VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři nemusejí zůstávat sami. Je tu Domovinka

Nový Jičín - Je to častý případ dnešní doby, a nutno dodat, že smutný. Prarodiče žijí v domácnosti s rodinami svých potomků, kteří jsou přes všední dny plně vytíženi svým zaměstnáním. Nejsou již plně soběstační, jsou částečně odkázáni na pomoc jiných, a tak ztrácejí kontakt se svým okolím a trpí pocitem osamělosti.

13.10.2011 2
SDÍLEJ:

Klienti Domovinky se v sociálním zařízení nenudí.Foto: Deník/Adam Knesl

Pozitivním impulzem, který by roztrhl dlouhou šňůru šedivých a stereotypních dnů, se může lehce stát Domovinka. Jde o speciální sociální službu, určenou seniorům od pětašedesáti let, jež má své zázemí v domě s pečovatelskou službou na ulici Pod Lipami na okraji Nového Jičína, nedaleko Skalek. Ve městě je Domovinka v režii zdejší pečovatelské služby již deset let a nyní se dočkala rekonstrukce. „Změnily se barvy denního stacionáře, změnilo se vybavení i možnosti,“ popsala novinky v rámci dne otevřených dveří Alice Hynčicová, vedoucí Pečovatelské služby Nový Jičín.

Senioři mohou v Domovince trávit čas od pondělí do pátku, od sedmé hodiny ranní až do čtvrté odpolední. „Klienty je možné přivézt autem pečovatelské služby nebo si je svážejí rodinní příslušníci sami,“ upřesnila Alice Hynčicová. Kapacita denního stacionáře je deset lidí. Zájem závisí i na ročním období, neboť v létě, v době dovolených, zůstává mnoho klientů přes týden s rodinami. „Není nutné, aby sem lidé docházeli každý den. Můžou podle možností svých nebo rodiny. Také si mohou volit aktivity, nikdo je do ničeho nebude nutit. Někdo si vybere, že chce chodit na bohoslužby, tak k nám chodí vždycky v úterý,“ pokračuje dále vedoucí. V Domovince je o zábavu postaráno. Nabízejí zde výtvarné techniky, trénování paměti, kavárnu, pečení, nejrůznější výlety a v neposlední řadě pohybové aktivity a procvičování motoriky. Zajištěna je také strava. Ceny nejsou v Domovince jednotné, neboť služby jsou rozděleny do tří balíčků (dle náročnosti asistence sociálních pracovníků, zda je u klienta potřeba jen lehká pomoc nebo je nutný stálý dohled) a záleží také na výši příspěvku na péči.

Pečovatelská služba Nový Jičín má s Domovinkou za sebou jednu dekádu. Nejlepší vizitkou a odměnou je jí věrnost klientů, která mluví za vše. Najdou se zde tací, jež zde chodí do kolektivu pravidelně od samého počátku. Mezi dlouholeté klienty patří i Ludmila Krejčová, která si mezi svými vrstevnicemi o středečním dopoledni pletla: „Chodím tu už několik roků. Líbí se mi tady všechno. Vyhoví nám, že když člověk něco potřebuje, nebo se zeptají. Jsem tady spokojená,“ řekla.

Na zrekonstruovanou Domovinku se přišel v den otevřených dveří podívat také místostarosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák. „Tento denní stacionář je důležitou sociální službou. Je to opravdu krásný prostor, je tady spousta možného vyžití,“ ocenil zařízení a na závěr dodal: „Postarat se o seniory je jednou z našich priorit.“

Na Novojičínsku jde o jedno z mála zařízení podobného typu. Drtivá většina denních stacionářů v okrese je určena pro handicapované.

Autor: Adam Knesl

13.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení