Radní města Kopřivnice se již nějakou dobu snaží najít řešení, jak snížit částku, kterou město každoročně doplácí na dvě kopřivnická muzea. Lašská vila a Fojtství se totiž u návštěvníků netěší tak velké oblibě jako Technické muzeum Tatra Kopřivnice a jejich provoz je tak ztrátový. Minulý týden proto městská rada projednávala informativní zprávu, která by měla naznačit, jak bude Kopřivnice tuto složitou situaci řešit.

„Minulý týden jsem projednávali takovou informativní zprávu, abychom věděli, jaké má město možnosti co se týká muzeí Fojtství a Lašská vila. Výsledkem nebylo nějaké konečnému řešení nebo závěr, ale zrekapitulovali jsme si veškeré údaje, to znamená, kdy se jaký projekt dělal, kolik se do toho vložilo peněz a podobné záležitosti,“ poodhalil průběh setkání kopřivnický starosta Josef Jalůvka. Od roku 2005 kdy vzniknul projekt, v němž se město Kopřivnice muzeu Fojtství a Lašská vila zavázalo ročně doplácet chybějící finance v rámci udržitelnosti, totiž z rozpočtu ubývá nemalá částka. „Podkladový materiál jsme si vyžádali hlavně proto, abychom přesně věděli, jaké povinnosti a závazky se k Fojtství a Lašské vile vážou. Částka, kterou město do muzejnictví dává se od roku 2005, kdy byl udělán projekt a my jsme na sebe vzali závazky, že budeme platit vlastně zvýšené náklady, se totiž ročně pohybuje kolem čtyř milionů korun,“ uvedl starosta s tím, že tento problém město řeší až teď, protože v letech minulých muzeím na provoz nepřispívalo: „Za provoz muzeí jsme nedopláceli vždy. V roce 2005 se ale udělaly nové expozice a aby se získala dotace, na dalších pět let se město zavázalo doplácet v rámci udržitelnosti projektu.“

Město Fojtství ani Lašskou vilu neprodá

A protože suma určená pro muzea rok od roku stoupá a městský rozpočet znatelně zatěžuje, rozhodli se radní zakročit a vymyslet opatření, jež sice závazků město nezbaví ale alespoň zabrání jejich zvyšování. „Protože jsme dělali různá úsporná opatření, kdy se snižoval počet pracovníků například na úřadě, tak se teď logicky zabýváme i muzejnictvím. Otázkou zůstává, jak dál muzeum provozovat, aby se náklady nezvyšovaly, ale případně aby se snížily,“ řekl Jalůvka. Odmítl však, že by v současné době mělo město v úmyslu Fojtství nebo Lašskou vilu prodat. „O ničem takovém nyní neuvažujeme,“ reagoval na dotaz o možném prodeji Jalůvka a dodal: „V současné době jsme požádali oddělení školství a kultury aby připravili návrh úsporného provozování muzea Fojtství a zabývá se tím i pan ředitel Kaválek. V letošním roce pak žádné převratné změny nechystáme, půjde jen o nějaká úsporná opatření.“

Jeho slova potvrdil také ředitel Regionálního muzea Kopřivnice Lumír Kaválek: „Variantně již máme nějakou představu, co by všechno asi mohlo být a co ne, ale je to všechno závislé a nerad o tom zatím mluvím,“ řekl hned v úvodu. „Letos se může stát, že se vlastně ani nic moc nezmění, ale od další sezony je možné, že provoz Lašského muzea i muzea Fojtství, což jsou dvě muzea, jež jsou sice v naší správě, ale vlastníkem je město Kopřivnice, bude zkrácený. Jinými slovy tedy, že fungovat celoročně, od devíti do pěti hodin, ale budou například záležitostmi sezónními, tak jako hrady a zámky. Nebo se mohou muzea otevírat na objednávku, tak jak funguje u spoustu jiných menších expozic, které jsou většinou v soukromých rukou. Když tam někdo chce jet, tak si zavolá a na základě toho se muzeum vlastně otevře a je to k dispozici. Těch variant a možností, které by se buď pronásobily, pospojovaly nebo se z každé vzala část, těch je povícero. Každopádně jasno v tom nebude dříve, než na podzim,“ dodal Kaválek.