VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řada lidí neplatí za odpady, Nový Jičín přichází o miliony

Do konce června mají obyvatelé Nového Jičína povinnost zaplatiti poplatek za komunální odpad. Zdaleka ne všichni ji dodržují a radnice eviduje dluhy za miliony korun.

19.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník / Miroslav Fuchs

Dobrá zpráva na začátek. Poplatek za tuto službu zůstává již pátým rokem stejný, a tak i letos občané Nového Jičína a jeho místních částí zaplatí 552 korun. Zaplatit se však musí celý najednou a ne ve dvou splátkách jak tomu bylo v dřívějších letech.

„Letos jsme na webových stránkách města Nový Jičín spustili i novou aplikaci pro zjištění variabilního symbolu k platbě místního poplatku za komunální odpad a místního poplatku za psy. Aplikace je k nalezení na úvodní stránce v pravém sloupci pod odkazem místní poplatky," uvedla Ivana Langerová z finančního odboru novojičínské radnice.

Úhrada poplatku je možná v hotovosti nebo platební kartou na pokladně městského úřadu nebo bankovním převodem na účet města číslo: 19-326801/0100. Při platbě je ale nutné uvést právě správný variabilní symbol, aby mohla být transakce řádně identifikována.

Mluvčí novojičínské radnice Marie Machková připomíná, že povinnost zaplatiti má každá fyzická osoba, která má v Novém Jičíně trvalý pobyt, včetně cizinců s povoleným trvalým nebo přechodným pobytem delším než 90 dnů. „Dále rovněž fyzické osoby, jež vlastní byt nebo rodinný dům, kde není hlášena k trvalému pobytu žádná osoba," dodává.

Výše poplatku mimo jiné vychází z nákladů obce na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu v předešlém roce. „Nový Jičín v roce 2016 vynaložil na odpadové hospodářství více než 18 milionů korun. Na jednoho občana tak vychází částka 760 korun. Rozdíl pokrývá město ze svého rozpočtu," upřesnila vedoucí odboru životního prostředí Eva Bártková. Ne všichni ale za odpady platí, což se logicky promítá i do rozpočtu Nového Jičína. Kdyby se městská kasa naplnila celkovou částkou, co lidé dluží za poplatek za odpad, byla by rázem o miliony korun plnější.

„Novojičínský městský úřad eviduje 24104 poplatníků a 4382 dlužníků. Nedoplatky dosahují téměř sedmi milionů korun. Dlužné částky včetně penále, které částku navyšuje o padesát procent, vymáhá úsek pohledávek, mnohdy jsou případy řešeny exekučně," potvrdila mluvčí radnice.

Autor: Adam Knesl

19.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
6

Zkasírovat hosta před každou cigaretou? I to může „přinést" protikuřácký zákon

Pavlína a Jindřich Švihlovi, Jeseník nad Odrou, datum svatby: 5. 11. 2016
3

Hlasujte pro Svatební pár Novojičínska. Je tady 2. kolo

3. ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech už v sobotu

Spolek Čisté Beskydy pořádá v sobotu 27. května 3. ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech, která nese název Poděkuj horám.

Okresní finále McDonald's Cupu: Nový Jičín zvítězil před Odrami a Mořkovem

/FOTOGALERIE/ Umělá tráva v Novém Jičíně hostila před několika dny okresní finále McDonald's Cupu. Turnaj určený pro žáky a žákyně základních škol se hraje ve dvou kategoriích a letos se navíc koná jubilejní 20. ročník.

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Oslavy v Hodslavicích už tuto sobotu

Hodslavice v sobotu čeká otevření knihovny, půlkulaté výročí bude slavit i základní škola.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies