VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy čeká úbytek žáků

Novojičínsko - Moravskoslezský kraj, Novojičínsko nevyjímaje, čeká prudký úbytek studentů. Kraj proto připravuje Mapu škol, která nastíní kroky vedoucí k racionalizaci stávající sítě školských zařízeních.

27.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Střední školy se v následujících letech budou muset vyrovnat s citelným úbytkem žáků. Tak alespoň zní odhad Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Podle nedávno zveřejněných informací dosáhne očekávaný počet osob ve věku 15 až 19 let v Moravskoslezském kraji v roce 2018 pouze 71 procent stavu roku 2009.

Právě z tohoto důvodu předložilo ministerstvo zástupcům krajů materiál nazvaný Model ideální sítě škol. „Ten na základě demografické projekce v jednotlivých krajích a okresech České republiky, s dlouhodobým výhledem do roku 2065, odhaduje očekávané počty žáků, a zároveň také budoucí potřebu kapacit mateřských, základních a středních škol,“ nastínila obsah materiálu Šárka Vlčková, tisková mluvčí kanceláře hejtmana Moravskoslezského kraje.

Největší dopad takzvaných demografických změn se bude podle odhadů ministerstva projevovat právě v oblasti středních škol.

„Moravskoslezský kraj, jakožto zřizovatel středních škol, připravuje v současné době takzvanou Mapu škol, ze které vyplývají kroky vedoucí k racionalizaci stávající sítě škol,“ informovala náměstkyně hejtmana kraje Věra Palková a pokračovala: „Mapa vychází nejen z odhadu počtu žáků v návaznosti na nabídku volných míst ve školách všech zřizovatelů v kraji, ale bere v úvahu i širší souvislosti, jako dopravní dostupnost, technický stav budov a jejich provozní náklady, další možnosti využití případného nadbytečného majetku a podobně.“

I novojičínských studentů bude méně

Novojičínsko není v klesajícím počtu žáků výjimkou. Ale zatímco některé školy, zejména ty, nabízející všeobecné vzdělání, pocítí příchod takzvaných slabších ročníků více, odborné školy markantní úbytek studentů podle všeho příliš neřeší. „Naše škola nějaký úbytek žáků, který podle zkušeností z předchozích let odhadujeme v řádu padesáti, zatím nijak významně neřeší, protože i když už k němu dojde, v počtu třinácti tisíc žáků se toto číslo ztratí,“ vyjádřil se k problematice ředitel Vyšší odborné školy, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Kopřivnice Jaroslav Ponec. Podobně vidí situaci i ředitelka gymnázia ve Frenštátě pod Radhoštěm Milena Vaverková a ředitel gymnázia v Bílovci Pavel Mrva. „Předpokládám, že žádný úbytek nebude. My máme už několik let otevřenu jen jednu třídu osmiletou a jednu čtyřletou, a ty budeme zase otevírat,“ sdělila Vaverková a Mrva ji doplnil: „Otevřeme, stejně jako v minulém roce, tři třídy. U nás je stav žáků zatím nějakým způsobem zakonzervovaný.“ Na nižším počtu žáků vidí Mrva naopak i pozitiva.

„Nebudu tvrdit, že situace je úplně optimální, to v žádném případě, ale méně žáků vlastně vyučující i vítají, protože mají více času a prostoru věnovat se všem.“

Mezi středními školami, kde příchod slabších ročníků řešit budou, je například Střední škola hotelnictví a gastronomie Frenštát pod Radhoštěm. „V tomto roce jsme měli o dvě třídy méně než normálně, ale co bude, teprve uvidíme,“ sdělil ředitel zařízení Ivo Herman a vzápětí dodal: „Každopádně předpokládáme, že úbytek studentů bude pokračovat.“ Novojičínskou střední školou asi nejvíc postiženou nedostatkem dětí je Gymnázium a Střední odborná škola Nový Jičín. „Úbytek žáků jsme pocítili výrazně,“ potvrdil ředitel Zbyněk Kubičík a pokračoval: „Příští rok budeme, po dohodě s krajem, otevírat jen po jedné třídě v každém oboru, to znamená jednu třídu šestiletého gymnázia, jednu třídu čtyřletého gymnázia a jednu třídu pedagogického lycea.“ Rušení oborů se podle slov ředitele zatím rodiče ani žáci bát nemusí. Každopádně dokladem toho, že situace je opravdu neveselá, je fakt, že tak malý počet tříd gymnázium ještě nepamatuje. „Vlastně od války to bude nejméně otevřených tříd, protože prozatím tady nikdy nebyla jen jedna třída,“ uzavřel ředitel Kubičík.

Autor: Jana Hromočuková

27.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení