VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radar je účinný, město ho odkoupí

Zapůjčený certifikovaný měřič rychlosti vozidel se městu Odry osvědčil. Pomohl zklidnit dopravu a postihuje ty největší hříšníky. Město ho proto odkoupí.

19.9.2015
SDÍLEJ:

Dopravní policista s radarem. Ilustrační foto.Foto: DENÍK

S hustou dopravou a neukázněnými řidiči má město Odry problém dlouhodobě, s obojím se proto snaží bojovat. Tamní zastupitelé i radní tuto otázku projednávají velmi často a nejinak tomu bylo ve středu 16. září.

Účinnými prostředky proti pirátům silnic se ukázaly být radary, jichž je ve městě několik. Jeden z nich je však speciální. Je certifikovaný, a pokud některý z řidičů překročí povolenou rychlost, může očekávat pokutu. Odrám se tento přístroj, který měly na rok zapůjčený na zkoušku, osvědčil. Proto se zastupitelé zabývali odkoupením tohoto certifikovaného úsekového měřiče rychlosti vozidel.

Účinná pomoc

„Přístroj je v místě, které nás tíží nejvíce, v Hranické ulici. Po silnici první třídy zde projíždí šest tisíc vozidel, máme tam domov důchodců a dvě zařízení pro seniory. Myslím, že toto zařízení prokázalo svou účinnost a efektivitu v prevenci," okomentoval rok s radarem Jan Skalka, vedoucí odboru dopravy, s tím, že zaplacený nájem by byl z ceny radaru odečten.

Místostarosta města Pavel Matůšů se v následné diskuzi otázal, zda bude muset úřad přijmout další pracovní sílu, jež by řešila přestupky. „Kdyby přístroj fungoval v normálním režimu, je jeho návratnost asi za dva měsíce a pracovník by byl zaplacen asi za čtyři měsíce. Teď funguje ve velmi omezeném režimu a v této fázi to bereme z pohledu prevence a bezpečnosti, což bylo splněno," odpověděl mu Jan Skalka.

Vedoucí správního odboru Ilonka Dusíková, která má momentálně na starosti vyřizování přestupků ze zmíněného radaru, uvedla, že kdyby přístroj pracoval na sto procent, narostl by počet správních deliktů asi o šedesát procent.

„Náplň pracovníka by zabrala nějakých 30 až 40 procent. Je to závislé na tom, kolik se zahajuje správních řízení," konstatovala vedoucí s tím, že odbor nyní eviduje velký nárůst přestupků.

Starosta Oder Libor Helis poté doplnil, že je pravděpodobné, že město bude muset navýšit počet pracovníků správního odboru i z jiných důvodů než je měřící zařízení. „Nápor na správní odbor je velký," potvrdil starosta.

Odrám se navíc ozvalo několik dalších měst, třeba Hlučín nebo Kopřivnice, jež tento radar zaujal a chtějí se na něj přijet podívat. „Je to jediné možné zařízení, které zklidní dopravu. Řidiči z toho mají respekt a dodržují rychlost," řekl Jan Skalka, jenž dodal, že ve městech bude podobných radarů přibývat.

Pavel Matůšů si pak na závěr posteskl, že město zase řeší něco za někoho jiného. „Vadí mi, že to řeší město, a ne stát," nechal se slyšet místostarosta. Zastupitelé nakonec odkoupení radaru schválili.

Autor: Simona Mikšová

19.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení