VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhodnutí o vodovodu na Kopanou padne později

Frenštát pod Radhoštěm - Řešení palčivého problému s plynulou dodávkou vody do částí Frenštátu pod Radhoštěm se zřejmě opět o něco pozdrží. Komise, která má rozhodnout o dotaci na vodovod, zasedne oproti plánu později.

20.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Iva Landgráfová

Situace kolem zamýšlené rekonstrukce a další výstavby vodovodu do místních částí Papratná, Kopaná a Bartošky ve Frenštátě pod Radhoštěm se trochu komplikuje. Vypočtené náklady se, oproti původním předpokladům, vyšplhaly na více než dvojnásobek, a navíc komise, která měla rozhodnout o případné dotaci pro město na tuto akci, zasedne o dva měsíce později, než bylo plánováno.

K řešení zajištění pravidelné dodávky kvalitní vody do zmíněných místních částí donutila město situace, jež nastala po loňských povodních. „Nad nádrží Lubina, která patří OKD a zásobuje pitnou vodou tuto oblast, se utrhl kus svahu a poškodil a znepřístupnil přítok do nádrže, která se zanesla. Nános byl velmi jemný a špatně se usazoval. Došlo k poškození toho vodního zdroje,“ připomněla situaci na posledním zasedání frenštátských zastupitelů Eva Spurná, vedoucí odboru životního prostředí frenštátské radnice. Lidé na Kopané a v okolí tak byli odkázáni pouze na dodávku vody v cisternách. Tento stav trval více než čtyři měsíce.

Město se proto rozhodlo pro vybudování nového vodovodu. „Platí jednoznačně snaha města přepojit se na Šance,“ zmínil na jednání zastupitelstva starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský a připomněl, že město již mělo vymyšlené řešení. Tím by bylo využití stávajícího starého vodovodu z kopce Marek, do nějž by se ale muselo vložit nové potrubí. Původní předpokládané náklady na tuto akci byly zhruba deset milionů korun. „Společnost OKD tvrdila, že to tak bude fungovat, ale zjistilo se, že nebude. Je potřeba tam řešit nějaké tlakové stanice. Tím ale narůstá ta cena z deseti milionů korun na zhruba 23 milionů korun bez DPH,“ uvedl starosta.

Komise zatím nerozhodla

Hrabovský rovněž upozornil, že 15. července se měla sejít mezirezortní komise, která měla posoudit podklady pro získání dotace na zmíněnou akci. „Jsou tam k dispozici stamiliony, ale aby byly peníze blokovány pro Frenštát, musíme doložit nějaké náležitosti a dokázat, že se voda před devětaosmdesátým rokem ztratila, což se myslím už podařilo. V archivu se našly nějaké staré dopisy od občanů, což stačí. Nemusí to být rozhodnutí ONV. Máme také nějaká rozhodnutí OKD, která rovněž hovoří o tom, že se voda ztratila při hloubení technických jam,“ uvedl jedno z možných hodnotících měřítek starosta s tím, že kolem 20. července by mělo být jasněji.

Nyní je ale vše trochu jinak. „Komise se danou záležitostí bude zabývat až v září. Do konce srpna máme poslat všechny podklady doplněné o to, co nám doporučili. Pokud to projde, mělo by to už jít na ministerstvo financí,“ sdělila místostarostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová, která zastupuje starostu, jenž je na dovolené.

Město už má alespoň jasno v technickém zabezpečení projektu. „Mezi městem a OKD bude uzavřena smlouva o smlouvě budoucí o zřízení věcného břemene, neboť stávající potrubí je jejich zařízení. Do něj pak vložíme nové potrubí, tak jak bylo v plánu,“ řekl Zdeněk Bartoš, vedoucí odboru investic a správy obecního majetku, a dodal, že vodovod by se potom napojil na potrubí z nádrže Šance. „Aby to fungovalo, neboť tím vtažením potrubí do potrubí se změní tlakové podmínky, budou se muset vybudovat ještě tři tlakové stanice, nějaké propoje a přípojky, takže proto tam vzniklo tak velké navýšení,“ uzavřel Bartoš.

Autor: Ivan Pavelek

20.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

FOTBALISTÉ Bílovce (v bílém) si musí na výhru počkat minimálně do neděle, kdy doma hostí Pustou Polom. 

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení