VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sklady bývalé civilní obrany Frenštát asi nepřevezme

Frenštát pod Radhoštěm - Sklady bývalé civilní obrany Frenštát asi nepřevezme Objekty vbývalém areálu Civilní obrany (CO) na Planiskách město Frenštát pod Radhoštěm nepřevezme. Takový je verdikt zastupitelů, kteří se kvůli převzetí skladů sešli na mimořádném zasedání.

28.1.2009
SDÍLEJ:

Jako na houpačce to vypadalo již delší dobu při jednání zastupitelů Frenštátu pod Radhoštěm ve věci převzetí skladů bývalé civilní obrany. Město chce nyní sklady opět převzít.Foto: Deník/Ivan Pavelek

O převzetí budov v bývalém areálu CO městem se hovoří ve Frenštátě pod Radhoštěm již několik let dobu. „Když tenkrát ten návrh přišel, neměl v zastupitelstvu dostatečnou podporu,“ připomněl na listopadovém zasedání zastupitel Karel Míček. Právě na tomto zasedání zastupitelé odsouhlasili, že budovy v areálu převezmou. Starosta Města Stanislav Hrabovský ale řekl, že nechá udělat analýzu majetkových vztahů. Již tenkrát totiž hlasoval proti převzetí objektů například zastupitel Miroslav Halatin. „Riziko spočívá v tom, že budeme vlastníky nějakých budov zadarmo, což ale může být danajský dar zejména ve vztahu k okolním pozemkům. Protože tam je momentálně na listu vlastnictví příslušnost pro Českou republiku a OKD,“ upozornil Halatin a připomněl, že OKD má na řadu pozemků ze zákona předkupní právo, neboť pod Frenštátem pod Radhoštěm a v jeho okolí má stanovený dobývací prostor.

Starosta Frenštátu Hrabovský obdržel informace, týkající se nájmů i částek za ně, koncem prosince a proto v lednu svolal mimořádné zasedání zastupitelstva. „Tam zaznělo, že bychom za pozemky pod budovami museli platit nájem a museli bychom si pravděpodobně vysoudit věcné břemeno. Stát nám totiž nechtěl dát souhlas s věcným břemenem, pokud nedá souhlas s věcným břemenem OKD, které na ty pozemky má předkupní právo,“ přiblížil potíže a dodal, že čekání na souhlas OKD by mohlo trvat klidně třeba rok. Zarážející byla i stanovená cena. Jenom nájmy pozemků pod budovami by město vyšly na zhruba 800 tisíc korun ročně. „Nikdo neví, co se stane, pokud to naúčtujeme současnému nájemci – zda nám nedá výpověď. A jestli v takovém případě seženeme někoho dodatečně,“ pokračoval Hrabovský.

Zastupitelé proto zrušili listopadové usnesení o převodu budov na město, takže nyní platí, že Frenštát pod Radhoštěm nemá zájem o převod těchto budov za daných podmínek. O těch chtějí ještě někteří zastupitelé jednat, a proto chtějí po starostovy, aby požádal o odklad termínu podpisu smlouvy, který musí být nejpozději do 28. ledna. Jinak ministerstvo obrany může objekty nabídnout někomu jinému.

Hrabovský ale současnou situaci vnímá jako nevýhodnou pro město. „Pokud bychom třeba i převedli CO sklady, dá se uvažovat pouze o pronájmu. Neexistuje tam nějaká výstavba bytů, jak jsme uvažovali, protože tam má předkupní právo OKD. Investovali bychom do něčeho, co je na cizím pozemku. To předkupní právo OKD prostě komplikuje život všem, kdo žijí v této oblasti, a teď se to projevilo úplně naplno,“ uzavřel Hrabovský s tím, že v lokalitě mohlo například vzniknout třicet sociálních bytů.

Autor: Ivan Pavelek

28.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení