VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rychlost na osmačtyřicítce kontrolovaly dálniční passaty

Příbor - /GALERIE/ Dva muži v policejních uniformách usedli ve středu 25. března dopoledne do černého vozidla volkswagen passat a vydali se po silnici I/48 od odpočívadla u Rybí směrem na Nový Jičín. Další etapa silničních kontrol začala.

25.3.2009 2
SDÍLEJ:

Dvě vozidla dálniční policie pomáhala novojičínským policistům ve středu i v předešlých dnech při kontrole dodržování předepsané rychlosti na Novojičínsku. Kontorly mají trvat až do neděle. Foto: Deník/Ivan Pavelek

Oba policisté v autě se chovali naprosto rutinně, řidič sledoval provoz přes čelní sklo a zrcátka, jeho kolega si více všímal monitoru, který měl před sebou. Cesta na Nový Jičín probíhala v poklidu. Volkswagen se otočil kolem čerpací stanice Slovnaft v Šenově u Nového Jičína a vyrazil zpátky na „osmačtyřicítku“, tentokrát v opačném směru. Netrvalo ani dvě minuty, když řidič s pohledem upřeným před sebe zahlásil: „Tam vidím jednoho. Takže ho teď dojedeme, změříme ho a podle toho uvidíme, co bude dál.“ Volkswagen malinko zrychlil a začal se přibližovat k červenému vozidlu citroen, které právě předjíždělo jedno auto za druhým. V tu chvíli již bylo v hledáčku kamery a jeho jízda se ukládala na záznamové zařízení.

„Tak, teď ho změříme,“ komentoval situaci řidič ve chvíli, kdy dojel červené vozidlo asi na padesát metrů. Ozvalo se pípnutí a na monitoru se kromě probíhajícího záznamu objevila číslice 125, která představovala naměřenou rychlost. „Teď tady nastává trochu problém, protože jsme na úzké silnici, takže si jej za chvíli stáhneme do bezpečného místa, aby nás následoval,“ popsal další postup řidič, jenž po chvíli předjel sledovaný vůz a dal mu výstražnými znameními pokyn k zastavení. Po krátké chvilce obě vozidla sjela ze silnice I/48 na exit do Libhoště, místní část Nového Jičína. Tam již nic nebránilo projednání přestupku.

Řidič to nejprve zkoušel a ptal se, jestli je to nutné, pak mu došlo, že jeho situace není moc růžová. „Tady jezdí každý stodvacítkou,“ snažil se muž bagatelizovat své překročení povolené rychlosti o 35 kilometrů.

Zatímco jeden z policistů s mužem dále jednal, druhý nechal provést jeho lustraci. „Řidičské oprávnění má v pořádku, zákaz řízení nemá a ani neměl v poslední době závažný přestupek,“ sdělil kolegovi, policista, který jel v autě jako spolujezdec. V tu chvíli nic nebránilo uložení pokuty ve výši dvou a půl tisíce korun. Vzhledem k tomu, že řidič tvrdil, že tolik peněz u sebe nemá, obdržel složenku a doklad o pokutě na místě nezaplacené. Policisté nasedli do vozidla a pokračovali v kontrole.

Oba mladí muži zákona byli z Dálničního oddělení v Kocourovci a kontrolu rychlosti na hlavním průtahu Novojičínskem prováděli v rámci spolupráce s novojičínským územním odborem. „Z krajského ředitelství tu máme dvě hlídky s passaty, čtyři hlídky jsou z našeho obvodu,“ upřesnil vedoucí dopravního inspektorátu v Novém Jičíně Jaromír Stecula s tím, že kontroly na dodržování rychlosti začaly již v pondělí a mají trvat až do neděle. Například za pondělí policisté zaznamenali 46 přestupků, za úterý o dva více. „Například v pondělí bylo sedmnáct přestupků za rychlost, tři neměli pásy, v úterý bylo jedenáct překročení rychlostí, čtyři lidé neměli pásy,“ doplnila statistiku novojičínská okresní policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková.

Podle Steculy je současný vývoj nehodovosti stěží sledovatelný kvůli změně zákona, který nyní ukládá povinnost oznámit nehodu například jen při škodě vyšší než sto tisíc korun, při zranění, případně při škodě na budově a podobně. „Mnohem příznivější než loni jsou statistiky následků nehod, kdy u smrtelných, těžkých i lehkých zranění je výrazný pokles,“ sdělil Stecula s tím, že řadu nehod způsobuje právě příliš vysoká rychlost. „Proto jsme se na ni nyní důkladně zaměřili,“ uzavřel.

Autor: Ivan Pavelek

25.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení