VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třetina školáků v kraji nedostává kapesné.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ - Kolik dostávají? Za co utrácejí? Kolik by si přáli mít a co je pro ně bohatství? Žáci moravskoslezských základních škol odpovídali nejen na tyto otázky v exkluzivním průzkumu Deníku.

16.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Výše měsíčního kapesného většinou nepřesahuje u dětí žijících v tomto kraji pět set korun. Nejčastěji přitom žáci dostávají od svých rodičů kolem dvou stovek. Celá třetina z nich ale žije bez vlastních finančních prostředků. Vyplynulo to aspoň z průzkumu, který Deník provedl mezi dětmi ve věku 6 až 15 let.

„Dítě by kapesné dostávat mělo, aby se naučilo hospodařit s penězi,“ myslí si dětská psycholožka Ludmila Mrkvicová. Jeho výše by pak podle ní měla být závislá na věku dítěte. „Záleží na rodičích, aby dokázali dítě naučit, že v životě také platí, že je něco za něco,“ dodala Mrkvicová.

A za co vlastně školáci získané peníze nejčastěji utrácejí? Častokrát za nic. Třetina z těch, kteří nějaký ten příjem od rodičů mají, si totiž peníze schovává doma do prasátka. Kdo ale nespoří, utrácí za jídlo, dárky či oblečení. Jen minimum z oslovených žáků se přiznalo k nakupování alkoholu a cigaret. Kladný vztah k těmto společností tolerovaným drogám měli především školáci na Bruntálsku.

Co s milionem? Dáme ho charitě

Skromnost dětí se projevovala zejména v dalších odpovědích. „Kdybych vyhrál milion korun, dal bych ho rodičům,“ vyjádřil se žák druhého stupně jedné z havířovských základních škol. Stejně jako on by se zachovaly i další děti napříč celým krajem. Přály by si totiž, aby si jejich rodiče pořídili nové bydlení nebo s nimi jeli na dovolenou.

Jen málo z nich by si za případnou vyhranou sumu pořídilo něco jen pro sebe. K oněm výjimkám patřil například klučina z Opavy, který by si koupil vůz Ferrari. Malá dívka z Nového Jičína byla méně náročná. „Koupila bych si domeček pro panenky,“ řekla.

Nejedno dítě ale také projevilo sklony k dobročinnosti. Peníze by dle svých slov darovaly na psí útulky či chudým lidem. „Asi bych myslela (aspoň trochu) na dětské domovy,“ uvedla žákyně druhého stupně jedné z ostravských základek.

I láska může být pro děti bohatstvím

„Vybudovat harmonickou rodinu a získat dobrou práci, která by mě bavila.“ To představuje pojem bohatství pro postarší školačku z Bruntálu. I pro další děti má největší význam rodina, ale i zdraví a kamarádi.

Bohatství rovná se peníze ale přece jen patřilo k nejčastějším spojením v odpovědích školáků. Někteří toužili po luxusních domech s bazény a tenisovými kurty, pro jiné by byla dobrá každá koruna.

„Bohatství je pro mě to, když mi dá mamka na pouť tisíc korun,“ sdělila žákyně prvního stupně z Novojičínska. Její starší spolužačka, která se v průzkumu Deníku mimo jiné svěřila s tím, že je lesbička, pak na otázku „Co je pro tebe bohatství?“ odpověděla jednoduše: „Láska.“

 

Kouzelné odpovědi aneb Co bych dělal(-a) s vyhraným milionem

 • Opravila bych cestu v naší vesnici a technicky zmodernizovala školu - žákyně 2. stupně ZŠ, Opava

 

 • Jel bych do Afriky na slony - žák 1. stupně ZŠ, Ostrava

 

 • Koupila bych si domeček pro panenky - žákyně 1. stupně ZŠ, Nový Jičín

 

 • Schoval bych si ho pod postel - žák 1. stupně ZŠ, Bruntál

 

 • Koupila bych si plyšovou myšku a jela s rodiči na dovolenou - žákyně 1. stupně ZŠ, Havířov
 • Dala bych to mamce na dluhy - žákyně 1. stupně ZŠ, Karviná

 

 

 

Kouzelné odpovědi aneb Co je pro mě bohatství

 • Auto celé ze zlata - žák 1. stupně ZŠ, Opava
 • Velmi užitečná věc - žákyně 2. stupně ZŠ, Ostrava
 • Že mi dá mamka na pouť tisíc korun - žákyně 1. stupně ZŠ, Nový Jičín
 • Každá koruna - žákyně 2. stupně ZŠ, Bruntál
 • Mít peníze a nechodit do školy - žák 1. stupně ZŠ, Frýdek-Místek
 • Pouhá představa - žákyně 1. stupně ZŠ, Karviná

 

16.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení