VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelka Miroslava Chodurová: Každý den obejdu celý domov

Odry - Domov pro seniory může být i příjemným a milým místem. Tak je tomu i v Domově Odry, který už šestadvacet let řídí Miroslava Chodurová. V následujícím rozhovoru přiblížila fungování domova i to, co v něm chystají.

20.10.2012
SDÍLEJ:

Ředitelka Domova Odry Miroslava Chodurová.Foto: Archiv domova

Týden sociálních služeb je za vámi, co chystáte dalšího?

Teď se v Ostravě konají Gerontologické dny, které budou trvat tři dny. V pátek tam budou přednášet naši pracovníci pro ostatní kolegy z Moravskoslezského kraje. Náš projekt má název Trnitou cestou k partnerství a důstojnosti. Je to takový přehled změn od roku 1956, kdy byl tento domov založen, až dodneška. Natočili jsme kvůli tomu dvě prezentace, které se tam budou pouštět. Je to takový pohled do minulosti, kdy domovy fungovaly úplně jinak.

Kolik tady máte klientů a jak je to s naplněností domova?

V domově bydlí 77 uživatelů, kteří jsou rozděleni do dvou služeb. Máme tady domov pro seniory a domov se zvláštním režimem, kde máme lidi s onemocněním demence a Alzheimerovou chorobou. Kapacitu máme naplněnou a kdybychom se rozšířili, tak by bylo pořád plno. Snažíme se o to, aby to tady bylo takové domácí. Uživatelé jsou ve třech menších budovách, což je lepší, protože jsou v menších komunitách. Nejsme žádný obrovský ústav.

Kolik let je vašemu nejstaršímu uživateli?

Našemu nejstaršímu uživateli je 99 let. Je tady od roku 1997, kdy přišel při povodních o dům. Splnil si tady svůj sen a začal malovat. Svými obrázky vyzdobil celý domov.

Máte tady vystavená různá ocenění, můžete je přiblížit?

Zapojujeme se do různých soutěží, aby byli spokojeni příbuzní, aby věděli, že domov má nějakou kvalitu. A samozřejmě je to důležité i pro naše uživatele. Máme pracoviště bazální stimulace, na kterém pracujeme od roku 2005. Naše pracovnice získala zvláštní ocenění za kraniosakrální terapii. A třeba domov se zvláštním režimem získal certifikát Vážka, který se vydává na základě auditu České alzheimerovské společnosti. Je to cena kvality a dostávají ji nejlepší poskytovatelé služeb pro tento typ uživatelů.

Co všechno tady můžou vaši uživatelé dělat?

Protože tu máme většinou uživatele, kteří dříve žili na vesnici, máme tady takzvaný selský dvůr. Je to taková sbírka starých předmětů. Máme tam váhy, chomouty, máselnice nebo pluhy. Chováme taky zvířata. Uživatelé mají na pokojích ptáčky, někteří mají kočku nebo psa. Venku v jezírku jsou vodní želvy, dále chováme kozy, osmáky, slepice nebo rybičky v akváriu. Venku máme posilovací hřiště pro seniory. Uživatelé se zapojují do kulturních i sportovních akcí, chodí na výstavy. V létě pořádáme Velkou letní slavnost, které se účastní až sto hostů. Vždycky připravím jako překvapení nějakou kulturní vložku. Byli tu šermíři, sokolníci, břišní tanečnice nebo bojovníci capoeiry. Na zahradě grilujeme, jsou napečené koláče a máme nachystáno občerstvení.

Pro vás je také důležitý kontakt nejen s vašimi zaměstnanci a uživateli, ale i s jejich blízkými. Jak to probíhá?

Jednou ročně pořádáme poradu s příbuznými a blízkými našich uživatelů, takové „třídní schůzky". Dostanou informace o tom, kam směřujeme, jak jsme na tom finančně. Můžou se zeptat na to, co chtějí vědět. Taky je učíme i něco z bazální stimulace, aby když přijdou na návštěvu, mohli svému blízkému pomoci. Každý den probíhají porady s našimi zaměstnanci a já sama obcházím denně celý domov, abych viděla, co je kde nového.

SIMONA MIKŠOVÁ

Autor: Redakce

20.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení