VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf estébáků prý byl nešťastný

Novojičínsko - Hodně zajímavé bylo vydání týdeníku Rozkvět, které se objevilo na stáncích před dvaceti lety. Téměř celá strana v něm byla věnována problematice SNB a Státní bezpečnosti, neboli StB.

20.2.2010
SDÍLEJ:

Ohlédnutí - jak to bylo před dvaceti lety.Foto: Deník

Materiál vyšel formou rozhovoru, který inicioval mluvčí Občanského fóra (OF) příslušníků odboje Bohumír Kuba a člen tohoto OF Oldřich Libosvár. Ti kladli otázky, na něž odpovídal tehdejší náčelník Okresní správy Sboru národní bezpečnosti (SNB – dnešní Policie ČR, pozn. autora.) Ladislav Klement. Rozhovoru byl přítomen i nezávislý právník Jaroslav Hurtík.

Mimo jiné došlo i na téma nechvalně proslulé Státní bezpečnosti. Podplukovník Klement uvedl, že od 1. ledna 1989 bylo oddělení konstituováno jako samostatné, s vlastním vedením v Novém Jičíně. Do té doby jej řídil krajský náčelník v Ostravě. „Já jsem odpovídal jen za teritorium a měl jsem víceméně hlas poradní,“ uvedl Klement a upřesnil, že i se sekretářkou mělo oddělení čtrnáct lidí. Tři noví, kteří přišli mezi listopadem a zářím 1989, se prý do práce nestihli zapojit. Čtenář se rovněž dozvěděl, že oddělení velel major Mikoláš.

Bohumír Kuba se pak natvrdo zeptal Klementa, zda věděl o praktikách příslušníků StB. „To bych lhal, kdybych řekl, že za ty dva roky, co jsem na tomto místě, jsem o tom nevěděl. To si ale řídili oni bezprostředně po své linii, mně bylo jen dáno na vědomí, že se provádí nějaké opatření nebo že se něco děje,“ sdělil Klement.

Útlocitný náčelník?

Tazatel Kuba se ale s odpovědí moc nespokojil a připomněl, že se jednalo o zásahy do osobních svobod obyvatel a výjimkou nebyly ani výhrůžky pracovníků StB zaměstnavatelům, aby lidé v jejich hledáčku nedostávali dovolenou při některých výročích a podobně. „K tomu mohu říci, že taková věc šla z Prahy. Vždy přišlo dálnopisem, do jaké míry se mají dělat opatření,“ pokračoval v odpovědích Klement. „Mohu říci, že třeba major Mikoláš byl z toho vždycky nešťastný, když měl něco takového dělat, protože mu bylo jasné, že toto jsou věci, které by dělat neměl. Jenže vzhledem ke svému postavení je musel bezpodmínečně zajistit,“ dodal Klement.

Okresní náčelník SNB pak naplno řekl, že věděl o věcech, které se prováděly, ovšem vždy prý na pokyn shora. „Řekl bych, že záleželo na invenci těch lidí, aby si našli způsob co nejméně zasáhnout do těch osobních práv. Možná, že tady to bylo ještě velmi jemně, byť to bylo v rozporu, což jsme věděli všichni,“ doplnil Klement. Autoři rozhovoru slíbili pokračování v dalším čísle Rozkvětu, a tak se zřejmě i my tomuto tématu ještě budeme věnovat.

Tatra dostala nového ředitele

Kopřivnice – Tajnou volbou si v největším podniku novojičínského okresu, v kombinátu Tatra Kopřivnice, zvolili před dvaceti lety nového podnikového ředitele. Stal se jím Hynek Hanák. Ten ve svém programovém prohlášení mimo jiné uvedl, že si je vědom problémů, které vznikají při vytváření demokratické společnosti, v níž pluralismus je naprosto nezbytný, avšak v podniku musí platit kázeň, pořádek a bezvýhradné plnění úkolů a osobní zodpovědnost. Hanák hodlal pro budoucnost vycházet z tehdejšího programu, pro nějž byla v podniku vytvořena technologie. „A zde to znamená nejen auta vyrábět, ale především je efektivně prodat. Skončila doba přerozdělování podle plánu, bude třeba se učit obchodovat. Naším základním úkolem pro nejbližší období je situaci stabilizovat a vytvořit výchozí základnu pro rozvoj budoucích let,“ uvedl Hanák.

Autor: Ivan Pavelek

20.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soud ve věci OKD. Insolvenční správce Lee Louda.
SLEDUJEME ON-LINE
4

Událost dne: věřitelé rozhodnou o osudu OKD

Václav Neckář.

Slavnost se blíží. V Novém Jičíně vystoupí Neckář i Dyk

Policisté hledají dívku z dětského centra

Se žádostí o pomoc se obrátili na veřejnost policisté, kteří pátrají po 14leté dívce, která odešla z dětského centra. 

I. B třída, sk. B: Až příliš krutá porážka pro Petřvald

Domácí premiéra v I. B třídě, sk. B, jim nevyšla. Fotbalisté Petřvaldu na Moravě v ní totiž přenechali všechny body Vřesině, která zvítězila 5:2.  

Souhrn I. B třídy, sk. D: Mořkov si vyšlápl na Starý Jičín

Novojičínsko – Jeseník nad Odrou přivezl všechny body z Oder, kde byly k vidění dvě penalty a dvě červené karty. Veřovice si pak dojely pro výhru do nedaleké Tiché, kde o výhře rozhodly ve druhém poločase.  

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení