VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Renáta Turoňová: Pro mládež chystáme několik nových aktivit

Nový Jičín - Nízkoprahový klub pro mládež Bunkr, který provozuje stejnojmenné občanské sdružení, začal fungovat koncem loňského roku také v Novém Jičíně. Renáta Turoňová, metodička sociálních služeb, nám přiblížila fungování tohoto projektu.

19.1.2013 1
SDÍLEJ:

metodička sociálních služeb Renáta Turoňová.Foto: Deník/Simona Mikšová

Můžete čtenářům představit vaše občanské sdružení?

Sídlo máme v Třinci, kde máme také nejvíce rozjetých aktivit. V každém městě jsme vždy začínali u nízkoprahu, což je základna sociální práce, a na to se nabalují další aktivity ve městě. Fungujeme už tři roky v Bohumíně, dva roky jsme působili v Jablunkově, bohužel jsme toto město museli vloni na jaře opustit. Ale na druhé straně se nám otevřely dveře do Nového Jičína.

Co znamená, že je váš klub nízkoprahový?

Nízký práh je symbolem dostupnosti, děcka tu nemusí nosit přihlášku, neplatí se tady členství ani není nutná pravidelná docházka. Důležité je však dodržování pravidel, která jsou vylepená i na stěně. Vše má svůj řád a smysl.

Čím se u vás může mládež zabavit?

Zastřešujeme třeba fungování studentského týmu, kde se scházejí mladí lidé, kteří se chtějí seberealizovat, a jelikož jim ještě není 18 let, tak potřebují záštitu. Můžeme se za ně zaručit, nebo něco podepsat. Pod naší hlavičkou a s naší pomocí dělají besedy, koncerty, filmáče. Největší naší akcí je studentský ples v Třinci. V Třinci máme taky hudební zkušebnu pro začínající kapely. Mají u nás příležitost si vyzkoušet, jestli jim ta muzika jde a jestli je to baví. Za velmi symbolický příspěvek na paličky a elektřinu u nás mohou zkoušet.

Komu je klub Bunkr určen?

Zaměřujeme se na děti, které jsou ohrožené tím, kde žijí, s kým žijí a třeba k čemu se připletly. Pracujeme však i s nadanými, aktivními a motivovanými studenty. Děti si zde mohou hrát, sportovat nebo jen tak pobýt a potkat své známé, zabývat se hudbou. Mohou lenošit nebo být aktivní. S vyškolenými pracovníky mohou probrat své problémy, poradit se s nimi nebo si jen tak popovídat.

„Nízkopráh" je začátek, na co se mohou mladí lidé z Nového Jičína těšit třeba v budoucnu?

Naší další aktivitou, která se časem může Jičína taky týkat, je Hřiště bez nudy. Na vytipovaná hřiště chodí vyškolení středoškoláci, kteří jsou správci hřišť. Mají tašku se sportovním nářadím, lékárničku a třikrát týdně, od června do září, vyráží na hřiště, kde organizují a stimulují děti k pohybu, týmové hře a k tomu, aby ta hřiště ožila. Na hřišti fungujeme v Třinci i Bohumíně. Každý rok tam strávíme v sezoně kolem pěti set hodin.

Prozradíte ještě nějaké vaše další aktivity?

Jsme také hostitelskou organizací Evropské dobrovolné služby zahraničních dobrovolníků a v současné době tady máme Itala Andreu, Španělku Sandru a Chorvatku Albertu. Jsou tady na dlouhodobém pobytu, deset měsíců až jeden rok, což umožňuje program při ministerstvu školství. S tím jsme začali už v roce 2005. Za tu dobu naší organizací prošlo už 23 dobrovolníků. Od letošního roku máme schválený projekt na postupný příjezd a odměnu čtyř dalších dobrovolníků. A jeden z nich bude působit i tady v Novém Jičíně. Bude se zapojovat do práce ne jako sociální pracovník, ale jako asistent ve volnočasových aktivitách.

S kým na své činnosti spolupracujete?

Spolupracujeme hlavně s městským úřadem, odborem sociálních věcí a odborem školství. Jsme zvyklí zapojovat se do všeho dění, které se ve městě děje a mělo by se nás týkat jako je den sociálních služeb nebo letní volnočasové aktivity.

SIMONA MIKŠOVÁ

Autor: Redakce

19.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení