřipka.

12.10.2011
SDÍLEJ:

Ukázkové cvičení likvidace následků ptačí chřipky se uskutečnilo v úterý 11. října v odchovně drůbeže ve Velkých Albrechticích.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Policisté u příjezdové cesty k odchovně drůbeže, v jejím areálu desítky hasičů, mnozí v ochranném oblečení s ochrannými maskami na tvářích. Haly zející prázdnotou, auta odvážející tisíce kuřat do takzvaných kafilérií. Apokalypsa, jaká by nastala, kdyby se někdy potvrdil výskyt ptačí chřipky v odchovně drůbeže.

V úterý 11. října si složky integrovaného záchranného systému, společně s veterináři, vyzkoušely, jak by likvidace následků ptačí chřipky vypadala v praxi. Již v pondělí zasedl na radnici v Bílovci štáb, aby Pjistil rozsah postižení a vytyčil si organizační plán akce. V úterý došlo na samotnou likvidaci. „V případě, že by k něčemu takovému došlo, probíhalo by vše současně v návaznosti,“ zmínil se Tomáš Klos, ředitel Územního odboru HZS MSK Nový Jičín.

Jak by pravděpodobně vypadala situace, kdyby se v odchovně drůbeže zjistilo, že je některý kus nakažený ptačí chřipkou? Pokud by chovatel nahlásil na veterinární oddělení zvýšený hromadný úhyn drůbeže, veterináři by odebrali vzorky a zaslali by je do Národní referenční laboratoře. „Tam byl zjištěn nález na ptačí chřipku, proto musí nastat mimořádná opatření,“ uvedl Pavel Paciorek, vedoucí odboru zdraví zvířat Krajské veterinární správy Ostrava.

Asi 115 tisíc kusů drůbeže v ohnisku nákazy musí být utraceno, stejně jako 180 tisíc kusů drůbeže ve středisku vzdáleném asi 1,5 kilometru vzdušnou čarou odtud. „Byl tam kontakt techniky. Rovněž bude utracena drůbež v obci Velké Albrechtice. Veškerá tato drůbež bude odvezena do asanačních středisek,“ dodal Paciorek s tím, že ve vzdálenosti několika kilometrů od ohniska bude vyhlášeno ochranné pásmo.

Do prázdných odchoven nastoupí zejména hasiči, kteří v ochranných oděvech naloží podestýlku. „Podestýlka se musí desinfikovat, vyvézt a potom kompostovat, asi dvaačtyřicet dnů. Pak už je to v pořádku,“ doplnil ředitel Klos. Hasiči, kteří se zúčastnili akce, pak musí projít dekontaminačními kabinami, stejně tak musí projít dekontaminačním zařízením všechna vozidla. „Kolegové ze záchranného pracoviště Hlučín mají dekontaminační stanoviště pro techniku, ostravští kolegové s hasiči z Michálkovic mají dekontaminační jednotky pro jednotlivce,“ upřesnil velitel cvičného zásahu Jan Němeček, za kterým již vcházeli do kabin první „zakuklení“ hasiči. Naštěstí jim žádné vážnější nebezpečí nehrozilo, a jak uvedl veterinář Paciorek, v kraji se doposud ohrožení nákazou ptačí chřipky nevyskytlo. „Kdysi, když se našla uhynulá labuť u Oder, jednalo se o běžný monitoring, který se provádí u uhynulých ptáků. Když je podezření, už se zvedá prst,“ upozornil Paciorek.

Autor: Ivan Pavelek

12.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mobilní hospic Ondrášek umožňuje nevyléčitelně nemocným lidem prožít poslední část života důstojně, doma, v kruhu své rodiny.

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ředitelství OKD. Důl Darkov v Karviné.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

FOTO+VIDEO/ Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení