VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radní vyhodnotili socialistickou soutěž

Novojičínsko - O tom, jak chaotická, a často i zmatená, byla doba, která přišla po pádu komunismu, zcela názorně vypovídá text o zasedání rady okresního národního výboru, jenž vyšel v před dvaceti lety v týdeníku Rozkvět.

20.3.2010
SDÍLEJ:

Ohlédnutí - jak to bylo před dvaceti lety.Foto: Deník

Členové rady Okresního národního výboru například, podle autora textu, probrali realizaci úkolů oblastního pléna 6. pětiletky v okrese a v rozhodujících územních celcích. „Za účasti vedoucích pracovníků podniku Zelenina, spotřebního družstva Jednota a předsedy MěstNV Fulnek byla zdůrazněna bezprostřední nutnost řešit výstavbu skladu Zeleniny na území okresu a nákupního střediska ve Fulneku,“ uvedl autor textu a dodal, že tato záležitost se v radě rozebírala opakovaně velmi ostře a konečně se začala rýsovat možnost, jak to řešit. Stejný důraz kladli radní na řešení kritické situace ve výstavbě novojičínské pekárny.

Dalšímu textu v článku se již z pohledu současné doby ani moc nechce věřit. Autorv něm totiž sděluje, že na tomto zasedání rady Okresního národního výboru v Novém Jičíně byla vyhodnocena socialistická soutěž národních výborů za rok 1989. „Podle součtu bodového ohodnocení jednotlivých ukazatelů kritérií se v prvé desítce umístily Klimkovice, Sedlnice, Kopřivnice, Odry, Vřesina, Trojanovice, Fulnek, Jeseník nad Odrou, Tísek a Nový Jičín,“ upřesnil autor.

Vstali noví demokraté?

Týdeník Rozkvět se rovněž zmínil o Okresní konferenci Komunistické strany Československa. Konference se omluvila všem bývalým členům Komunistické strany Československa i ostatním lidem okresu, kteří byli společensky i sociálně potlačováni za své politické názory podporující demokratizaci naší společnosti v roce 1968 a byli jmenovitě kritizováni na okresní konferenci v roce 1971.

Komunisté se již na této konferenci připravovali na blížící se volby a vytýčili si několik cílů. Zvláště hned první uváděný bod byl velmi zajímavý. „Svobodu a demokracii pro všechny, kdo ji respektují, a ne jen pro někoho,“ stojí v textu OV KSČ. Autor rovněž píše, že komunisté se hlásí ke všemu pokrokovému, co musí přinést zrušení monopolu politické moci jedné strany, k rozvoji podnikatelské činnosti a otevření se světu.

„Ve vystoupení jednotlivých delegátů zazněly oprávněné obavy o další vývoj zejména na těch pracovištích, kde dochází k nezákonným akcím a nátlakům na odchod z řídících pracovních míst jen z důvodu stávající či bývalé funkce v KSČ,“ upozornili na nepravosti soudruzi, v jejichž čele stanul po krátké volbě coby předseda Karel Kuboš. Za tajemníka si vybrali Karla Konečného.

Křesťany popudil striptýz

Mořkov – Otevřený dopis mořkovské organizace ČSL, Klubu křesťanské mládeže v Mořkově, Klubu křesťanských žen v Mořkově, tamní farní rady a Československého orla se objevil v týdeníku Rozkvět před dvaceti lety. Autoři píší, že podle názoru většiny občanů Mořkova bylo v Rozkvětu uveřejněno to, co obci nedělá čest. „Jedná se o propagaci striptýzového vystoupení, které se původně mělo konat 4. března 1990 v sále našeho nového Společenského domu,“ konkretizovali předmět stížnosti autoři. Ti s povděkem kvitovali, že nakonec se konala pouze taneční zábava, bez avizovaného vystoupení. „Přesto jsou obyvatelé, především věřící, rozhořčeni nežádoucí popularitou, kterou naše obec takto získala, a cítí se poníženi od malé skupinky jednotlivců, kteří mají, ať už z jakýchkoliv důvodů o vystoupení striptérky zájem,“ neskrývali své rozhořčení autoři, jež upozornili, že podle nich je předpokladem demokratického vývoje naší společnosti na prvém místě upevnění morálních zásad občanů, a tím snížení rozvodovosti a kriminality a zlepšení vztahů mezi lidmi. „Je známo, že někteří jedinci se všemožně snaží podkopat základy demokracie. Ale myslíte, vážení čtenáři, že to u nás v Mořkově, v obci převážně křesťansky založené, vzali z toho nejlepšího konce?“ stojí v poněkud zmateném závěru příspěvku.

Autor: Ivan Pavelek

20.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Náročné podmínky letošní Gracie.

Lilo jako z konve, vyhrála Anouska Koster

NOVOJIČÍNSKÝ gólostroj Radovan Lokša se na jaře trefil již jedenáctkrát.

Kanonýr Lokša: Počet gólů? Prostě jich chci dávat co nejvíce

Sváteční odpoledne zpříjemní Prvomájové Balábilé

Zábavné sváteční odpoledne pro celou rodinu slibuje na státní svátek 1. května v Kopřivnici akce nazvaná Prvomájové Balábilé.

Milovníci pohybu vyrazí na tradiční pochod

Oddíl volejbalu TJ Petřvald láká všechny turisty a milovníky zdravého pohybu na tradiční turistický pochod Petřvaldská šerpa.

AKTUALIZUJEME

Kvůli dešti na mnoha místech zasahují hasiči, lidé sčítají škody

DENÍK SLEDUJE/ Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. U některých řek hrozí vylití.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies