VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školám chybějí žáci, ruší přijímačky

Moravskoslezská kraj - Už jen posledních pár dnů mají žáci devátých tříd základních škol na rozhodnutí o tom, na jakou střední školu, gymnázium či učební obor se přihlásit. Termín vyprší 15. března.

8.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Přijímacích zkoušek se ale budoucí studenti bát nemusejí. Většina středních škol a učilišť od nich totiž upouští, rozhodující je však prospěch z posledních tříd základní školy. V rámci Moravskoslezského kraje letos ukončí základní školy téměř dvanáct a půl tisíce žáků. Míst ve školních lavicích je však podstatně více než končících deváťáků. Ti letos poprvé mohou podat dokonce tři přihlášky.

Ze 110 středních škol zřizovaných krajem budou přijímací zkoušky probíhat jen na třetině škol, na soukromých školách ještě méně.
„Nabídka studijních míst skutečně o mnoho převyšuje poptávku. A protože školy dostávají peníze na žáka, nemusejí pro malý počet zájemců třídy naplnit, a přicházejí tak o peníze,“ říká náměstkyně krajského hejtmana pro školství Věra Palková. Každoroční boj studentů o školy se tak mění v boj škol o studenty.

V Ostravě se budou letos přijímací zkoušky většinou konat pouze na gymnáziích. „Hlavním důvodem, proč zkoušky neodpouštíme, je to, že chceme zachovat určitou úroveň. Chceme, aby si studenti vážili toho, že mohou nastoupit právě na naši školu,“ říká ředitel Gymnázia Hladnov Daniel Kašička.

Gymnázia mají zatím zájemců o studium dost. Aby si je ale udržela, některá z nich snížila laťku pro přijetí.

Na Sportovním gymnáziu Dany a Emila Zátopkových se konají do třídy se sportovní přípravou talentové zkoušky. „Přihlásilo se 51 zájemců, z nichž jsme přijali třicet. Letos nás však překvapila mimořádně vysoká úroveň žáků nejen ve sportu, ale i ve školních výsledcích,“ říká ředitel školy Václav Štencl. Zájemci o studium, kteří se hlásí do prvních ročníků bez sportovního zaměření, přijímací zkoušky dělat nebudou. „O přijetí bude rozhodovat prospěch ze základních škol. Předpokládáme, že přihlášek bude více, ale kolik přibližně, to zatím nejsem schopen říct. Žáci se čtyřkou se k nám ale hlásit nesmějí,“ říká ředitel.

Přijímacích zkoušek se nemusejí obávat ani budoucí studenti, kteří podali přihlášku na soukromou Vítkovickou střední průmyslovou školu a gymnázium. „Chtěli bychom letos otevřít tři první ročníky gymnázia. Rozhodujícím kritériem je prospěch. Jsme sice soukromá škola, studenti však u nás školné neplatí, naopak mohou dostávat stipendium až tisíc korun měsíčně,“ říká ředitel školy Miloslav Kovář.

Přijímací zkoušky nechystá ani Obchodní akademie v Ostravě-Porubě. „Studenty si vybíráme podle prospěchu. Nejhorší známkou na vysvědčení může být trojka,“ uvedla ředitelka Marie Katapodisová.

Úspěšně projít přijímacím sítem elitních škol má stále více deváťáků. Ředitelé škol ale zároveň přiznávají, že přijímají i slabší žáky, a úroveň vzdělanosti tak klesá. Školy s učebními obory tak mají obavu, že některé z nich opět letos nenaplní. „Přijít s tímto systémem v době, kdy klesá počet žáků devátých tříd, je velmi nekoncepční a poškodí to především učební obory. Každý bude chtít mít maturitu, na řemeslo už nikdo nepůjde,“ shodují se. (jh)

8.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení