VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhořčení nájemníci na Bařinách zvažují petici i návštěvu zastupitelů města

ŠTRAMBERK - Nájemníci 35 bytových jednotek, bydlících v šesti cihlových domech na Bařinách ve Štramberku, kteří nesouhlasí s odkupem bytů do svého vlastnictví za stávajících podmínek města, zvažují nejen petici, ale i osobní návštěvu zářijového zasedání zastupitelů Štramberka.

10.8.2007
SDÍLEJ:

Rozhořčení nájemníci na Bařinách zvažují petici i návštěvu zastupitelů města.Foto: DENÍK/Ellen Weissbrodová

Po letech čekání na různé opravy v domě jim dochází trpělivost. Proto se v úterý odpoledne sešli v prostorách sušárny domu číslo 781 s místostarostou města Pavlem Podolským, aby mu předložil připomínky a návrhy týkající se odkupu bytů.

Převážně dvoupokojové byty a část bytů tři plus jedna, nabízí město za cenu do 120 tisíc korun za jednu bytovou jednotku. Nájemníci však již delší dobu zástupce radnice upozorňují na havarijní stavy v domech a nesouhlasí s cenou 1775 korun za jeden metr čtvereční včetně inflace za dva roky. „Do oprav domů na Bařinách se neinvestovalo za padesát let téměř nic. Teď nám chce město prodat byty, ve kterých jen nejnutnější oprava stojí okolo sto tisíc korun. Žije zde mnoho důchodců, kteří tolik peněz těžko seženou,“ uvedl Josef Kundl, ke kterému se přidali i ostatní rozhořčení nájemníci. Ti poukazují na nevyhovují rozvody vody i elektřiny, poškozenou střechu či nepovedené nátěry oken a balkonů.

„Nátěry balkonů, které se uskutečnily před dvěma roky, jsou dnes oprýskané. Barva na nich nedrží. Práci řemeslníků nikdo z města či bytové správy ani nezkontroloval,“ uvedl jeden z nájemníků, Zdeněk Zaoral, který poukázal na havarijní stav trubek s rozvodem pitné vody. „Voda z kohoutků v bytech teče rezavá. Ve vaně po ní zůstávají špinavé usazeniny,“ upozornil Zaoral s tím, že se v celé záležitosti opakovaně obraceli na bytovou správu města. „Copak takovou vodu mají pít naše děti?,“ tázal se, se vzorkem zakalené vody ve sklenici, František Machač.

„Dám návrh v radě, aby se ve vašich domech opravily stupačky. Do konce letošního roku posbíráme poznatky, zda máte zájem byty odkoupit. Do té doby se uskuteční dvě zasedání zastupitelů města. Nebude od věci, když na ně přijdete a své požadavky či návrhy předložíte také ostatním zastupitelům,“navrhoval místostarosta. Současně uznal, že sídliště na Bařinách je zanedbané. „Nejrychlejším řešením zakalené pitné vody bude proplach trubek,“ dodal Podolský. Na děravou střechu domu upozornil Josef Kundl. „Když je venku minus deset, tak na půdě je minus pět stupňů. Nájemníci bydlící pod střechou na to doplácejí, v bytech je chladněji a musí více topit. Pak za to platí nemalé doplatky, které jsou několikrát upravovány,“ poznamenal Kundl, který místostarostovi navrhoval úpravu ceny za prodej bytů. „Elektrika je v hliníku. Když se v bytě zprovozní více spotřebičů, hrozí že to začne hořet. Okna jsou i po dvou nátěrech v dezolátním stavu, stupačky ucpané, ve sklepě teče voda, kanalizace je špatná. Navrhuji proto snížit cenu bytu za metr čtvereční za byt,“ navrhoval Kundl.

„Zastupitelstvo schválilo pravidla pro prodej bytů, která jsou stále shodná jako před pěti lety. Pokud nebudou některé byty odkoupeny, zůstanou městu. To může vstoupit do Společenství vlastníků domů. Mohu zkusit zastupitelům předložit návrh na stanovení nových podmínek k prodeji bytů,“ sdělil Podolský. S dalším návrhem vystoupil František Machač. „A nebo chceme stejné podmínky, jako při odkupu bytů v protějším baráku. Tam se dělaly různé opravy včetně střech a až poté se stanovila cena za odkup bytů. Jak je možné, že tam to šlo?,“ upozornil nájemník. „Šestnáct let byla ve městě jiná garnitura. Nechci vám mazat med kolem huby, město na to finance nemá. Není v mých silách vrátit padesát let zpátky a zjišťovat co se mělo udělat, a proč se tak nestalo. V radě se zasadím o to, aby v domech spravili stupačky,“ přislíbil Podolský, který se s nájemníky shodl na společné schůzce na zářijovém zastupitelstvu.

10.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení