VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S užitím drog má zkušenost mnoho školáků

Nový Jičín - Nejčastěji užívanými drogami jsou jednoznačně alkohol a tabák. Vyplývá to ze závěrečně studie o drogách v roce 2006, kterou vypracovali pracovníci sociálního odboru novojičínské radnice. Výzkumu se na Novojičínsku zúčastnilo 1462 respondentů ve věku 12 až 18 let ze základních a středních škol.

12.4.2008
SDÍLEJ:

Zakoupené drogy.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

„S velkým odstupem následuje nelegální marihuana a rozpustidla, hlavně u žáků základních škol. Učni druhých ročníků deklarují nejvyšší míru zkušeností i užívání s drogami,“ uvedl Antonín Urban, vedoucí sociálního odboru novojičínské radnice. Podle odborníků užívání návykových drog často ovlivňuje i průměrná mzda v rodinách. Dalším faktorem vedoucím k užívání drog nezletilých a mladistvých je také nezaměstnanost rodičů a nižší sociální prostředí s tím spojené. „Přesto se Novojičínsku v rámci Moravskoslezského kraje řadí k nejbezpečnějším okresům a místu s nejnižší nezaměstnaností,“ doplnil Urban.

Sehnat si legální drogy, například alkohol či cigarety, je pro školáky stále snadným korkem. „Je zajímavé, že respondenti si snadněji zajistí marihuanu, než-li v drogerii prodávaná rozpouštědla. Za nejméně rizikové lze považovat kouření cigaret. Velmi nebezpečné je však podceňované riziko spojené s čicháním těkavých látek. Pozitivní je, že úplně schází zkušenosti s amfetaminy, opiáty a injekční aplikací drog,“ sdělil vedoucí sociálního odboru. Podle studie však není žádný psychiatr specializován na problematiku závislostí. Na Novojičínsku navíc nesídlí žádné zařízení, které by se zaměřovalo na drogovou problematiku.

Žáci základních a středních škol z Novojičínska mají nejčastější zkušenost s užíváním konopných drog. Následují rozpouštědla a sedativa, zejména u dětí základních škol. Děti a mladiství zkusili i extázi, pervitin či LSD s dalšími halucinogeny. „Významné místo zaujímá kombinace alkoholu a marihuany, případně hašiše. Další kombinací je alkohol se sedativy. Zkušenosti s crakem či kokainem lze považovat za výjimečné,“ konstatoval Urban.

„Novojičínská populace se ve zkušenostech s drogami ani ve svém návykovém chování neliší od školní populace v celé republice. Zarážející je však větší tendence zkušeností s užitím těkavých látek,“ doplnil. Podle studie má s těkavými látkami zkušenosti 12,3 procent dívek z Novojičínska, přitom celorepublikový průměr je 8,9 procent.

Drogovou situaci ve více městech na Novojičínsku mapuje obecně prospěšná společnost Renarkon, která tam rovněž provádí terénní program. Nejdéle, osm let, funguje v Kopřivnici a mezi její stálé klienty patří uživatelé pervitinu, subutexu, opia a toluenu. Ve druhé fázi, v polovině roku 2006, do programu přibyla města Příbor a Studénka. „Klienti z těchto měst si velice hlídají svou anonymitu, proto se zde praktikují sekundární výměny prostřednictvím několika uživatelů drog, kteří se s pracovníky kontaktují více méně pravidelně. V těchto městech je v drtivé většině zneužívanou drogou pervitin, v letních měsících opium,“ uvedl Michal Raška, vedoucí terénního programu na Novojičínsku. Jako zatím poslední se do programu zařadila města Odry, Bílovec a Nový Jičín.

Autor: Ellen Weissbrodová

12.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení