Materiál vyšel formou rozhovoru, který inicioval mluvčí Občanského fóra (OF) příslušníků odboje Bohumír Kuba a člen tohoto OF Oldřich Libosvár. Ti kladli otázky, na něž odpovídal tehdejší náčelník Okresní správy Sboru národní bezpečnosti (SNB – dnešní Policie ČR, pozn. autora.) Ladislav Klement. Rozhovoru byl přítomen i nezávislý právník Jaroslav Hurtík.

Mimo jiné došlo i na téma nechvalně proslulé Státní bezpečnosti. Podplukovník Klement uvedl, že od 1. ledna 1989 bylo oddělení konstituováno jako samostatné, s vlastním vedením v Novém Jičíně. Do té doby jej řídil krajský náčelník v Ostravě. „Já jsem odpovídal jen za teritorium a měl jsem víceméně hlas poradní,“ uvedl Klement a upřesnil, že i se sekretářkou mělo oddělení čtrnáct lidí. Tři noví, kteří přišli mezi listopadem a zářím 1989, se prý do práce nestihli zapojit. Čtenář se rovněž dozvěděl, že oddělení velel major Mikoláš.

Bohumír Kuba se pak natvrdo zeptal Klementa, zda věděl o praktikách příslušníků StB. „To bych lhal, kdybych řekl, že za ty dva roky, co jsem na tomto místě, jsem o tom nevěděl. To si ale řídili oni bezprostředně po své linii, mně bylo jen dáno na vědomí, že se provádí nějaké opatření nebo že se něco děje,“ sdělil Klement.

Útlocitný náčelník?

Tazatel Kuba se ale s odpovědí moc nespokojil a připomněl, že se jednalo o zásahy do osobních svobod obyvatel a výjimkou nebyly ani výhrůžky pracovníků StB zaměstnavatelům, aby lidé v jejich hledáčku nedostávali dovolenou při některých výročích a podobně. „K tomu mohu říci, že taková věc šla z Prahy. Vždy přišlo dálnopisem, do jaké míry se mají dělat opatření,“ pokračoval v odpovědích Klement. „Mohu říci, že třeba major Mikoláš byl z toho vždycky nešťastný, když měl něco takového dělat, protože mu bylo jasné, že toto jsou věci, které by dělat neměl. Jenže vzhledem ke svému postavení je musel bezpodmínečně zajistit,“ dodal Klement.

Okresní náčelník SNB pak naplno řekl, že věděl o věcech, které se prováděly, ovšem vždy prý na pokyn shora. „Řekl bych, že záleželo na invenci těch lidí, aby si našli způsob co nejméně zasáhnout do těch osobních práv. Možná, že tady to bylo ještě velmi jemně, byť to bylo v rozporu, což jsme věděli všichni,“ doplnil Klement. Autoři rozhovoru slíbili pokračování v dalším čísle Rozkvětu, a tak se zřejmě i my tomuto tématu ještě budeme věnovat.

Tatra dostala nového ředitele

Kopřivnice – Tajnou volbou si v největším podniku novojičínského okresu, v kombinátu Tatra Kopřivnice, zvolili před dvaceti lety nového podnikového ředitele. Stal se jím Hynek Hanák. Ten ve svém programovém prohlášení mimo jiné uvedl, že si je vědom problémů, které vznikají při vytváření demokratické společnosti, v níž pluralismus je naprosto nezbytný, avšak v podniku musí platit kázeň, pořádek a bezvýhradné plnění úkolů a osobní zodpovědnost. Hanák hodlal pro budoucnost vycházet z tehdejšího programu, pro nějž byla v podniku vytvořena technologie. „A zde to znamená nejen auta vyrábět, ale především je efektivně prodat. Skončila doba přerozdělování podle plánu, bude třeba se učit obchodovat. Naším základním úkolem pro nejbližší období je situaci stabilizovat a vytvořit výchozí základnu pro rozvoj budoucích let,“ uvedl Hanák.