VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola a školka již nevyhovují. Obec proto hledá řešení

Mošnov - Obec Mošnov stojí před závažným problémem. Budovy tamní školy a školky již nesplňují hygienické předpisy a začínají být nedostatečné také kapacitou. Obec tak musí rychle přijít na co nejefektivnější řešení.

28.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petra Opletalová

Obec Mošnov by se již brzy mohla dočkat nové základní i mateřské školy. Protože budovy, ve kterých se tato zařízení nacházejí, již neodpovídají dnešním hygienickým předpisům, a žákům tam začíná být těsno, hledá obec řešení. Nákladnou rekonstrukci či dokonce stavbu školského zařízení však klasicky komplikují finance.

O problémech s nedostačující kapacitou mošnovské školy a školky, která jde ruku v ruce s pokulháváním za dnešními hygienickými předpisy, obec ví. Již v minulosti proto hledala nejvhodnější řešení.

„Již před nějakou dobou jsme kvůli problémům s objekty nechali vypracovat záměr na rekonstrukci základní školy a přístavbu školy mateřské, který počítal s tím, že by se oba objekty nacházely pod jednou střechou,“ nastínil plány starosta obce Mošnov Roman Máca. Projekt však překazily finance. „Protože jsme neuspěli s žádostí o dotaci z ROP, museli jsme plány odložit,“ řekl starosta s tím, že problémy však nezmizely, a proto se obec nyní snaží najít jiné cesty, jak záměr s většími či menšími obměnami zrealizovat.

Problémem je kapacita i hygiena

Problémů mají oba školské objekty několik. „Takové základní, a nejvíce volající po vyřešení, jsou dva. Jak budova školy, tak školky dnes již neodpovídají kapacitně. Navíc vzhledem k předpokládanému rozvoji obce kvůli vzniku průmyslové zóny je nasnadě, že bude narůstat počet dětí, jež budou chtít zařízení využívat,“ vysvětlil Máca. Druhý problém je podle slov mošnovského starosty spojen s vysokým stářím obou budov.

„Nevím přesně, jak jsou škola a školka staré, ale myslím si, že byly postaveny někdy na počátku minulého století, takže takových sto let minimálně mít určitě budou. A je jasné, že dnešním hygienickým normám už odpovídají jen stěží,“ doplnil starosta vzápětí.

Obec nyní stojí před nelehkým úkolem. Ví, že zařízení opravy či zcela nové prostory nutně potřebuje, ale chybí jí dostatek finančních prostředků. „Přestože původní záměr počítal s tím, že bychom zrekonstruovali základní školu a k ní přistavěli školku, tudíž bychom obě zařízení spojili a měli je pod jednou střechou, nyní se objevilo i jiné, možná levnější řešení,“ prozradil Máca. Novou možností měl na mysli výstavbu školky zcela nové z takzvaných modulových nebo kontejnerových staveb.

„Mateřská školka by mohla stát na zahradě školky stávající a pak bychom samostatně provedli rekonstrukci budovy školy,“ doplnil možnost starosta. Jedním dechem zároveň dodal, že nic ještě není rozhodnuto. „Vše je klasicky závislé hlavně na penězích a na tom, zda se nám podaří či nepodaří sehnat nějaké dotační tituly. Jedná se totiž o poměrně vysoké náklady, které obec není schopna hradit sama,“ upozornil Máca a na závěr dodal: „ Jasno v tom, co bude nebo nebude, by mohlo být někdy na podzim, v září či říjnu.“

Autor: Jana Hromočuková

28.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Oblíbená akce se v rodišti Sigmunda Freuda koná již posedmé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení