VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reakce na článek: Nastal boj o pozemky

Ženklava - Ve čtvrtek 8. listopadu na straně jedna vyšel v Novojičínském deníku článek, nazvaný Ženklava: Boj o pozemky. Vzhledem k závažnosti tématu přinášíme nynější vyjádření starosty Ženklavy Josefa Jurošky.

12.12.2007
SDÍLEJ:

Obecní úřad v Ženklavě.Foto: DENÍK/Iva Jalůvková

napsali jste nám

V roce 1970 byla tato lokalita určena k zástavbě. Byl zpracován geometrický plán a vydáno územní rozhodnutí. MNV Ženklava vybudoval odpadní kanalizaci, která měla být zakončena na pozemku paní Marcely Holubové, ČOV. Z důvodu jejího nesouhlasu k realizaci ČOV nedošlo. V roce 1976 došlo k integraci s městem Štramberk a uvedená lokalita byla v tomto roce vyňata ze zastavěného území a zařazena do extravilánu (mimo zastavené území).

V roce 1990 projevilo několik stavebníků zájem stavět v této lokalitě RD. MěstNV Štramberk zpracoval nový GP a stavební úřad v Kopřivnici vydal nové územní rozhodnutí. Vynětí ze ZPF a realizace prodeje čtyř stavebních parcel provedli čtyři stavebníci a zbývající žádosti byly v rámci delimitačního protokolu o převodu agendy převedeny na osamostatněnou obec Ženklava (1. 1. 1991). Majetek je zapsán na KN na LV 1 MNV Ženklava - ČS stát. Aby se mohlo v prodeji pokračovat, je nutno dokončit vynětí ze ZPF, což návazný prodej parcel oddálilo alespoň o šest týdnů. Po vynětí ze ZPF vstupuje v platnost zákon 172/91 Sb., který převádí některý majetek státu do vlastnictví obce. Mezi tento majetek patří i inkriminované parcely.

Dle nového GP jsou vypracovány znalecké posudky, které v té době striktně stanoví cenu pozemků na 20 korun za metr čtvereční, protože lokalita není připojena na zemní plyn. Záměr na odprodej pozemků musí být dle zákona 367/90 Sb. Zveřejněn po dobu 15 dnů na veřejné desce OÚ, čímž dochází k další prodlevě a obec i stavebníci jsou nervózní. Státní notářství, které v té době registruje kupní smlouvy, je zavaleno žádostmi, a tak námi předkládané kupní smlouvy opakovaně vrací k doplnění údajů. Požaduje dokladovat nabývací titul, jímž byl právě zákon 172/91 § 1, zda byl záměr zveřejněn na veřejné desce, a další maličkosti.

V této době vstupuje v platnost zákon 229/91 (restituční zákon o půdě). Ten nás už vlastně nezajímá, ale ten se stal příčinou sporu o stavební parcely. Zastupitelstvo, já i člen finanční komise (syn restituentky) jsme přesvědčeni, že na pozemku byla realizována stavba, a že se tedy nemůže stát předmětem restituce. To nepředpokládalo ani Státní notářství - v té době nejvyšší orgán státní správy ve věci převodu nemovitosti.

Komplikace nastaly za několik let, kdy už bylo zahájeno nebo dokončeno několik RD, a taky bylo několik pozemků spekulativně prodáno dalším vlastníkům. Bez problému byly kupní smlouvy na KN zapsány na nové nabyvatele. Smrtí restituentky, která podala žádost o vydání pozemků dle zákona 229/91 a poškozením mozku jejího syna se celá situace zkomplikovala.

Pozemkový úřad vydává asi po 10 letech první Rozhodnutí o vrácení majetku včetně částečně zastavěné parcely. Rozhodnutí je šokující, a tak se obec brání soudní cestou, ale zcela zbytečně. Napadli jsme totiž tvrzení, že restituent odevzdal v roce 1963 půdu státu v tísni, což byla nutná formulace k žádosti o vydání. Chtěli jsme dokázat, že nešlo o tíseň, protože restituent byl funkcionář KSČ, který přesvědčoval další občany, aby dar státu realizovali. Soudkyně tento důvod zamítla. Proběhlo několik dalších bezvýsledných pokusů. A tak zůstala situace neřešena. V červnu 2006 bylo oznámeno stavebníkům a majiteli nezastavěných parcel, že pozemky jsou vydány a zapsány s konečnou platností na nové vlastníky (dědice restituentů). Po 15 letech je to opravdu zralé pro Strassburg. Stavebníci začínají napadat obec, podávají žaloby, jsou zoufalí. Obec rovněž.

Jak tedy z této situace? Informuji se u ředitele odboru MF, žádáme o právní názor. Odpovědi jsou jednoznačné. Vinen je ČR - PÚ Nový Jičín. Pozemky neměly být v rámci restituce vydány. Druhá strana tvrdí, že obec pozemky neměla prodávat. A tak to jde pořád dokola. Nejbolestivější jsou pro nás výpady proti mně i obci, že jsme se neoprávněně obohatili. Za prodej těchto pozemků jsme před odečtem poplatku za vklad do KN obdrželi celkové 108 tis. Kč. Výdaje činily 1 320 tisíc korun. S tím, že nám tuto investici již nikdo nevrátí, asi musíme počítat.

Ale rozhodne někdo kompetentní, jak zbavit majitele stavebních parcel a obec neustálé nejistoty, kdo, komu a co zaplatí? Ale hlavně, aby půda pod domy a nádvoří patřila majitelům rodinných domků. Můj návrh na vyřešení problému je zrušit Rozhodnutí PÚ v Novém Jičíně a zapsat zpět na vlastníky RD a pozemků. Restituentům dát náhradní pozemky nebo finanční náhradu. Věřím, že se najde instituce, která ukončí nevraživost mezi všemi zainteresovanými a kauzu ukončí.

Článek: Nastal boj o pozemky

12.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Oblíbená akce se v rodišti Sigmunda Freuda koná již posedmé.

Extraligovou Kopřivnici čeká Valašský pohár

Extraligové házenkáře Kopřivnice, kteří jsou v plné přípravě na blížící se sezonu tuzemské nejvyšší soutěže, kterou odstartují 9. září na palubovce Nového Veselí, čeká tento pátek a sobotu turnaj na Valašsku, který pořádá celek HC Robe Zubří. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení