VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šenovští chtějí peticí zastavit provoz Perlitu

ŠENOV U NOVÉHO JIČÍNA - Petici proti provozu podniku Perlit v Šenově u Nového Jičína sepsali tamní občané žijící v blízkosti závodu.

29.9.2007
SDÍLEJ:

Perlit je zdrojem každodenního prachu znepříjemňujícícho život. Foto: Deník/Ellen Weissbrodová

Na nepříjemné soužití s Perlitem upozorňují Šenovští zejména ministerstvo životního prostředí a další instituce přes dva roky. Zatím bez větší odezvy. Proto sepsali petici. Podepsalo se pod ni 669 občanů obce, ale i 41 zaměstnanců tamních škol a 45 majitelů zahrádek.

Občané obce předali před týdnem Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje 37 petičních archů se 755 podpisy lidí, kteří žádají zastavení provozu Perlitu. „Podnik vypouští do ovzduší velké množství perlitu a prachu do okruhu jeden a půl kilometru. Způsobuje dráždění dýchacích cest, slzení, pálení očí, vniká do bytů, vozidel, prostě všude. Nelze větrat či sklidit usušené prádlo bez jeho důkladného vytřepání. Venku nejde grilovat, perlit pak skřípe mezi zuby. O posezení na zahradě či koupání v bazéně nemluvě,“ vyjmenoval nepříjemnosti František Horák, člen petičního výboru obce. „V posledních dvou letech je perlit skoro stálý v množství, které připomíná soustavné sněžení,“ doplnil Horák.

Krajský úřad o problému ví. „Petici jsme přijali a budeme se jí v rámci svých kompetencí zabývat,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Tereza Hlaváčová s tím, že se budou snažit reagovat dříve, než je stanovená úřední lhůta třiceti dnů. Podle ředitele oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí Karla Kozubka provedla inspekce v prvním pololetí tohoto roku na vlastní náklady autorizované měření emisí tuhých znečišťujících látek unikajících z výduchů v areálu. „Toto ověřovací měření prokázalo, že provozovatel plní emisní limity dané zákonem o ochraně ovzduší,“ ujistil Kozubek s tím, že další možnosti snižování emisí u „perlitky“ se nyní zapracovávají do nově připravovaného provozního řádu. „Provozní řád vypracovává provozovatel a schvaluje jej Krajský úřad. Technologie typu Perlit mají povinnost zpracovávání provozního řádu uloženou teprve od prvního ledna letošního roku,“ vysvětlil Kozubek.

Perlit je amorfní vulkanické sklo s vysokým obsahem vody. Vyskytuje se běžně v přírodě. Expandovaný materiál má bílou barvu způsobenou reflexivitou vzniklých bublinek. Využívá se ve stavebnictví, kde se přidává do lehkých omítek, malt, izolací, stropních várnic a filtrů. V zahradnictví zajišťuje provzdušňování kompostu.

„Podnikli jsme již řadu jednání s vedením závodu za přítomnosti starosty obce a s pracovníky České inspekce životního prostředí z Ostravy. Pan starosta psal i ministru životního prostředí panu Bursíkovi. Obraceli jsme se na hygienu. Veškeré kroky a jednání vyšly doposud vniveč. Uvažovali jsme i nad blokádou továrny. Snad si naší tíživé situace konečně někdo všimne,“ uzavřel Josef Studený, další člen petičního výboru.

Vyjádření ředitele společnosti Perlit Henryka Hota se nepodařilo zatím získat. Podle nejmenovaného zdroje je až do neděle v Maďarsku.

29.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mobilní hospic Ondrášek umožňuje nevyléčitelně nemocným lidem prožít poslední část života důstojně, doma, v kruhu své rodiny.

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ředitelství OKD. Důl Darkov v Karviné.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

FOTO+VIDEO/ Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení